Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Raul Lozano: Kibice, bądźcie z nami

Raul Lozano: Kibice, bądźcie z nami

fot. archiwum

- Jestem bardzo spokojny o formę siatkarzy. Jest jeszcze czas, aby poprawić naszą grę - zapewnia trener reprezentacji, Raul Lozano. - Zostało kilka rzeczy do poprawienia. Musimy być dokładniejsi, ale nie widzę czarnych chmur nad moją drużyną. Do zmiany i poprawy pozostały tylko szczegóły.

Dlaczego Polska zawiodła w finale Ligi Światowej? Czemu grała tak słabo, zwłaszcza z Serbią?

 

Z USA graliśmy jak równy z równym, zawiedliśmy tylko w pierwszym secie. Trzeba wyciągnąć wnioski, ale nie róbmy dramatu. Po drugie, wszystkie drużyny, które brały udział w turnieju, grały raz lepiej, raz gorzej. Amerykanie wyraźnie przegrali z Serbią, grając z nami, mogli pożegnać się z półfinałem, bo to my mieliśmy piłkę meczową. Minęły 24 godziny i USA ograły wielką Brazylię 3:0. Jeśli ktoś przeanalizuje te trzy mecze, stwierdzi, że za każdym razem to był inny zespół. 

Dlaczego tak bardzo przywiązuje się pan do pierwszej szóstki, czemu nie robi pan zmian, kiedy są one konieczne, czemu jest pan tak uparcie konsekwentny?

 

Nie jestem uparty. Uważam, że w szóstce grają ci, którzy powinni. Wywalczyli miejsce w składzie na treningach, a tych, których mam na ławce, wykorzystuję w razie potrzeby. Sytuacja naprawdę nie jest aż tak alarmująca. Mówi się, że zawodzi Sebastian Świderski, a przecież z Serbią był najlepszym zawodnikiem. Dlaczego więc miał zejść z boiska? Grał źle tylko z USA i wtedy go zmieniłem. Przeciwko Serbii Michał Winiarski nie grał dobrze, więc wszedł Marcin Wika. Wiem, że inni trenerzy i dziennikarze mają swoje upodobania, ale to ja jestem trenerem reprezentacji Polski. Wierzę, że i Świderski, i Winiarski zasługują na to, by grać w podstawowym składzie.

 

Nie zastanawia pana, dlaczego kilku podstawowych zawodników gra tak słabo? Nie są dokładni, brakuje im sił.

 

Powtarzam jeszcze raz: zostało kilka rzeczy do poprawienia. Musimy być dokładniejsi, ale nie widzę czarnych chmur nad drużyną. Zmienić i poprawić trzeba tylko szczegóły. Jak Polska przegrywa, to podnoszą alarm dziennikarze, a przede wszystkim eksperci, którzy uważają się za specjalistów, bo grali 30-40 lat temu, a teraz mają taki dar, że potrafią zniszczyć zawodnika za jeden lub dwa słabsze mecze. Ja się z tym nie zgadzam. Chcę być optymistą. Jestem przekonany, że kondycja polskiego zespołu się poprawi. Analizuję wszystko bardzo dobrze. Byliśmy blisko Amerykanów i bardzo daleko za Serbią.

 

Brakuje nam spotkań z takimi rywalami. Wcześniej graliśmy z zespołami, które mają słabszy atak, ale świetną technikę, jak Chiny czy Japonia. Teraz mierzyliśmy się z zespołami lepszymi fizycznie. Te mecze były potrzebne, bo w Pekinie gramy w grupie z Brazylią, Serbią, Niemcami czy Rosją, które mają właśnie taką charakterystykę. Powtarzam: jestem spokojny i mam jasne analizy.

 

Więc drużyna zdąży z formą na Pekin?

 

Jestem bardzo spokojny, mam wielkie zaufanie do zawodników. Chcę przekazać Polakom, kibicom siatkówki, którzy cierpią, kiedy Polska przegrywa, i cieszą się, kiedy wygrywamy: bądźcie z nami, uwierzcie, że ekipa jest dobrze przygotowana fizycznie, mamy tylko jednego kontuzjowanego zawodnika [Łukasza Kadziewicza]. Pracujemy maksymalnie, ile możemy, codziennie, nawet tuż przed wyjazdem z Rio będziemy mieć zajęcia. Cała ekipa jest nastawiona pozytywnie.

 

W ostatnich 32 latach żaden trener nie prowadził polskiej reprezentacji tyle lat. W tym okresie trzy razy byłem w finałach Ligi Światowej. Wcześniej tego nie mieliście. Przywiozłem medal z mistrzostw świata, a tego nie zrobił nikt przez ten okres. Ci co chcą, niech mnie krytykują, ale taka jest prawda. Po drużynie Wagnera to najlepszy zespół w dziejach waszego kraju. Czy to się podoba, czy nie tym wszystkim, którzy chcą zobaczyć krew i robią olbrzymie afery, opowiadając i pisząc o nas w gazetach. Z tego, co widzę, to taki jest właśnie sposób na dziennikarstwo. Kibicom pozostaje tylko przekazać: bądźcie z nami, wspierajcie nas i miejcie wiarę.

 

Rozmawiał Jerzy Mielewski. Więcej na sport.pl

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie, Liga Światowa, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2008-07-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved