Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Szybka wygrana Polek, cień szansy na awans pozostaje

IO: Szybka wygrana Polek, cień szansy na awans pozostaje

Polskie siatkarki odniosły pierwszą wygraną w turnieju olimpijskim. Polki w meczu z Wenezuelą od początku do końca były stroną wiodącą. Tylko w trzecim secie Wenezuelki przekroczyły granicę 20 punktów.

Pierwszy set rozpoczął się od prowadzenia Polek 3:0, a przyczyniła się do tego dobra gra w bloku Mileny Rosner. Wkrótce potem było już tylko 4:3 jednakże podopieczne trenera Marco Bonitty kontynuowały dobrą passę i na pierwszą przerwę techniczną schodziły przy prowadzeniu 8:4. Trudna zagrywka i dobra gra w bloku sprawiły, że prowadzenie biało –czerwonych z każdą akcją ulegało powiększeniu (10:6), a następnie (13:7). Pojedyncze akcje zawodniczek z Wenezueli na niewiele się zdały. Przeciwniczki z Ameryki Południowej popełniały bardzo dużą ilość błędów własnych myląc się w ataku jak i zagrywce. Odrzucone od siatki podopieczne Tomasa Fernandeza nie były w stanie nawiązać wyrównanej gry. Trener Wenezueli próbował wybić z uderzenia Polki biorąc dwie przerwy na żądanie, lecz na nie przyniosło to zamierzonego efektu. W końcówce pierwszej partii bardzo dobrymi seriami zagrywek popisały się kolejno Agnieszka Bednarek i Katarzyna Skowrońska odbierając zupełnie dalszą ochotę do gry swoim przeciwniczkom. Seta numer jeden skuteczną akcją zakończyła Katarzyna Gajgał.

Druga odsłona meczu była niemal identyczna jak pierwsza. Polki wyszły na prowadzenie 5:0 po atakach Mileny Rosner i błędach własnych swoich rywalek. Chwilowy przestój i dekoncentracja u naszych pań sprawiły, że doszło do remisu 6:6. Po raz kolejny z rzędu dwa punkty zdobyła Katarzyna Skowrońska i było 8:6 dla naszych reprezentantek. Po pierwszej technicznej gra była jednostronna, a odrzucone od siatki rywalki miały problemy z przyjęciem zagrywki i poprawnym wyprowadzeniem ataków. Trener Fernandez widząc nieporadność swoich zawodniczek poprosił po raz kolejny dwukrotnie o czas najpierw przy stanie 12:7, a następnie 15:9 dla Polski chcąc zmotywować swoje podopieczne do lepszej i skuteczniejszej gry. Ataki Małgorzaty Glinki, Katarzyny Skowrońskiej czy Katarzyny Gajgał były nie do zatrzymania przez rywalki. W naszej drużynie nie było słabych punktów, a przeciwniczki niemal całkowicie oddały pole gry i nie były w stanie poważniej zagrozić naszej drużynie, jedynie Desiree Glod pojedynczymi akcjami zagrozić Polkom, lecz sama w pojedynkę nie mogła wiele zdziałać. Podobnie jak miało to miejsce w pierwszym secie tak i tą partię zakończyła Katarzyna Gajgał.

Trzeci a zarazem ostatni set tego meczu rozpoczął się od prowadzenia naszych reprezentantek 5:1. Wówczas o przerwę poprosił trener Wenezueli, lecz przerwa te nie przyniosła zamierzonego efektu. Na pierwszą przerwę techniczną Polki schodziły prowadząc 8:3. Chwilę potem na placu gry pojawiły się zmienniczki w naszej reprezentacji: Milena Sadurek, Anna Barańska, Joanna Kaczor, które grały również skutecznie. Podopieczne trenera Bonitty niemal przez cały czas utrzymywały pięciopunktową przewagę (12:7), (15:10), nie pozwalając swoim rywalkom na zmniejszenie przewagi. Reprezentantki Wenezueli po raz kolejny popełniały zbyt dużą ilość błędów własnych, aby myśleć o nawiązaniu równorzędnej gry. Prowadzenie Polek wyniosło siedem oczek (20:13) i wiadomym było, że losy spotkania są praktycznie rozstrzygnięte. Końcówka seta to festiwal błędów w polu zagrywki zarówno jednej jak i drugiej drużyna. Autowy serwis Jayce Andrade zakończył seta jak i mecz.

Następne spotkanie z udziałem Polek odbędzie się w najbliższą niedzielę z reprezentacją USA, aby myśleć o zakwalifikowaniu się do ćwierćfinału mecz ten musi zostać wygrany, a ponadto biało – czerwone muszą czekać na pomyślne rozstrzygnięcia w innych meczach.

Wenezuela – Polska 0:3

(12:25, 12:25, 20:25)

Wenezuela: Paz (4), Andrade (7), Glod (7), Quijada (1), Blanco, Perez (4), Valero (libero) oraz Franchesco (1), Villar (2), Florian (1), Acosta (2)

Polska: Skowrońska (9), Gajgał (11), Glinka (8), Bednarek (7), Rosner (10), Skorupa, Zenik (libero) oraz Barańska, Sadurek, Kaczor (2)