Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > ME U-20: Polacy rozpoczęli walkę we włoskim San Salvo

ME U-20: Polacy rozpoczęli walkę we włoskim San Salvo

We włoskim San Salvo rozpoczęły się Mistrzostwa Europy do lat 20 w siatkówce plażowej. Polskę reprezentują trzy pary – Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz, a także Monika Brzostek i Paulina Eska oraz Izabela Soja i Aleksandra Filip.

Na początek zespoły biorące udział w ME do lat 20 czekają zmagania w fazie grupowej.

W turnieju męskim Kądzioła i Szałankiewicz znaleźli się w grupie J wraz z parami ze Szwajcarii, Norwegii i Włoch. Na początek Polakom przyszło się zmierzyć ze Szwajcarami – Jonasem Kisslingiem i Matsem Kovatschem. Jak przystało na obrońców tytułu polska para uporała się z rywalami w dwóch szybkich setach. W obu biało-czerwoni błyskawicznie wyszli na kilkupunktowe prowadzenie, które powiększali z akcji na akcję. Sety wygrywali kolejno 21:13 i 21:15.

Kądzioła/Szałankiewicz – Kissling/Kovatsch 2:0

(21:13, 21:15)

W drugim meczu grupowym dzisiejszego dnia Kądzioła i Szałankiewicz zagrali z Norwegami – Andersem Stromsvaagiem i Bjarte Uskenem. Także w tym spotkaniu Polacy pokazali, że grupowi rywale nie są dla nich dużą przeszkodą. Pierwszy set zaczął się wprawdzie od wyrównanej walki po obu stronach siatki, jednak Polacy dosyć szybko wyszli na prowadzenie. Nie było ono jednak zbyt duże, a stąd wygrana biało-czerwonych 21:18. W drugim secie gra układała się od początku po myśli Kądzioły i Szałankiewicza, którzy pokonali rywali gładko do 13, a cały mecz 2:0.

Kądzioła/Szałankiewicz – Stromsvaag/Usken 2:0

(21:18, 21:13)

Jutro Polacy rozegrają ostatni mecz w grupie J. Kądzioła i Szałankiewicz zmierzą się z parą gospodarzy – Alberto Bigarellim i Nicolą Pisserim.

Wśród pań Monika Brzostek i Paulina Eska walczą w grupie D z parami z Rosji, Finlandii i Czech. Na pierwszy ogień Polki trafiły na Rosjanki. W parze rosyjskiej grają Evgenia Ukolova i Anna Markova. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że Ukolova grała w tym roku także w Mistrzostwach Europy do lat 23 i w parze z Marią Bratkovą zdobyła złoty medal tej imprezy. Nic więc dziwnego, że doświadczona już Ukolova wraz z rok młodszą Markovą zwyciężyły z naszymi młodymi siatkarkami 2:0. Oba sety Rosjanki wygrały pewnie do 14 i 13.

Brzostek/Eska – Ukolova/Markova 0:2

(14:21, 13:21)

W kolejnym meczu Monika Brzostek i Paulina Eska zmierzyły się z parą z Finalandii – Eveliina Koljonen/Taija Pekkarinen. Finki zawiesiły poprzeczkę bardzo wysoko. Wprawdzie w pierwszym secie wyszły na parkiet nieco zdenerwowane i gładko przegrały do 11. W drugiej partii zaś od początku obie pary grały bardzo twardą siatkówkę, pełną ciekawych wymian, a do tego walczyły punkt za punkt do samego końca. Tym razem skuteczniejsze były Finki, które wygrały 21:19. Podobnie wyglądał trzeci set, który miał rozstrzygnąć o zwycięzcy. Najwięcej nerwów przyniosła sama końcówka, która rozgrywana była na przewagi. Szczęście uśmiechnęło się w tym secie do Polek, które zwyciężyły 16:14, a cały mecz 2:1.

Brzostek/Eska – Koljonen/Pekkarinen 2:1

(21:11, 19:21, 16:14)

Jutro na parę Brzostek/Eska czekają już Czeszki – Martina Bonnarova i Eliska Galova.

Druga polska para – Izabela Soja i Aleksandra Filip trafiły do grupy A wraz z ekipami z Hiszpanii, Izraela i Holandii. W pierwszym meczu Polki trafiły na najłatwiejsze rywalki, czyli ekipę z Izraela – Krymolowsky/Shoham. Soja i Filip od początku zyskały kontrolę nad przebiegiem gry i niemal zdeklasowały przeciwniczki. Już w pierwszym secie wygrały pewnie 21:14, zaś w drugiej partii nie dały rywalkom nawet złudzeń i pokonały je 21:9.

Soja/Filip – Krymolowsky/Shoham 2:0

(21:14, 21:9)

W drugim spotkaniu Izabela Soja i Aleksandra Filip zagrały z parą hiszpańską – Nuria Bouza/ Nazaret Florian Balbuena. Tym razem jednak Polki nie miały łatwej przeprawy. Wprawdzie w pierwszej partii Soja i Filip zwyciężyły pewnie 21:16, to w kolejnych dwóch setach gra była nieco nerwowa. Obie pary toczyły wyrównany pojedynek, pełen emocjonujących wymian. Ostatecznie jednak drugiego seta wygrały Hiszpanki 21:18. Tie-break również był przez dłuższy czas wyrównany, jednak im bliżej końca, tym lepiej grały Polki. Ostatecznie biało-czerwone świetnie zakończyły trzeciego seta i wygrały 15:12.

Soja/Filip – Bouza/Florian Balbuena 2:1

(21:16, 18:21, 15:12)

W dniu jutrzejszym Izabela Soja i Aleksandra Filip zmierzą się z najtrudniejszymi rywalkami w grupie A – Danielle Remmers/Sophie van Gestel. Przypomnijmy, że Remmers broni tytułu mistrzyni Europy do lat 20 z ubiegłego roku, a van Gestel jest w tym sezonie jej nową partnerką. Nie zmienia to jednak faktu, że para z Holandii będzie niezwykle ciężko pokonać.

O wszystkich wynikach polskich par na ME U-20 będziemy informować na bieżąco.