Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Lekcja Agaty

Lekcja Agaty

Wczoraj w Sopocie po raz pierwszy można było zobaczyć niezwykły film „Lekcja Agaty” dokumentujący walkę z chorobą znakomitej siatkarki Agaty Mróz-Olszewskiej. Premierę poprzedził spektakl „Kocham Cię życie” przygotowany przez tych, którzy walkę z chorobą wygrali.

W Teatrze Wybrzeże uroczysta premiera rozpoczęła się o godzinie 17.00. W przedstawieniu „Kocham Cię życie” zagrały dzieci i młodzież, którym udało się wygrać z białaczką dzięki przeszczepowi szpiku kostnego. Podstawą scenariusza tego spektaklu był pamiętnik chorej na białaczkę pani Magdaleny. Kluczowym punktem była premiera filmu „Lekcja Agaty”. To film o walce, jaką podjęła ta niesamowita kobieta, ale również o samej chorobie. Miał on pokazać trudną walkę Agaty i jej zwycięstwo, o wiele cenniejsze niż te na siatkarskim parkiecie. Niestety, stało się inaczej…

Film stał się testamentem Agaty, a kamera księdza Macieja Makuły, kapelana chorej siatkarki, towarzyszyła jej we wszystkich najważniejszych momentach – gdy przechodziła chemioterapię i gdy po raz pierwszy przytulała ukochaną córeczkę Lilianę. Dokumentowi przyświecają słowa Agaty: „Ja pokazałam jak walczyć, Ty pokaż jak wygrywać”.Po premierze młodzi artyści wyszli na ulice, by jak najwięcej osób namówić do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego. – Agacie się nie udało, ale jest jeszcze wiele osób, którym możemy pomóc – mówi mąż siatkarki Jacek Olszewski. – Moim pragnieniem jest stworzenie największego w Polsce rejestru dawców szpiku. Pierwszym krokiem ma być przekroczenie bariery 100 tys. zarejestrowanych dawców.

Jacek Olszewski współpracuje z Fundacją Przeciwko Leukemii, która wspierała Agatę w czasie jej choroby, a teraz obrała ją za patronkę swoich działań. Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 50 lat. Nie może on być nosicielem wirusa HIV, WZW B i C i nie mógł też w przeszłości chorować na żółtaczkę pokarmową, gruźlicę, choroby hematologiczne i onkologiczne.

Szpik kostny można oddać tylko i wyłącznie honorowo i bezinteresownie. Dawca i biorca co najmniej przez rok pozostają sobie nieznani. Po tym okresie na życzenie obu stron, może dojść do ujawnienia ich danych a tym samym do spotkania, w obecności rejestrów reprezentujących dawcę i biorcę.

Dziś (29 lipca) od godz. 9:00 do 14:00 w Krzywym Domu przy ul. Haffnera 6 w Sopocie w siedzibie ELMED-I piętro (pokój nr 105) odbędzie się akcja rejestracji osób, które chciałyby zostać dawcą szpiku.

W niedzielę 3 sierpnia o godzinie 11.30 film „Lekcja Agaty” będzie można zobaczyć na antenie stacji TVN24.

* Autor – Joanna Majtyka, Reprezentacja.net

źródło: reprezentacja.net

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Więcej artykułów z dnia :
2008-07-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved