Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Faworytki z Chin już w półfinale

IO: Faworytki z Chin już w półfinale

Za nami ćwierćfinały turnieju olimpijskiego w "plażówce" kobiet. Do półfinałów bez zbytniego zmęczenia awansowały Chinki - Tian Jia/Wang i Xue/Zhang Xi, Amerykanki - Walsh/May-Treanor oraz Brazylijki - Talita-Renata.

W ćwierćfinale los sprawił, że spotkały się ze sobą pary rozstawione z numerami 2. i 3., czyli Walsh-May/Treanor oraz Ana Paula/Larissa. Wydawało się zatem, że dojdzie do długiej i zaciętej walki. W pierwszym secie trwała ona do stanu 4:4. Potem na dwupunktowe prowadzenie wyszły Amerykanki, a w utrzymaniu go pomagały im błędy rywalek. As serwisowy Misty May-Treanor dał Amerykankom prowadzenie 15:10. Wysokie prowadzenie siatkarki z USA utrzymały do samego końca, wygrywając 21:18. Druga partia przypominała poprzednią. Jedynie w pierwszych minutach Ana Paula i Larissa były w stanie dotrzymać tempa przeciwniczkom. Wystarczył jednak jeden błąd, a następnie skuteczny atak May-Treanor, aby Amerykanki prowadziły 11:7. Im dłużej trwała ta partia, tym lepiej grały zawodniczki z USA. Z kolei ich rywalki słabo pracowały nie tylko w ataku, ale także w obronie. Walsh i May-Treanor zwyciężyły pewnie 21:15.

Ana Paula/Larissa – Walsh/May-Treanor 0:2

(18:21, 15:21)

Faworytki turnieju olimpijskiego Chinki Tian Jia/Wang w meczu ćwierćfinałowym podejmowały siostry z Austrii – Stefanie i Doris Schwaiger. Duża różnica miejsc w rozstawieniu miała przełożenie na obraz całego pojedynku. Skuteczny atak Tian Jia oraz błąd rywalek na zagrywce dał Chinkom prowadzenie 5:2. Azjatki prowadziły pewnie czterema, pięcioma punktami. Przy stanie 16:10 Tian Jia zagrała asa serwisowego i Chinki prowadziły pewnie siedmioma punktami, zaś kilka minut później cieszyły się ze zwycięstwa 21:12. W drugim secie świetnie rozpoczęły grę siostry Schwaiger. Ich dobra gra nie trwała jednak długo, od stanu po 4 znów przewagę zaczęły zdobywać rywalki z Chin. Po błędzie Austriaczek prowadziły już 14:7. Drugą partię Tian Jia i Wang wygrały również 21:12, pewnie awansując do półfinałów.

Tian Jia/Wang – Schwaiger/Schwaiger 2:0

(21:12, 21:12)

Pary Branagh/Youngs oraz Xue/Zhang Xi rozstawione były w pierwszej piątce turnieju olimpijskiego. Spodziewaliśmy się zatem długiego i wyrównanego spotkania. Początek pierwszego seta należał do pary Amerykańskiej. Po ataku Nicole Branagh prowadziły 5:3, a as serwisowy Elaine Youngs powiększył przewagę do stanu 11:7. Mimo to Chinki zdołały wyrównać na 13:13. Od tego momentu coś popsuło się w grze pary amerykańskiej i Azjatki zaczęły kontrolować przebieg gry. Spokojnie doprowadziły do wygranej 21:17. W drugiej partii Branagh i Youngs walczyły zacięcie tylko do stanu 4:4. Potem znów na prowadzenie zaczęły wychodzić rywalki z Chin. Po błędzie Branagh w ataku Azjatki prowadziły już 11:6. As serwisowy Chen Xue dał Chinkom prowadzenie 16:10 i przy tak wysokiej różnicy punktowej para Xue/Zhang Xi zwyciężyła spokojnie 21:13.

Branagh/Youngs – Xue/Zhang Xi 0:2

(17:21, 13:21)

W ostatnim meczu ćwierćfinałowym wystąpiły Australijki – Barnett/Cook oraz Brazylijki – Talita/Renata. Te drugie rozstawione zostały w turnieju z numerem 6., a więc cztery „oczka” niż rywalki. Już pierwsza akcja meczu zapowiedziała nam zażartą walkę o zwycięstwo. Pierwsze na trzypunktowe prowadzenie 6:3 wyszły Brazylijki po błędzie Natalie Cook. Bardzo długo Talita i Renata utrzymywały wysoką przewagę. Prowadziły już nawet 20:17. Wtedy jednak błąd w ataku popełniła Renata i Brazylijki poprosiły o czas. Końcówka była zatem bardzo nerwowa, a po niezwykle długiej akcji wygrywający punkt zdobyły Brazylijki. W drugim secie początkowo obie ekipy grały równo punkt za punkt. Powoli jednak prowadzenie zaczęły powiększać Renata i Talita. Od stanu 13:10 zdobyły aż cztery punkty pod rząd, co zapewniło im spokojną końcówkę seta. Ostatecznie wygrały 21:14.

Barnett/Cook – Talita/Renata 0:2

(22:24, 14:21)