Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT: Chen Xue i Xi Zhang triumfowały na turnieju w Moskwie

WT: Chen Xue i Xi Zhang triumfowały na turnieju w Moskwie

Chińskie siatkarki Chen Xue i Xi Zhang zwyciężyły podczas turnieju z cyklu Swatch FIVB World Tour, który odbył się w Moskwie. Była to kolejna impreza pod nazwą Grand Slam. W finale Chinki pokonały 2:0 parę z USA Branagh/Youngs.

Trzeba przyznać, że siatkarki z Chin pokazały w finale rewelacyjną grę. W trakcie tegorocznych zmagań Amerykanki stawały na podium trzy razy, w tym raz na najwyższym stopniu (w Barcelonie). Ich rywalki również trzy razy odbierały w tym sezonie medale, a ten najważniejszy w maju w Seulu. Obie pary były zatem rozstawione w całym turnieju wysoko.

Ciekawostką jest, że 38-letnia Youngs jest najstarszą zawodniczką występującą w turniach Swatch FIVB. Mimo to utrzymuje poziom swoich dużo młodszych koleżanek.

W spotkaniu finałowym było jednak widać, że Chinki wyraźnie dominują nad rywalkami. Pokazały to szczególnie w pierwszym secie, w którym od pierwszych akcji wyszły na wysokie prowadzenie i nie oddały go już do końca, wygrywając 21:8. Ich rywalki wyraźnie podrażnione wysoką porażką świetnie zagrały w drugiej partii, zawieszając Chinkom poprzeczkę dość wysoko. Mimo to Azjatki poradziły sobie podczas nerwowej końcówki seta i zwyciężyły do 18.

Jesteśmy zachwycone naszą grą w finale – powiedziała 23-letnia Xi Zang, wybrana najbardziej wszechstronną zawodniczką tego turnieju. – W półfinale i finale pokonałyśmy dwie świetne pary i mam nadzieję, że to nas dobrze przygotuje na Pekin. Myślami jesteśmy już na Igrzyskach.

Branagh/Youngs – Xue/Zhang Xi 0:2

(8:21, 18:21)

W meczu o brązowy medal zmierzyły się pary Renata/Talita oraz Tian Jia/Wang. W tym meczu również zwyciężyły Chinki, jednak było to spotkanie o wiele bardziej emocjonujące i zacięte niż mecz o złoto. W pierwszym secie Tian Jia i Wang w połowie seta zdołały wypracować sobie małą przewagę i dzięki temu zwyciężyły 21:16. W drugiej partii jednak przez cały set toczyła się walka punkt za punkt. Renata i Talita do samego końca walczyły o zwycięstwo i doprowadzenie do trzeciego seta. Mimo dobrej gry Brazylijek ze zwycięstwa cieszyły się Chinki, które w grze na przewagi wygrały 23:21.

Renata/Talita – Tian Jia/Wang 0:2

(16:21, 21:23)

Za tydzień siatkarki plażowe zagrają w turnieju Open w słonecznej francuskiej Marsylii. Będzie to ostatni turniej, który mieści się w okresie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich.

źródło: fivb.org, inf. własna