Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. G: Kuba uzupełniła stawkę finalistów

WGP, gr. G: Kuba uzupełniła stawkę finalistów

Dzięki porażce Turcji Kubanki awansowały do turnieju finałowego Grand Prix. W ostatnim swoim meczu pokonały jeszcze 3:2 Tajlandię. W ostatnim meczu turnieju w Bangkoku Niemki pokonały 3:0 Kazachstan.

Siatkarki Tajlandii napędziły sporo strachu Kubankom, którym porażka mogla odebrać awans do fazy finałowej World Grand Prix siatkarek. Po porażce w dwóch pierwszych setach Tajki odrobiły straty, jednak w tie-breaku zostały już rozbite.

Pierwszy set spotkania dobrze rozpoczął się dla Azjatek, które dzięki dobrej grze Amporn Hyapha wyszły na kilkupunktowe prowadzenie. Do wyrównania Kubanki doprowadziły głównie dzięki dobrej grze Yumilki Ruiz, a na prowadzenie 22:19 wyprowadziła je doskonała gra Calderon. Siatkarki z Karaibów rozstrzygnęły pierwszą partię na swoją korzyść 25:20. Grające przed własną publicznością Tajki znów rozpoczęły świetnie seta prowadząc już 7:4. Kubanki dzięki skutecznym kontratakom zdołały wyrównać. Niemal do końca seta trwała wyrównana walka punkt za punkt. Dopiero w końcówce znów skuteczniej zaatakowały siatkarki Kuby i prowadziły już po dwóch setach 2:0.

Niesione dopingiem publiczności gospodynie w trzecim secie już nie dały sobie wydrzeć zwycięstwa. Przez całą partię utrzymywały niewielką przewagę i nawet dobra gra Ruiz w samej końcówce nie przeszkodziła im odnieść zwycięstwa. Podrażnione Kubanki mocno rozpoczęły czwartego seta prowadząc 7:4. Tajki wyrównały do stanu 11:11, a następnie wręcz zdeklasowały rywalki zdobywając osiem punktów tracąc przy tym zaledwie jeden. Wygrana do 17 w pełni odzwierciedlała przewagę gospodyń.

Kubanki wytrzymały presję tie-breaka i już na samym początku prowadziły 6:1. Pierwszą piłkę meczową miały przy prowadzeniu 14:6, ale wówczas trzy punkty z zagrywki zdobyła jeszcze Onuma Sittirak. To było jednak wszystko, na co stać było siatkarki Tajlandii. Kubanki zdobyły piętnasty punkt i mogły cieszyć się ze zwycięstwa i awansu do turnieju finałowego.

W pierwszych dwóch setach mieliśmy problemy z wyprowadzeniem kontrataków i walką na siatce – powiedział po meczu szkoleniowiec Tajlandii, Nataphon Srisamutnak. – W trzeciej i czwartej partii wygraliśmy dzięki silnej zagrywce, która umożliwiła nam również skuteczne kontry. W tie-breaku nasze zagrywki nie były już tak silne i Kubanki mogły wyprowadzać groźne ataki.

Chciałem podziękować za grę drużynie Tajlandii. Tajki są bardzo szybkie i świetnie grają taktycznie, doskonale odczytywały naszą grę. Cieszy awans do turnieju finałowego, mam nadzieję, że moje zawodniczki będą chciały tam pokazać, że są najlepsze – stwierdził Antonio Perdomo Estrella, szkoleniowiec Kuby.

Tajlandia – Kuba 2:3

(20:25, 22:25, 25:23, 25:17, 9:15)

Tajlandia: Paladsrichuay (15), Thinkaow (14), Sittirak (12), Apinyapong (18), Hyapha (13), Tomkom (1), Buakaew (l) oraz Sanuanram (1), Khanan, Kanthong i Chaisri

Kuba: Ruiz (20), Santos (9), Carrillo de la Paz (1), Ramirez (9), Sanchez (2), Calderon (19), Mesa (l) oraz Silie i Barros (2)

Niemki, które zagrały w World Grand Prix po dwuletniej nieobecności, zakończyły tegoroczną edycję na siódmym miejscu z czterema zwycięstwami i pięcioma porażkami. W ostatnim spotkaniu pokonały w trzech krótkich setach Kazachstan. Oba zespoły spotkały się również tydzień temu w Wietnamie i wynik był również bardzo korzystny dla Niemek. Świetnie w pierwszym secie grały Małgorzata Kozuch oraz Christiane Furst i Denise Hanke. Siatkarki z Kazachstanu próbowały odpowiadać nielicznymi kontratakami, ale były wyraźnie słabsze. Wyniki 25:15 odzwierciedla przewagę podopiecznych trener Gudettiego w tym secie.

W drugim secie przewaga ta już nie była tak wyraźna, głównie za sprawa bardzo dobrej gry Olgi Karpowej oraz Olgi Gruszko. Niemki prowadziły na drugiej przerwie technicznej 16:14 i dopiero od tego momentu odskoczyły rywalkom. Przy stanie 24:19 ostatni punkt zdobyła Kozuch skutecznym blokiem. W ostatnim secie Gruszko jeszcze poderwała swoje koleżanki do walki. Przy stanie 22:19 Niemki jednak nagle włączył piąty bieg zdobywając trzy kolejne punkty i wygrywając cale spotkanie 3:0.

Moje zawodniczki nie grały dziś najlepiej – przyznał po spotkaniu Wiktor Żurawlew, trener Kazaszek. – Popełniły zbyt wiele błędów, nie potrafiły wyprowadzić kontrataku. To była dla nas niezła nauczka przed Igrzyskami Olimpijskim. Mam nadzieję, że za rok znów zagramy w cyklu Grand Prix.

Jestem zadowolony z wygrania tego meczu, to było nasze najlepsze spotkanie w Grand Prix – cieszył się selekcjoner Niemiec, Giovanni Gudetti. – Mamy młody zespół i wygranie czterech spotka w Grand Prix to dobry wynik. Szkoda tylko, że nie udało nam się tu pokonać Kub, okazałą się dla nas zbyt silna. Mimo to jestem usatysfakcjonowany wynikiem osiągniętym przez ten młody i niedoświadczony zespół.

Niemcy – Kazachstan 3:0

(25:15, 25:19, 25:19)

Niemcy: Brinker (11), Hanke (1), Matthes (5), Furst (11), Kozuch (21), Ssuschke (7), Tzscherlich (l) oraz Hippe, Mollers i Steffen

Kazachstan: Żukowa (9), Karpowa (15), Kuczko (1), Nassedkina (6), Iliuszczenko, Gruszko (8), Ezau (l) oraz Iszmicewa (3), Zajcewa (1), Jaworskaja i Jarlagasowa (2)