Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Polki w pierwszym meczu uległy Kubie

IO: Polki w pierwszym meczu uległy Kubie

Na inaugurację swoich występów na IO w Pekinie, po pierwszej partii w meczu z Kubą, biało-czerwone prowadziły 1:0. W trzech następnych setach górą były już rywalki.

Mecz źle rozpoczął się dla Polek, które przegrywały na początku 0:2 po serwisach Yanelis Santos. Nasze reprezentantki szybko odrobiły straty i najpierw po ataku Anny Podolec a następnie po jej serwisie Polska wyszła na prowadzenie 5:4. Dobra gra w bloku oraz trudna i agresywna zagrywka naszych pań spowodowała, że na pierwszą przerwę techniczną schodziły przy prowadzeniu 8:4. Serię zagrywek Anny Podolec przerwała, dopiero Nancy Carillo. Polki dobrze grały w obronie, podbijały dużą ilość piłek i wyprowadzały kontrataki. Kubanki były zagubione i mocno stremowane, przez co popełniały dużą ilość błędów własnych. Na drugiej przerwie technicznej biało-czerwone nadal miały bezpieczną przewagę czterech „oczek” i kontynuowały skuteczną grę. Lekko rozkojarzone nasze reprezentantki popełniły dwa błędy i o przerwę na żądanie przy stanie 18:15 poprosił trener Marco Bonitta, jak się później okazało dało to oczekiwany rezultat. Polki po raz kolejny odrzuciły rywalki od siatki i zwiększyły przewagę do pięciu punktów 21:16. Kolejny zryw naszych rywalek spowodował, że zniwelowały prowadzenie Polek do dwóch punktów 21:19. Końcówka seta to dominacja polskiej drużyny, która nie pozwoliła sobie wydrzeć zwycięstwa w tym secie i zakończyła go zwycięstwem 25:21 po ataku Agnieszki Bednarek.

Druga partia spotkania rozpoczęła się ponownie od prowadzenie drużyny z Kuby. Polki szybko odrobiły straty i objęły prowadzenie 5:4. Od tego momentu nasze siatkarki zanotowały „przestój” i zaczęły popełniać bardzo dużą ilość błędów własnych. Najpierw zaczęło szwankować przyjęcie zagrywki i Yaneliś Santos zdobyła dwa punkty, a tym samym wyprowadziła Kubę na prowadzenie 8:5. Przy stanie 6:9 Polki trzy razy zaatakowały w aut i był to moment zwrotny w tym secie. Trener Bonitta dokonywał licznych roszad w składzie jednak na niewiele się to zdało. Polki były tłem dla agresywnie grających zawodniczek z Kuby. Za sprawą Rosir Calderon i Daimi Ramirez rywalki powiększyły przewagę najpierw do stanu 16:12, a następnie 19:12. Nasze zawodniczki próbowały jeszcze odwrócić losy seta. Joanna Kaczor i Maria Liktoras pojedynczymi akcjami starały się jak mogły, lecz na niewiele się to zdało. Wprawdzie przewaga Kubanek została zniwelowana do czterech punktów 15:19 jednak w końcowym fragmencie seta nie podlegała ona dyskusji i set ten zakończył się zwycięstwem Kubanek 17:25.

Trzecia odsłona spotkania miała wyrównany przebieg do stanu 7:8, a wynik oscylował wokół remisu. Po przerwie technicznej uwidoczniła się po raz kolejny przewaga podopiecznych trenera Antonio Perdomo. Przy stanie 7:10 trener Bonitta poprosił o czas i po raz kolejny okazało się, że dało to rezultat. Doszło do wyrównania po 10:10 i wydawało się, że Polki po raz kolejny złapią „wiatr w żagle” i powrócą do swojej skutecznej gry. Niestety nic z tych rzeczy nie miało miejsca. Calderon wraz z Carillo stanowiły „ścianę” nie do przejścia dla polskich atakujących poza tym jak się okazało nasze reprezentantki po raz kolejny miały problemy z przyjęciem zagrywki, przez co na drugiej przerwie technicznej doszło do prowadzenia 12:16 Kuby. Polki wprawdzie próbowały jeszcze odrobić straty, lecz czteropunktowa przewaga naszych rywalek utrzymała się do końca seta i tym samym Kuba objęła prowadzenie w meczu 1:2.

Czwarty, a zarazem ostatni rozpoczął się w najgorszy możliwy sposób dla naszej reprezentacji. Kubanki wyszły na prowadzenie 5:1 i nie oddały go do końca spotkania. Polki były tylko tłem dla doskonale dysponowanych rywalek. Odrzucone od siatki nasze reprezentantki nie były w stanie nawiązać wyrównanej gry. Agresywna gra w ataku, jak i bloku w zupełności wystarczała na naszą drużynę. Z każdą akcją tego meczu zwiększała się przewaga Kubanek. Na pierwszą przerwę techniczną nasze rywalki schodziły przy prowadzeniu 8:4. Po tej przerwie obraz gry nie uległ zmianie, liczne zmiany w składzie w naszej reprezentacji na nic się zdały. Ponadto Polki nie kończyły ataków własnych, przez co Kuba wyprowadzała kontrataki i zdobywała punkty. W polskim zespole nie było zawodniczki, która wzięłaby na siebie ciężar gry, poderwałaby zespół do gry. Na drugiej przerwie technicznej Polki przegrywały już 10:16, wkrótce potem doszło do powiększenia przewagi Kuby do stanu 12:19 i praktycznie było już po meczu. Kubanki grając na luzie zakończyły tego seta zwycięstwem do 17 i tym samym odniosły zwycięstwo w meczu 3:1.

Polska – Kuba 1:3

(25:21, 17:25, 20:25, 17:25)

Polska: Sadurek (1), Bednarek (8), Liktoras (4), Skowrońska-Dolata (9), Glinka-Mogentale (11), Podolec (11), Zenik (libero) oraz Kaczor (1), Skorupa, Rosner, Gajgał (1) i Barańska (7)

Kuba: Ruiz (12), Santos (17), Carrillo (18), Ramirez (11), Sanchez (5), Calderon (14), Mesa (libero) oraz Ortiz i Barros (1)