Strona Główna > Aktualności > inne > Buenos Aires: „Ukraińskie” mistrzostwa

Buenos Aires: „Ukraińskie” mistrzostwa

Olbrzymim sukcesem ekip narodowych Ukrainy zakończyły się I MŚ Głuchych i Niedosłyszących. Ukrainki wygrały w finale 3:0 z Japonkami, zaś Ukraińcy, takim samym wynikiem, ograli Rosjan. Polacy sklasyfikowani zostali na miejscach 5-8.

Turniej mężczyzn

Niemcy nie sprostali w meczu o brąz Japończykom, przegrywając 1:3. Przypomnijmy, że właśnie Japończycy najpierw pokonali Polaków 3:0 w grupie, a potem tym samym wynikiem w ćwierćfinale. W meczu o złoty medal, grająca najrówniej przez cały turniej reprezentacja Ukrainy, wytrzymała silny napór Rosjan, pokonując ich 3:0. Wynik nie oddaje zaciętości tego meczu – wystarczy powiedzieć, że drugi i trzeci set kończyły się wynikiem 25:23.

Wyniki i tabela turnieju mężczyzn

- mecz o 3. miejsce:
Niemcy - Japonia 1:3 (19:25, 25:17, 21:25, 18:25)

- FINAŁ:
Rosja - Ukraina 0:3 (18:25, 23:25, 23:25)

Nagrody indywidualne:
Najlepiej blokujący: Cevat Simsek (Turcja)
Najlepiej rozgrywający: Alexander Kudryashov (Rosja)
Najlepiej przyjmujący: Leonid Deineka (Ukraina)
Najlepiej broniący: Masayuki Wakahara (Japonia)
Najlepiej zagrywający: Jochen Baisch (Niemcy)
Najlepiej atakujący: Georgy Pleshkevich (Rosja)
Najlepiej punktujący: Masayuki Wakahara (Japonia)

Turniej kobiet

Siatkarki amerykańskie można nazwać specjalistkami od tie-breaków w tych mistrzostwach. Wcześniej w tie-breaku wyeliminowały faworyzowane Białorusinki, a w meczu o brąz także w pięciu setach pokonały Rosjanki. Ukrainki były w tym turnieju klasą dla siebie i nie dały w finale większych szans Japonkom. Polki w Buenos Aires nie startowały.

Wyniki i tabela turnieju kobiet

Rosja - USA 2:3 (18:25, 25:17, 25:23, 16:25, 9:15)

- FINAŁ:
Japonia - Ukraina 0:3 (16:25, 17:25, 20:25)

9. Tajwan

Najlepiej blokująca: Alesia Akulich (Białoruś)
Najlepsza rozgrywająca: Tatiana Etienne (Ukraina)
Najlepiej przyjmująca: Keiko Suzuki (Japonia)
Najlepiej broniąca: Namiko Yanagawa (Japonia)
Najlepiej zagrywająca: Tatsiana Los (Białoruś)
Najlepiej atakująca: Iryna Miroshnikova (Rosja)
Najlepiej punktująca: Valerie Trofimenkoff (USA)

Zgodnie z regulaminem mistrzostw, nie wyłoniono MVP w turnieju kobiet i mężczyzn. W odróżnieniu natomiast od tradycyjnych turniejów mistrzowskich, w I MŚ Głuchych i Niedosłyszących wybrano drużyny, które prezentowały w obydwu turniejach najbardziej sportową postawę. Nagrodę fair-play, zarówno w turnieju kobiet jak i mężczyzn, przyznano ekipom z Japonii.

źródło: 2008volleyball.org, inf. własna