Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. D: Polacy jadą do Rio

LŚ, gr. D: Polacy jadą do Rio

Już przed dzisiejszym spotkaniem z Egiptem Polacy byli prawie pewni gry w finale Ligi Światowej w Rio de Janeiro. Wygrywając pewnie 3:0, przypieczętowali ten awans.

Do pierwszego meczu rewanżowego przeciwko reprezentacji Egiptu, Polacy przystąpili niemalże w najsilniejszym zestawieniu. Niegrającego w Poznaniu Sebastiana Świderskiego zastąpił Krzysztof Gierczyński .

Mecz rozpoczął się od błędów serwisowych po obu stronach siatki. Pierwsze prowadzenie dla biało–czerwonych po udanym ataku z lewego skrzydła wywalczył Michał Winiarski . Na przerwę techniczną podopieczni trenera Lozano schodzili z dwupunktową przewagą. Po przerwie silnymi atakami z lewego skrzydła popisywał się Saley , nie zmniejszyło to jednak dość sporej przewagi zespołu polskiego. W późniejszej fazie seta niemalże bezbłędny był Mariusz Wlazły . To głównie po jego atakach reprezentacja Polski mogła cieszyć się wysokim prowadzeniem – 20:14. Ostatni punkt po autowej zagrywce Egipcjanina Gabala padł łupem Polaków, którzy wygrali tę partię w stosunku 25:21.

Druga odsłona spotkania rozpoczęła się od niewielkiego prowadzenia gości (3:2). Stan ten nie trwał jednak zbyt długo, bowiem biało – czerwoni po cudownym ataku na czystej siatce Mariusza Wlazłego wyszli na prowadzenie 8:5. Po przerwie technicznej Raul Lozano zdecydował się desygnować do gry Marcina Wikę , który miał zastąpić Krzysztofa Gierczyńskiego . Jego wejście bardzo ożywiło grę, gdyż już po chwili mógł cieszyć się ze skończonej akcji z lewego skrzydła. Egipcjanie raz po raz zdobywali punkty skutecznym atakiem ze skrzydła, jednak to gospodarze kontrolowali przebieg meczu. Przy stanie 19-17 dla Polski, na boisku pojawił się drugi wystawiający reprezentacji – Paweł Woicki , który od razu uruchomił w ataku Piotra Gruszkę zastępującego Mariusza Wlazłego. Zagranie to przyniosło oczekiwane efekty, a Polacy wyszli na dwupunktową przewagę (20-18). Końcówka była popisem gry ze środka siatki w wykonaniu Łukasza Kadziewicza , który zdobył trzy kolejne punkty. Wicemistrzowie świata nie mieli problemu z zakończeniem partii na swoją korzyść, bo asowym serwisem popisał się Mariusz Wlazły.

W secie trzecim, Egipcjanie ani na moment nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki z Polakami. Dzięki dobremu przyjęciu, polski rozgrywający – Paweł Zagumny mógł pokusić się o niekonwencjonalne warianty wystawy, dzięki czemu kibice wielokrotnie mogli zobaczyć atomowe ataki z szóstej strefy w wykonaniu Michała Winiarskiego , czy też Krzysztofa Gierczyńskiego. Zagumny często korzystał też z usług środkowych, którzy byli bardzo skuteczni w ataku z przesuniętej krótkiej. Trener reprezentacji Egiptu, zdecydował się zmienić wystawiającego i dał szanse zaprezentowania swoich możliwości Abdalli , jednak nie zdołał on udźwignąć ciężaru gry, co miało odzwierciedlenie w wyniku. Trzeci set również padł łupem finalistów IO i finału Ligi Światowej co dało im zwycięstwo w całym meczu bez straty seta.

Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany Mariusz Wlazły .

Polska – Egipt 3:0

(25:21, 25:21, 25:16)

Polska: Winiarski (12), Pliński (5), Zagumny (1), Wlazły (15), Kadziewicz (8), Gierczyński (10), Ignaczak (libero) oraz Gruszka , Wika (1) i Woicki (1)

Egipt: Gabal Mohamed (6), Ahmed Abdel Latif (4), Abouel Hassan Ashraf, Youssef Saleh (14), Badawy Mohamed (5), Abdel Fattah Ahmed, Al Aydy Wael (libero) oraz Awad Hamdy (4), Ahmed Abdalla (2), Seif Elnasr Mohamed (3), El Daabousi Mohamed