Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Polacy wygrali, chociaż nerwów nie brakowało

IO: Polacy wygrali, chociaż nerwów nie brakowało

Bardzo cenne zwycięstwo odnieśli polscy siatkarze w pierwszym swoim meczu grupowym na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Biało-czerwoni pokonali Niemców w trzech setach.

Dzisiejsze spotkanie było niezwykle istotne dla polskich siatkarzy. Mówiono o dobrej dyspozycji naszych graczy, pełnej koncentracji i głodzie zwycięstwa. Wszystko to znalazło pokrycie na boisku. Polacy pokonali Niemców w trzech setach.

Pierwszą odsłonę meczu nasza reprezentacja rozpoczęła w żelaznym ustawieniu. Od samego początku toczyła się gra punkt za punkt. Oba zespoły wykazały bardzo dużą skuteczność w ataku. Punkty zdobywali Bjorn Andrae oraz Ralph Bergmann, a po stronie biało–czerwonych Sebastian Świderski oraz Daniel Pliński. Na pierwszej przerwie technicznej, po ataku Mariusza Wlazłego z piłki przechodzącej, przewagę uzyskali Polacy (8:6). Po wznowieniu inicjatywę przejęli Niemcy. Nasi reprezentanci popełniali błędy własne w elemencie zagrywki oraz na lewym skrzydle. Sytuacja zmieniła się po „kiwce” Mariusza Wlazłego. Polacy zapisali na swoim koncie serię wygranych akcji (19:15). O czas poprosił szkoleniowiec niemieckiej drużyny, Stelian Moculescu. Nie wytrąciło to jednak Polaków z dobrej gry. W pole zagrywki udał się Łukasz Kadziewicz a jego mocne serwy odrzuciły rywali od siatki, co uniemożliwiło Niemcom wyprowadzenie skutecznej akcji. Nasz środkowy zdobył punkt także bezpośrednio z zagrywki, zwiększając w ten sposób różnicę punktową (23:16). Niemiecka reprezentacja próbowała jeszcze odmienić losy tej partii spotkania – atak Jochena Schopsa okazał się jednak niewystarczające, aby zatrzymać Polaków, którzy pewnie zdobyli 25. punkt (25:17).

Początek drugiego seta należał do Niemców. Po ataku Stefana Huebnera oraz asie serwisowym Marcusa Poppa nasi rywale wyszli na prowadzenie. Polacy nie potrafili zachować koncentracji, przez co popełniali błędy własne. Na pierwszej przerwie technicznej przegrywali już trzema punktami (5:8). W dalszej części seta gra się wyrównała. Dobra zagrywka Michała Winiarskiego pozwoliła Polakom odrobić straty (13:13). Przy stanie 17:17 w polskiej drużynie nastąpiła zmiana, na boisku pojawił się Marcin Wika – był to debiut tego zawodnika na Igrzyskach. Nasi rywale także dokonali szeregu zmian, co nieco wybiło biało-czerwonych z rytmu. Na prowadzenie, po błędach własnych Polaków, wyszli Niemcy (21:20) – wówczas o przerwę poprosił Raul Lozano. Pozwoliło to naszym zawodnikom skoncentrować się i na nowo poukładać grę. Rozpoczęła się niezwykle emocjonująca końcówka. Zawodnicy obu drużyn zdawali sobie sprawę, że wygrana leży w ich zasięgu. Toczyła się gra punkt za punkt, akcja za akcję. Zarówno Polacy, jak i Niemcy, nie potrafili skończyć kolejnych piłek setowych. Po błędzie Marka Siebecka (31:32), Polacy mieli w górze już piątą piłkę setową. Wykorzystał ją Łukasz Kadziewicz zdobywając 33. punkt.

Trzecią partię spotkania Niemcy rozpoczęli w całkowicie zmienionym składzie. Szybko wyszli na dwupunktową przewagę (po atakach Roberta Kromma oraz Simona Tischera). Polacy odpowiedzieli mocnymi akcjami na lewym skrzydle odrabiając stratę, a następnie wychodząc na prowadzenie, którego nie oddali już do końca spotkania. Niemcy zaczęli popełniać błędy, co tylko zwiększyło różnicę punktową (10:13). W drużynie biało–czerwonych świetną grę prezentowali środkowi, którzy kończyli niemalże każdą piłkę (16:12). Niemcy próbowali zniwelować różnicę punktową (ataki Christiana Pampela), jednak ich strata do polskiego zespołu okazała się zbyt wielka. Polacy pewnie zmierzali po zwycięstwo w tym meczu. Set zakończył się niezwykle efektownym atakiem Mariusza Wlazłego (25:20). Nasi reprezentanci zapisali na swoim koncie pierwszą wygraną na Igrzyskach Olimpijskich.

Polska – Niemcy 3:0

(25:17, 33:31, 25:20)

Polska: Zagumny (4), Wlazły (17), Kadziewicz (12), Pliński (5), Świderski (11), Winiarski (11), Ignaczak (libero) oraz Możdżonek, Wika i Woicki

Niemcy: Popp (4), Andrae (4), Huebner (11), Schoeps (5), Bergmann (8), Dehne, Kroeger (libero) oraz Tischer (1), Siebeck (5), Boehme, Pampel (6) i Kromm (8)