Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE: Zwycięstwa Holandii i Niemiec

LE: Zwycięstwa Holandii i Niemiec

Siatkarze obu grup eliminacyjnych Ligi Europejskiej od piątku rozgrywają turniej, który ostatecznie zadecyduje o awansie do Final Four. Holendrzy i Niemcy pierwszy mecz mają za sobą. Pierwsi pokonali Grecję, a drudzy Turcję.

W portugalskim Povoa de Varzim walczą reprezentacje z grupy A. Wśród nich, niepokonany dotąd, zespół narodowy Holandii. W pierwszym meczu podejmowali oni ekipę Grecji. Już w pierwszym secie Holendrzy pokazali, że zamierzają kontynuować serię zwycięstw. Wyrównane były zaledwie pierwsze minuty pierwszej partii. Potem „Oranje” zaczęli wychodzić na prowadzenie, choć nie było ono duże. Wystarczyło jednak, aby zwyciężyć 25:20. W drugiej partii Grecy zagrali jednak o wiele lepiej. Obie drużyny do samego końca nie dawały za wygraną. Lepsi okazali się Grecy, którzy wygrali do 23.

W grze Greków widać było jednak ubiegłotygodniowe pauzowanie. Nie udało im się utrzymać koncentracji i dosyć szybko oddali trzecią partię rywalom. Holendrzy od pierwszych minut wypracowali sobie wysokie prowadzenie. Można powiedzieć, że ta partia przeszła bez echa. Przez większość czwartego seta Holendrzy prowadzili kilkoma punktami. W pewnym momencie było już nawet 18:10. Mimo to Grecy zerwali się jeszcze do walki, doprowadzając do stan 18:14. „Oranje” nie zamierzali dopuścić do tie-breaka. Zmobilizowali się na ostatnie minuty i ostatecznie wygrali 25:19.

Holandia – Grecja 3:1

(25:20, 23:25, 25:15, 25:19)

W drugim spotkaniu Portugalia dość szybko rozprawiła się z reprezentacją Wielkiej Brytanii. Ani naszym niedawnym przeciwnikom w wyścigu do Pekinu, ani podopiecznym Harry’ego Brokkinga awans do turnieju finałowego już jednak nie grozi.

Brytyjczycy zagrali bardzo dobrze jedynie w pierwszej partii. Od początku seta zawiesili rywalom wysoko poprzeczkę. Świetnie czytali grę Portugalczyków ale także popisywali się dobrymi atakami. O wygranej zadecydowały ostatnie piłki. Tu przeważyło doświadczenie i indywidualne umiejętności graczy z Półwyspu Iberyjskiego, którzy zwyciężyli do 22.

Zdekoncentrowało to wyraźnie Brytyjczyków, którzy w drugim secie niemal nie istnieli na boisku. Proste błędy oraz problemy w obronie sprawiły, że Portugalia dosyć szybko wyszła na kilkupunktowe prowadzenie. Mocne ataki i skuteczny blok dały im wygraną do 15.

Nieco ciekawszą grę można było zobaczyć w trzecim secie. Jednak i w tej partii górą byli Portugalczycy. Mimo wyrównanego początku, zdobyli kilka punktów przewagi i spokojnie wygrali 25:20, a cały mecz 3:0.

Wielka Brytania – Portugalia 0:3

(22:25, 15:25, 20:25)

Mecz między dwiema czołowymi ekipami w grupie B zapowiadał się bardzo emocjonująco. Już w pierwszym secie trwała wyrównana walka, którą ostatecznie minimalnie na swoją korzyść rozstrzygnęli Niemcy. Turcy jednak nie zamierzali składać broni i w drugiej partii doprowadzili do wyrównania, dając naszym zachodnim sąsiadom do zrozumienia, że łatwo nie zrezygnują z walki o pierwsze miejsce w grupie.

Trzecia odsłona to jednak koncertowa gra Niemców, którzy rozbili rywali do 15 i na ostatniego seta wychodzili w znacznie lepszej kondycji psychicznej. Mimo oporu Turków, nie dali sobie odebrać zwycięstwa. Końcowy wynik to 3:1 dla Niemiec i to oni są w komfortowej sytuacji przed kolejnymi meczami.

Turcja – Niemcy 1:3

(23:25, 25:21, 15:25, 22:25)

Z dzisiejszej porażki Turcji skrzętnie skorzystali siatkarze Białorusi, którzy po wygranej z Austriakami przesunęli się na drugie, premiowane awansem do finału miejsce w tabeli grupy B.

Mecz rozpoczął się jednak dla naszych wschodnich sąsiadów nerwowo. Dopiero po zaciętej końcówce Białorusini schodzili zwycięscy na przerwę. Wynik seta oddaje emocje jakie obserwowaliśmy w tej partii, bowiem Austriacy przegrali 28:30. Kolejne dwie odsłony, to kontrolowanie sytuacji przez Białoruś i zwycięstwa w obu setach do 22. Tym samym Austria definitywnie pożegnała się z myślą o awansie, a Białoruś coraz śmielej o tymże awansie może myśleć.

Austria – Białoruś 0:3

(28:30, 22:25, 22:25)