Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Przekonać samych siebie

Przekonać samych siebie

fot. archiwum

Dzisiaj, meczem z USA, siatkarska reprezentacja Polski rozpocznie walkę w turnieju Final Six Ligi Światowej. Czy chłopcy trenera Raula Lozano są już na tyle mocni, aby w tej fazie przygotowań do igrzysk pokonać bardzo silnych przeciwników?

Biało-czerwoni już po raz piąty gościć będą na salonach tego niezwykle prestiżowego turnieju. Pierwszy turniej finałowy rozegrali w 2001 roku w Katowicach. Trenerem był wówczas Ryszard Bosek , a zmagania zakończyli na 7. miejscu. Rok później – pod wodzą Waldemara Wspaniałego – w brazylijskim Belo Horizonte cieszyliśmy się z 5. lokaty. Kolejne dwa finały „światówki” to już era trenera z Argentyny, Raula Lozano . W stolicy Serbii, Belgradzie, zakończyliśmy finałowe zmagania na 4. miejscu, a w ubiegłym roku na tej samej pozycji uplasowaliśmy się podczas turnieju rozgrywanego po raz drugi w katowickim „Spodku”. Najbliżej wielkiego sukcesu polscy siatkarze byli w 2005 roku w Belgradzie. W półfinale prowadzili z gospodarzami 2:0 i potem w trzecim secie 22:17, aby przegrać 2:3, a następnie – w spotkaniu o brązowy medal – ulec 2:3 Kubie. Rok temu 3. miejsce przegraliśmy (1:3) z ekipą Stanów Zjednoczonych.

 

Patrząc na skład „polskiej” grupy wniosek nasuwa się sam – los daje nam szansę rewanżu. Dziś mecz z USA, jutro z Serbią. Nasuwa się tylko pytanie, czy chłopcy trenera Raula Lozano są na tyle mocni, by w tej fazie przygotowań pokonać silnych przeciwników. Po meczach grupowych, w których rywalami Polaków były drużyny z niższej półki (Chiny, Japonia, Egipt), tak naprawdę nie wiemy na co stać nasz zespół. Pierwszy mecz z pewnością nie da odpowiedzi na to pytanie, ale przynajmniej rozjaśni sytuację. Finał Ligi Światowej jest – jak podkreślają zawodnicy i trenerzy – ostatnim etapem, super rozgrzewką przed tym co najważniejsze, czyli igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. Czy Brazylia przedłuży swoją hegemonię? Przekonamy się w ciągu najbliższych dni. Brazylia goni reprezentację Włoch w ilości triumfów w Lidze Światowej. Włosi mają ich na swoim koncie osiem, Brazylia o jeden mniej. Drużyny Italii nie ma w tym roku w finale, a więc Brazylia ma wielką szansę zrównać się w ilości sukcesów ze swoim bezpośrednim przeciwnikiem. Podopieczni trenera Bernando Rezende wygrywali Ligę Światową w ostatnich latach pięć razy z rzędu. Wynik ten jest z pewnością imponujący. Po drodze Brazylijczycy dokładali olimpijskie złoto i triumfy w światowym czempionacie. Bezapelacyjnie są najwspanialszą drużyną w historii światowej, męskiej siatkówki, ale – jak to mówią – każdy kiedyś musi przegrać. Czy nastąpi to w tym roku? 

Celem Polaków jest przekonanie samych siebie do myślenia, że mogą walczyć z najlepszymi, są w stanie, tak jak to było w 2006 roku, kiedy zdobywaliśmy wicemistrzostwo świata. Wygrana z silną ekipą USA na pewno by im w tym pomogła. – Kadrowicze czują się dobrze. Wyczuwa się oczekiwanie przed pierwszym meczem. Inauguracja jest zawsze bardzo ważna. Wygrana uskrzydli, a porażka może nieco podciąć skrzydła, ale optymizm i bojowy nastrój daje się zauważyć – opowiada nam menedżer biało-czerwonych, Witold Roman . – Trener Lozano zaprosił całą ekipę na obiad do brazylijskiej knajpki. Skosztowaliśmy wspaniale podane miejscowe rodzaje mięs. Po posiłku chłopcy mieli iść na spacer, ale byli już tak zmęczeni całym dniem, że udali się do hotelu na odpoczynek.

 

W czwartek, w meczu z Amerykanami, jeśli wyjdzie na boisko, a mowa o Sebastianie Świderskim – zawodnik otworzy drugą setkę swoich meczów w Lidze Światowej. Sto i więcej spotkań w „światówce” mają jeszcze tylko Piotr Gruszka , Paweł Zagumny i nie grający w tej edycji Dawid Murek . Takie rekordy nie mają jednak dla siatkarzy większego znaczenia, gdyż liczą się tylko wygrane drużyny narodowej. Jak zapewnia polski menedżer wszyscy czują się dobrze, nikt na nic poważnego nie narzeka. W środę siatkarze zaliczyli dwa treningi. Mecz pierwszego rywala oglądali w telewizji.

źródło: Sport, wp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2008-07-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved