Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Polki przegrały z mistrzyniami olimpijskimi

IO: Polki przegrały z mistrzyniami olimpijskimi

W drugim swoim spotkaniu polskie siatkarki nawiązały wyrównaną walkę z gospodyniami turnieju olimpijskiego. Niestety, umiejętności wystarczyło na wygranie jednego - pierwszego seta.

Mecz z mistrzyniami olimpijskimi z Aten Polki rozpoczęły bardzo dobrze. Silna zagrywka Agnieszki Bednarek odrzuciła przeciwniczki od siatki i pozwoliła uzyskać prowadzenie 5:2. Zawodniczki z Kraju Środka szybko doprowadziły jednak do gry punkt za punkt, a następnie do wyrównania stanu rywalizacji (7:7). Po przerwie technicznej zgromadzeni w hali kibice mogli podziwiać wyrównaną grę do momentu pojawienia się w polu serwisowym Agnieszki Bednarek. Zawodniczka ta swą silną zagrywką wyprowadziła „Złotka” na prowadzenie 14:12, a chwilę później as Katarzyny Skowrońskiej potwierdził dobrą dyspozycję podopiecznych Bonitty w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła i zarazem zwiększył przewagę nad rywalkami do trzech oczek (16:13). W szeregach obrończyń tytułu pojawiały się błędy, a doskonała gra Katarzyny Skowrońskiej oraz Małgorzaty Glinki przynosiła nam kolejne zdobycze punktowe. Lekkie rozprężenie Polek spowodowało częściowe odrobienie strat przez Chinki (22:20), ale chwilę później to biało-czerwone miały w górze kolejne piłki setowe. W tym przypadku sprawdziło się przysłowie „do trzech razy sztuka”, gdyż podopieczne Bonitty wykorzystały trzecią szansę do zwycięstwa w secie pierwszym, który zakończył się wynikiem 25:22.

O drugim secie Polki wolałyby zapomnieć. Festiwal fantastycznych bloków gospodyń igrzysk, w które zaatakowały kolejno Maria Liktoras, Małgorzata Glinka i Katarzyna Skowrońska, wyprowadził Chinki na prowadzenie 7:2, a autowy atak pierwszej z wymienionych zawodniczek dał rywalkom ósmy punkt i aż sześciopunktową przewagę na przerwie technicznej (8:2). Korzystny dla siebie stan rywalizacji zawodniczki z Kraju Środka utrzymywały jeszcze przez kilka minut. Polkom udało się zmniejszyć przewagę rywalek do trzech punktów (11:8), by chwilę później po prostych błędach ponownie zwiększyć dystans dzielący ich od przeciwniczek. Szczególnie bolesne były liczne popsute zagrywki, element ten stanowił bowiem o sile biało-czerwonych w secie poprzednim. Chinki zdobywały punkty seriami, a ich przewaga w końcowej fazie seta wyniosła aż dziesięć oczek.

Błędy po polskiej stronie siatki pozwoliły Chinkom uzyskać prowadzenie 3:0 na początku trzeciego seta. Dobra zagrywka wprowadzonej za Agnieszkę Bednarek Katarzyny Gajgał umożliwiła „Złotkom” grę blokiem i tym samym wyjście na prowadzenie 4:3. Chwilę później Polki ponownie zaczęły popełniać błędy przy wprowadzeniu piłki do gry, dzięki czemu rywalki mogły powrócić do trzypunktowej przewagi. Biało-czerwonym udało się jedynie prowadzić nic im niedającą grę punkt za punkt. Na nic zdawały się fenomenalne obrony Marioli Zenik, bowiem brakowało kończącego ataku z kontry, przez co przewaga rywalek zwiększała się z każdą kolejną minutą spotkania. Przy stanie 20:15 w szeregi Chinek wkradło się rozprężenie, które pozwoliło podopiecznym Bonitty zmniejszyć dystans dzielący je od rywalek do trzech oczek (20:17). Zmobilizowane przez trenera zawodniczki z Kraju Środka powróciły jednak do niemal bezbłędnej gry, co zapewniło im bezsprzeczne zwycięstwo w secie do 20.

Gdy w początkach partii czwartej obrończynie tytułu ponownie zaczęły budować przewagę nad biało-czerwonymi, wydawać się mogło, że set ten będzie znów bezsprzeczną dominacją Chinek. Mimo iż Polki popełniały mnóstwo błędów w polu serwisowym, od stanu 6:4 zaczęły odrabiać straty. Udało im się doprowadzić do remisu po 7, by następnie schodzić zwycięsko na pierwszą przerwę techniczną. Z każdą minutą było już tylko lepiej, dwa punkty z rzędu zdobyte przez Katarzynę Skowrońską i na tablicy ukazał się wynik 15:12. Niestety w tym momencie dobra passa Złotek zakończyła się. Chinki doprowadziły do wyrównania, a następnie do prowadzenia. Polki prowadziły jedynie grę punkt za punkt. W kilku akcjach zabrakło im siatkarskiego szczęścia, bowiem kilkukrotnie niewiele brakowało do zapisania na swoim koncie kolejnego „oczka”. Gdy na zagrywce pojawiła się Ruirui Zhao i wykonała punktowy serwis, Chinki zdobyły trzy punkty z rzędu i mogły cieszyć się z wykonania kolejnego kroku ku obronie tytułu mistrzyń olimpijskich.

W pierwszym secie graliśmy naprawdę bardzo dobrze – mówił po meczu trener reprezentacji Polski Marco Bonitta. – Jednak potem zespół stracił pewność siebie. Nie byliśmy w stanie utrzymać naszego poziomu gry z pierwszej partii i to jest przyczyną naszej porażki.

Nie jestem zadowolony z naszej gry na początku spotkania – stwierdził szkoleniowiec drużyny chińskiej Zhogne Chen. – Mieliśmy wahania formy, popełnialiśmy również wiele błędów. Zawodniczki były zdenerwowane. Poleciłem im, aby przede wszystkim się uspokoiły. Na drugą partię wyszły już wolne od niepewności i ciążącej na nich presji.

Polska – Chiny 1:3

(25:22, 15:25, 20:25, 22:25)

Polska: Skowrońska (26), Podolec (8), Glinka (14), Bednarek (2), Sadurek (1), Liktoras (7), Zenik (libero) oraz Gajgał (4), Barańska (2), Rosner, Kaczor i Skorupa

Chiny: Wang Yimei (6), Feng Kun (5), Zhou Suhong (11), Zhao Ruirui (17), Li Juan (5), Ma Yunwen (15), Zhang Na (libero) oraz Yang Hao (14) i Xue Ming