Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

Ryszard Bosek chwali Woickiego i Wlazłego

fot. archiwum

- Bardzo poważnie trzeba brać pod uwagę kandydaturę Pawła Woickiego. Gra zdecydowanie więcej niż Żygadło. Stać go na pokierowanie grą zespołu - twierdzi Ryszard Bosek, który uważa, że finał LŚ jest nam potrzebny.

W czasie dwóch spotkań z Chinami widziałem reprezentację Polski, która nie była w formie – mówi mistrz olimpijski i świata Ryszard Bosek . – To nawet dobrze, że tak jest, gdyż igrzyska rozpoczną się za trzydzieści kilka dni i utrzymanie wysokiej dyspozycji przez taki okres byłoby niemożliwe. W trakcie meczów w "Spodku" zespół czasem miotał się, ale to wynika z faktu, że jest w trakcie przygotowań.

 

Jak dodaje Ryszard Bosek "były chwile które dają sporo optymizmu na przyszłość." – Przede wszystkim w końcówkach setów drużyna grała pewnie i spokojnie punktowała rywala – powiedział. – Nie należy on do faworytów igrzysk i potentatów światowej siatkówki, ale w ważnych chwilach nie miał nic do powiedzenia w rywalizacji z naszymi. Drugim ważnym pozytywem była walka. Zawodnicy podjęli rękawicę i walczyli. Ten fakt cieszy, gdyż pamiętajmy – kadra jest w treningu. Inne rzeczy wypadły gorzej, Na pewno nie może zadowolić zagrywka. Chińczycy zbyt łatwo ogrywali nas na bloku. Zdobywali punkty obijając nasze ręce. Martwi to o tyle mocno, że przeciwnicy, jeżeli chodzi o warunki fizyczne, do potentatów nie należą. 

Ryszard Bosek dodał, że w ostatnich tygodniach reprezentacja Polski dobrze zagrała tylko w Espinho w walce o olimpijski awans. Wcześniej w tym sezonie i później różnie z tym bywało. – Na pewno w Katowicach była koncentracja i to też cieszy – powiedział.

 

Martwi i cieszy fakt, że "dużo zależy od Wlazłego." – Bardzo dobrze, że mamy w składzie takiego zawodnika – powiedział. – Gra w innych zespołach, może poza Brazylią i Rosją, również opiera się na dyspozycji lidera. Źle będzie, jak takiemu zawodnikowi coś się stanie. Piotr Gruszka na ataku bardzo podciągnął się, ale to jeszcze nie ta klasa .

 

Dla Ryszarda Boska nie ulega wątpliwości, że gra w finałowym turnieju Ligi Światowej jest potrzebna reprezentacji. – Zagrają tam wszyscy najlepsi, będą nasi rywale grupowi z Igrzysk Olimpijskich – Brazylia i Rosja – powiedział mistrz olimpijski i świata. – Myślę, że ci drudzy poradzą sobie w fazie interkontynentalnej z Włochami. Drużyna trenera Andrei Anastasiego nie jest jeszcze gotowa. Może pozbiera się na igrzyska. Rosjanie, moim zdaniem, są poważnym kandydatem do złotego medalu. Mają ogromną ilość dobrych zawodników. Federacja i kluby prowadzą mądrą politykę transferową z zagranicy. W zespole może być tylko dwóch obcych graczy. Zwykle są to zawodnicy klasowi. I to może być przykład dla innych. Na dwa tygodnie przed igrzyskami nie ma lepszej możliwości sprawdzenia się, niż gra z silnymi zespołami.

 

W turnieju olimpijskim w Pekinie innym rywalem Polski będzie Serbia. – Oglądałem mecz tej drużyny z Brazylią – przegrany 2:3 – mówi Ryszard Bosek. – Nie sądziłem, że młodzi serbscy gracze tak szybko podciągną się. Tego rywala trzeba również traktować poważnie, jak dwóch wyżej wymienionych.

 

Walkę o olimpijskie medale Polska rozpocznie od meczu z Niemcami. – Trener Stelian Moculescu zwykle stawia na bardzo mocną zagrywkę. Nie ma serwisu taktycznego, tylko potężnie i z wyskoku – mówi Ryszard Bosek. – Gdy ten element Niemcom wyjdzie, to może być kłopot. Na pewno będzie to ważny pojedynek. Wygrana da nam punkty oraz dobre samopoczucie.

 

Czy na podstawie ostatnich decyzji w składzie reprezentacji na mecze Ligi Światowej trener Raul Lozano może mieć koncepcję dwunastki na igrzyska? – Myślę, że może mu brakować jednego-dwóch nazwisk – powiedział Ryszard Bosek. – Trudno wyobrazić sobie zespół bez Pawła Zagumnego, Mariusza Wlazłego, czy Michała Winiarskiego. Cieszy, że ten ostatni rozegrał półtora seta. Jego gra jest techniczna, wszechstronna. Bardzo poważnie trzeba brać pod uwagę kandydaturę Pawła Woickiego. Gra zdecydowanie więcej, niż Łukasz Żygadło. Jego wejścia, może poza jednym przypadkiem, były znakomite. Stać go na pokierowanie grą zespołu.

źródło: pls.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2008-07-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved