Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Liga Europejska: Holandia, Słowacja, Niemcy i Turcja w finale

Liga Europejska: Holandia, Słowacja, Niemcy i Turcja w finale

Wczoraj, w portugalskim Povoa de Varzim (grupa A) i austriackim St. Anton am Arlberg (grupa B) zakończyły się ostatnie turnieje fazy grupowej tegorocznej edycji Ligi Europejskiej. Do Holandii i Słowacji, które już przed tygodniem wywalczyły awans, dołączyły ekipy Niemiec i Turcji.

Grupa A

Holendrzy, mimo już zapewnionego awansu do turnieju finałowego, w pierwszym meczu pokonali 3:1 Greków, a następnie bez straty seta odprawili Brytyjczyków i Portugalczyków. Trzy zwycięstwa w ostatnim turnieju kwalifikacyjnym sprawiły, że reprezentacja Holandii jako jedyna w tegorocznych rozgrywkach ukończyła fazę grupową bez porażki.Reprezentanci gospodarzy pokonali w bezpośrednim pojedynku 3:1 drużynę Grecji. Wcześniejsza słabsza postawa Portugalczyków nie dała im jednak po tym zwycięstwie awansu przed Grecję w klasyfikacji końcowej. Drugie miejsce w grupie i awans do finału razem z Holendrami, wywalczyli sobie już w poprzednim turnieju Słowacy.

Ostatnie miejsce w grupie A zajęła prowadzona przez Holendra Harry Brokkinga reprezentacja Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy to absolutni debiutanci na siatkarskich parkietach. Nieco ponad rok temu trenerem reprezentacji został uznany w siatkarskim świecie szkoleniowiec z Holandii, a zespół w tym roku zaczął odnosić już pierwsze sukcesy (dwa zwycięstwa w meczach grupowych Ligi Europejskiej).

Wyniki i końcowa klasyfikacja grupy A


Grupa B

Rywalizacja w grupie B była zdecydowanie bardziej zacięta niż w grupie A. Niemcy, pokonując 3:1 Turcję i 3:0 Białoruś, ukończyli rywalizację na pierwszym miejscu w grupie, z 20 punktami. Nie przeszkodziła im w awansie do turnieju finałowego nawet druga, sensacyjna porażka 0:3 z gospodarzami turnieju – Austriakami.

Bardzo zacięty bój do końca toczyli Białorusini i Turcy o 2. miejsce, premiowane awansem do finału. Szczęście dopisało tym razem Turkom, którzy mimo porażek 0:3 z Austrią i 1:3 z Niemcami, zapewnili sobie lepszy od Białorusinów stosunek setów, pokonując ich w bezpośrednim pojedynku 3:0.

Mimo ostatniego, 4. miejsca w grupie B, za prawdziwą rewelację tegorocznej edycji Ligi Europejskiej można uznać prowadzony przez argentyńskiego szkoleniowca Claudio Cuello, zespół Austrii. Grając u siebie Austriacy znowu wygrywali z najlepszymi – po 3:0 pokonali Niemców i Turków. Jak na debiut w gronie solidnych zespołów europejskich, start ekipy austriackiej należy uznać za bardzo udany.


Austriak Philip Schneider został najlepiej punktującym zawodnikiem fazy grupowej Ligi Europejskiej 2008. (191 pkt). Z 19 asami serwisowymi w dorobku, najlepiej serwującym zawodnikiem został Słowak Martin Sopko. Jego kolega z reprezentacji – Tomas Kmet, popisał się w 12 meczach 48 udanymi blokami, i został najlepiej blokującym zawodnikiem. Austriak Frederick Laure nie miał zaś równych sobie w przyjęciu (54.35%).

Finałowy turniej tegorocznej edycji Ligi Europejskiej zostanie rozegrany w tureckiej Bursie.

Wyniki i końcowa klasyfikacja grupy B

źródło: cev.lu, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Więcej artykułów z dnia :
2008-07-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved