Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO gr.A: Siatkarze z USA pokonali gospodarzy

IO gr.A: Siatkarze z USA pokonali gospodarzy

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych umacnia się na prowadzeniu w grupie A. Siatkarze z USA pokonali dziś Chińczyków 3:0. Równie pewnie Włosi pokonali Bułgarów, a Wenezuelczycy reprezentację Japonii.

Już w pierwszym secie Amerykanie szybko zdołali wypracować sobie kilkupunktową przewagę, którą utrzymywali mniej więcej do II przerwy technicznej. Potem jednak, przede wszystkim dzięki Fang Yingchao, gospodarze Igrzysk doprowadzili do remisu po 21. Mimo tej determinacji Chińczykom nie udało się równie dobrze zagrać w samej końcówce seta i po ataku Claytona Satnleya zespół USA wygrał 25:22.

W drugim secie Amerykanie rewelacyjnie zagrali zagrywką. Bardzo mocne serwy złamały przyjęcie rywali, a co za tym idzie uniemożliwiły wyprowadzanie skutecznych ataków. Amerykanie błyskawicznie zdobyli prowadzenie 18:5, a kilka minut później zakończyli drugą partię wynikiem 25:12.

W trzecim secie podrażnieni Chińczycy bardzo długo utrzymywali kontakt punktowy z przeciwnikiem. Pomagały im w tym także błędy po stronie, rozluźnionych już nieco, Amerykanów. Mimo to w końcówce znów do twardej walki wrócili reprezentanci USA i po akcji Seana Rooney`a zwyciężyli 25:18.

USA – Chiny 3:0

(25:22, 25:12, 25:18)

USA: Lee (9), Priddy (6), Miller (9), Salmon (10), Stanley (14), Hansen (3), Lambourne (libero) oraz Rooney (2), Hoff, Gardner (2), Touzinsky

Chiny: Bian (5), Cui, Jiao, Yu (2), Shen (9), Fang (13), Ren (libero) oraz Guo (3), Shi (2), Jiang, Sui (1)

Po meczu powiedzieli:

Thomas Hoff, kapitan reprezentacji USA: Byliśmy przygotowani na mecz z Chinami i zagraliśmy dobrą siatkówkę od pierwszych akcji. Użyliśmy zagrywki, aby zatrzymać ich szybki styl gry oraz mieliśmy zdecydowanie bardziej efektywny atak.

Hugh McCutcheon, trener reprezentacji USA: Gdybym nie był gotów wrócić do zespołu, to bym nie wrócił. Sądzę, że dużym komfortem dziś był powrót do normalnego rytmu pracy zespołu. Każdy zespół ma swoją specyfikę i sądzę, że jestem częścią niej.

Shen Qiong, kapitan reprezentacji Chin: Sądzę, że dzisiaj obie drużyny wykorzystały swój potencjał, szczególnie Amerykanie. Mieli bardzo dobry serwis. Byliśmy dobrze nastawieni do tego meczu, ale Amerykanie byli od nas lepsi i dlatego wygrali.

Zhou Jian’an, trener reprezentacji Chin: Dzisiaj nie graliśmy na swoich poziomie mentalnym i technicznym. Amerykanie są jedną z najlepszych drużyn świata, a my ciągle jesteśmy za nimi. Mam nadzieję, że moi zawodnicy wyciągną z tego meczu doświadczenie i zagrają lepiej przeciwko Włochom.

Siatkarze ze słonecznej Italii świetnie rozegrali mecz z reprezentacją Bułgarii i w trzech setach zakończyli dzisiejszy pojedynek. W pierwszym secie o wygranej Włochów zadecydował świetnie rozłożony atak. Bułgarzy próbowali atakować Kaziyskim i Yordanovem, gdyż Włosi świetnie czytali grę Nikolova, który przez dwa sety zdobył zaledwie sześć punktów. W drugim secie w końcowej fazie dobrze spisywał się Yordanov, jednak Włosi prowadzili 21:17 i po kilku skutecznych akcjach zwyciężyli 25:21. Trzecia partia początkowo lepiej układała się dla Bułgarów, którzy wyszli na prowadzenie 8:7. Szybko jednak bułgarski atak został rozpracowany przez rywali, którzy pewnie wygrali do 16 i cały mecz 3:0.

Włochy – Bułgaria 3:0

(25:20, 25:21, 25:16)

Włochy: Gavotto (12 pkt.), Vermiglio (1), Cisolla (13), Martino (9), Birarelli (7), Bovolenta (10) oraz Corsano (L), Mastrangelo, Paparoni (jako II libero)

Bułgaria: Ivanov (2), Zhekov (2), Gaydarski (1), Kaziyski (14), Nikolov (6), Aleksiev (6) oraz Salparov (L), Tsvetanov, (2) Yordanov (8)

Andrey Zhekov, kapitan reprezentacji Bułgarii: Podczas tych Igrzysk jeszcze w żadnym meczu nie zagraliśmy tak źle jak dzisiaj. Mam nadzieję, że przerwiemy ten stan i zagramy tak, aby awansować do ćwierćfinałów. Bez Plamena Kontantinova gra się trudniej, ale graliśmy już bez niego. Dziś po prostu potrzebowaliśmy lepszej dyspozycji.

Martin Stoev, trener reprezentacji Bułgarii: Sądzę, że dzisiejsze spotkanie było nie tylko najgorsze na tych Igrzyskach, ale także biorąc pod uwagę wcześniejsze imprezy, jak Liga Światowa. Nie tylko ze względu na taktyczne błędy. Nie widziałem u moich zawodników żadnej motywacji i ducha walki.

Alberto Cisolla, kapitan reprezentacji Włoch: Jesteśmy bardzo zadowoleni z wygranej. Zagraliśmy dziś najlepsze spotkanie od początku Igrzysk, biorąc pod uwagę technikę oraz taktykę. Poza tym mogliśmy wykorzystać nieobecność Konstantinova.

Andrea Anastasi, trener reprezentacji Włoch: Jestem bardzo dumny z moich zawodników. Teraz możemy spokojnie przygotowywać się do ćwierćfinałów.

Mecz pomiędzy reprezentacjami Wenezueli i Japonii był bardzo zaciętym i wyrównanym pojedynkiem. Oba zespoły nie miały na koncie zwycięstwa i do choćby najmniejszych marzeń o awansie do ćwierćfinałów oba chciały mocno zwyciężyć. Dlatego też w każdym z setów walka punkt za punkt trwała od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziego. Jednak w każdym z setów mocniejsze nerwy mieli siatkarze z Wenezueli, którzy znaleźli sposób na szybką i taktyczną grę rywali. Brak porozumienia w ekipie japońskiej sprawiał, że w ważnych momentach zawodnicy popełniali błędy.

Wenezuela – Japonia 3:0

(25:23, 25:21, 25:23)

Wenezuela: Rojas (5 pkt.), Diaz (8), Gomez (18), Marquez (12), Blanco (1), Cedeno (7) oraz Silva (L), Valera (3), Mendez, Tejeda (1)

Japonia: Usami, Yamamoto (8), Matsumoto (9), Yamamura (4), Ishijima (3), Koshikawa (5)oraz Tsumagari (L), Saito (2), Ogino (2), Shimizu (2), Fukuzawa (12), Tomonaga (1)

Andy Rojas, kapitan reprezentacji Wenezueli: Cieszymy się ze zwycięstwa. To było trudne spotkanie, prawie cały czas wyrównane. Zagraliśmy naprawdę dobrze.

Masaji Ogino, kapitan reprezentacji Japonii: Nie zagraliśmy dziś dobrze. Popełnialiśmy dużo błędów i nie byliśmy w stanie realizować założonej wcześniej taktyki. Teraz musimy przeanalizować porażkę, bo przegraliśmy po własnych błędach. Nie było także dobrego porozumienia w drużynie, a siatkówka to sport drużynowy.