Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO: Historia siatkówki plażowej na Igrzyskach Olimpijskich

IO: Historia siatkówki plażowej na Igrzyskach Olimpijskich

Siatkówka plażowa, to obecnie jedna z najmłodszych dyscyplin olimpijskich. W ich poczet została włączona w roku 1996, w Atlancie, i od tamtego czasu „plażowicze” rywalizują między sobą, co cztery lata, o olimpijskie złoto.

Siatkówka plażowa powstała w Kalifornii. Pierwszy turniej na skalę światową rozegrany został na przełomie lat 80. i 90. Najintensywniej rozwijała się w Stanach Zjednoczonych, gdzie też zyskała ogromną popularność. Przyciągnęła sponsorów, telewizję, znane osobistości oraz kibiców.

Już w roku 1995 roku zostały zorganizowane turnieje eliminacyjne do IO w tej właśnie dyscyplinie, do których zgłosiło się około 600 sportowców z 42 krajów. Atlanta 1996 – to rok w którym plażówka pojawiła się na Igrzyskach Olimpijskich.ATLANTA 1996 – od 23 do 28 lipca 1996 roku na stadionie w Atlancie rozegrano mecze o mistrzostwo Olimpijskie. W zawodach brały udział zarówno zespoły męskie – 24 pary oraz kobiece – 18 par.

W finale mężczyzn spotkały się dwie dwójki amerykańskie: Kiraly/Steffes i Dodd/Whitmarsh, Kiraly z Steffesem wygrali 12:5, 12:8. Mecz o trzecią pozycję rozstrzygnął się pomiędzy Portugalczykami a Kanadyjczykami. Ostatecznie brązowy medal wywalczyli siatkarze z Ameryki Północnej, wygrywając w takim samym stosunku, co Kiraly/Steffes (12:5, 12:8).

Sytuacja w turnieju rozgrywanym przez panie, była podobna do finałów mężczyzn, z tą jednak różnicą, że w meczu o złoto, zmierzyły się dwie dwójki Brazylijek. Pires/Silva pokonały w dwóch setach Rodrigues/Ramos 12:11, 12:6 i zostały pierwszymi mistrzyniami olimpijskimi w historii tej dyscypliny. Mecz o trzecią lokatę, to pojedynek par: australijskiej – Cook/Pottharst i amerykańskiej Harris/Hanley. Zawodniczki z Australii po wygraniu dwóch setów 12:11, 12:7 zdobyły brąz.

Plażówka po Igrzyskach w Atlancie, została już na dobre wprowadzona do dyscyplin olimpijskich. Dzięki większej ilości sponsorów, mediów zaangażowanych w przekaz turniejów, a tym samym większej promocji, plażówka stała się bardziej popularna.

SYDNEY 2000 – Po kwalifikacjach w 1999 roku, do Sydney zakwalifikowały się 24 pary męskie oraz 24 pary żeńskie.

W turnieju panów w ponownie w finale uczestniczyli Amerykanie – Blanton/Fonoimoana, którzy tym razem pokonali dwójkę brazylijską Ze Marco/Ricardo (12:11, 12:9). Trzecie miejsce przypadło w udziale Niemcom – Ahmannowi i Hagerowi, którzy wyszli zwycięsko z pojedynku z parą portugalską Maia/Brenha.

Kobiece zdobywczynie olimpijskiego tytułu to para Australijek: Cook/Pottharst. Srebro oraz brąz zdobyły Brazylijki, odpowiednio: Bede/Behar oraz Pires/Samuel.

ATENY 2004 – Na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w roku 2004 w Atenach, na podium nie zobaczyliśmy już Amerykanów, którzy dominowali we wcześniejszych latach. Za to w Grecji złoty medal, po walce z hiszpańską parą Javier Bosma/Pablo Herrera, zdobyli zawodnicy reprezentacji Brazylii. Podobnie, jak dominacja „Canarinios” w siatkówce halowej, tak i tu siatkarze z Ameryki Południowej nie dali szans innym. Na podium znaleźli się także Szwajcarzy – Stefan Kobel/Patrick Heusher.

W rywalizacji kobiet, w Atenach na podium stanęły dwie dwójki siatkarek USA. Złoto w meczu z Brazylijkami – Adrianą Behar i Sheldą Bede, zdobyły Kerri Walsh i Misty May. A na najniższym stopniu podium stanęły Holly McPeak oraz Elaine Youngs.

Jak widać siatkówka plażowa nie ma zbyt długiej historii. Jednak fakt, ze dołączyła do grona dyscyplin olimpijskich, przyczynił się do jej rozpropagowania na całym świecie. Niestety w dziejach tego sportu na IO, nie doszukamy się polskich akcentów, choć pewnie za cztery lata będziemy oglądać młodych zdolnych plażowiczów i plażowiczki z Polski, którzy będą walczyć z najlepszymi o olimpijskie medale.

Zobacz również:

Przed IO: Siatkówka halowa kobiet na Igrzyskach Olimpijskich

Historia siatkówki plażowej na Igrzyskach Olimpijskich

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie

Więcej artykułów z dnia :
2008-08-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved