Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Sroga lekcja siatkówki od Serbów

LŚ: Sroga lekcja siatkówki od Serbów

Polscy siatkarze przegrali dzisiaj 0:3 z drużyną narodową Serbii, w swoim drugim meczu finałów Ligi Światowej. Po tej porażce w bardzo złym stylu Polacy pożegnali się już z turniejem.

Pierwszy set spotkania rozpoczął się od skutecznych ataków Bojana Janica i Ivana Miljkovica . Polacy popełniali dużo błędów własnych i na pierwszej przerwie technicznej przegrywali już 4:8. Grą Serbów znakomicie kierował Nikola Grbić , który wiele razy gubił polski blok. Nasi rywale powiększali swoją przewagę (16:11, 21:13). W końcówce seta w miejsce słabiej dysponowanego Michała Winiarskiego pojawił się Marcin Wika , jednak było już za późno na odrobienie strat. Po świetnym ataku z prawego skrzydła Miljkovica Serbowie wygrali pierwszą partię 25-16.

Od początku drugiego seta zespoły prowadziły wyrównaną walkę. Wśród Polaków dobrze spisywał się Sebastian Świderski , natomiast wśród naszych przeciwników – Novica Bjelica . Po jego dobrym ataku drużyny zeszły na pierwszą przerwę techniczną przy jednopunktowym prowadzeniu Serbów. Po powrocie na parkiet nasi siatkarze popełnili wiele niewymuszonych błędów, a skrzydłowi nie mogli poradzić sobie z serbskim blokiem. Świetnie bronił serbski libero Marko Samardzić . Po ataku z drugiej piłki Grbica zespoły zeszły na drugą przerwę techniczną (11:16). Dużo ożywienia do gry Polaków wniósł ponownie Marcin Wika . Końcówka należała do Miljkovica, który najpierw popisał się asem serwisowym, a w ostatniej akcji skutecznym atakiem. Serbowie zwyciężyli w tej partii 25:18.

Trzeci set był wyrównany do stanu 5:5. Długą wymianę zakończył Bjelica i Serbom udało się wyjść na dwupunktowe prowadzenie. Polacy mieli problemy z przyjęciem silnej zagrywki rywali. Po błędzie Mariusza Wlazłego w ataku nasi siatkarze przegrywali już 8:12. Sytuację próbowali ratować jeszcze Wika i Świderski jednak było to za mało na świetnie dysponowanych Serbów. Trener Igor Kolaković dokonał wielu zmian w swoim zespole, pozwalając na grę graczom rezerwowym. Po ataku Wiki z sytuacyjnej piłki i kontrataku w wykonaniu Wlazłego na tablicy widniał jeszcze wynik 18:19. To niestety było wszystko na co było stać biało-czerwonych w dniu dzisiejszym. Mecz zakończył plasem z prawego skrzydła Bojović. Polacy przegrali tego seta 21:25 i całe spotkanie 0:3.

Polska – Serbia 0:3

(16:25, 18:25, 21:25)

Polska : Winiarski (2), Pliński (4), Zagumny (1), Wlazły (5), Świderski (13), Możdżonek (5), Ignaczak (libero) oraz Wika (7) i Woicki

Serbia : Bjelica (8), Janić (14), Grbić (3), Nikić (7), Miljković (15), Podrascanin (3), Samardzić (libero) oraz Kovacević (2), Bojović (1), Petković, Gerić (3) i Starović (2)

Po meczu powiedzieli:

Igor Kolaković (trener reprezentacji Serbii): – Jestem zadowolony z postawy mojej drużyny. Pokazaliśmy charakter, grając dobrze od początku do końca. Polacy zaczęli mecz w złym stylu a my wiedzieliśmy, jak to wykorzystać.

Nikola Grbić (kapitan reprezentacji Serbii): – To był dla nas niebezpieczny mecz. Od meczu z USA byliśmy jedną nogą w półfinałach, ale nie odpuściliśmy sobie i graliśmy, żeby wygrać.

Raul Lozano (trener reprezentacji Polski): – Serbia zagrała bardzo dobrze, tak, jak zrobili to w meczu z USA. Nie mogę znaleźć przyczyny tego wyniku, patrząc jedynie na taktyczną i techniczną stronę meczu.

Piotr Gruszka (kapitan reprezentacji Polski): – Nie graliśmy, jak drużyna. Dlatego graliśmy tak źle. Wyglądało to, jakbyśmy po raz pierwszy trenowali ze sobą wczoraj.