Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Piła wygrała I Młodzieżowy Turniej Plusa chłopców

Piła wygrała I Młodzieżowy Turniej Plusa chłopców

Zwycięzcą wśród drużyn chłopięcych I Młodzieżowego Turnieju Plusa zostało Gimnazjum nr 5 w Pile. W finale pokonali oni faworyzowanych krakowian. Nagrodą będzie pobyt z reprezentacją siatkarek na zgrupowaniu w Szczyrku.

Piątkowe rozgrywki chłopców przyniosły zarówno emocje, jak i długie trzysetowe pojedynki. Trzy na cztery spotkania kończyły się w tie-breaku. Pierwsi na boisko wyszli zawodnicy z Krakowa i Kędzierzyna-Koźla. Choć na początku lekko przeważali krakowianie to jednak przez dłuższą część seta gra toczyła się zaciekle punkt za punkt. Gdy kędzierzynianie odskoczyli na sześciopunktowe prowadzenie (20:14) wydawało się, że set z pewnością padnie ich łupem. Jednak chwila rozprężenia sprawiła, że drużyna z Krakowa dogoniła ich i z wysokiej przewagi pozostał jeden punkt (23:22). Kędzierzyn wygrał pierwszą odsłonę spotkania 25:23. W drugiej wyrównana gra toczyła się do stanu 9:10. Później inicjatywę przejęli krakowianie, którzy odskoczyli najpierw na trzy oczka przewagi (15:12), a później zwiększyli ich ilość do pięciu (23:18). Ostatecznie wygrali 25:19. Od początku seta decydującego to krakowscy zawodnicy przeważali. Dobrą grę utrzymali do końca i wygrali w ostatniej partii 15:10 i w całym spotkaniu 2:1.

W kolejnym pojedynku po obu stronach siatki stanęli siatkarze z Piły i Olsztyna. Oni również zafundowali wszystkim zgromadzonym w małej hali Spodka emocjonujące i trzysetowe spotkanie. Od mocnego uderzenia rozpoczęli mecz pilanie, których trzypunktowe prowadzenie nie utrzymało się nazbyt długo. Dobra gra olsztynian sprawiła, że niebawem na tablicy wyników widniał remis 9:9, a chwilę później to zawodnicy z województwa warmińsko-mazurskiego prowadzili i z każdą akcją przewagę tę podwyższali (16:11). Jednak i oni nie potrafili tego utrzymać. Składne akcje pilskich siatkarzy sprawiły, że z przewagi Olsztyna pozostały tylko dwa oczka, a po chwili był remis 22:22. Wynikiem tego była zacięta końcówka, w której lepiej spisali się olsztynianie i wygrali seta 27:25. W partii drugiej od początku do końca prowadzili pilanie. Zawodnicy z Olsztyna ani na chwilę nie mogli im zagrozić. Zwłaszcza w końcówce drużyna z Piły świetnie spisywała się w bloku i zagrywce. Wynikiem tego była wygrana 25:13. Wygrana druga odsłona spotkania podopiecznym trenera Grzegorza Stacha dodała animuszu i w tie-breaku rozbili oni drużynę z Olsztyna 15:6.

Po przerwie, której przyczyną był finałowy mecz dziewcząt, kolejne spotkanie rozegrali zawodnicy z Krakowa i Olsztyna. Tutaj również mogliśmy obejrzeć trzy sety. W pierwszej partii lepsi okazali się krakowianie, którzy wygrali dość wysoko 25:20. Kolejna miała podobny przebieg jednak drużyną przewodzącą byli olsztynianie. Wygrywając 25:22 doprowadzili do tie-breaka. Każdy chciał wygrać – to było widać od samego początku decydującej o losach spotkania partii. Zapału do końca partii nie brakło jedynie krakowianom. Wyrównana gra toczyła się tylko do stanu 9:8. Później na boisku istnieli tylko krakowianie, którzy wygrali seta 15:9.

Najkrótszym piątkowym spotkaniem było to ostatnie. Zawodnicy z Piły pokonali drużynę z Kędzierzyna 2:0. W pierwszym secie podopieczni trenera Stacha nie dali rywalom większych szans. Dobra konsekwentna gra pozwoliła im zakończyć partię z jedenastoma punktami przewagi (25:14). Mimo, że również na początku drugiej odsłony spotkania pilanie odskoczyli na trzy oczka przewagi, to jednak kędzierzynianie chcąc powalczyć jeszcze w tym spotkaniu dogonili rywali. Przez długi czas drużyny grały łeb w łeb i żadna nie mogła odskoczyć na wyższe prowadzenie. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali pilanie i wygrali w secie 25:23 i w całym spotkaniu 2:0.

W sobotę walkę o finał rozpoczęli krakowianie i pilanie. Pierwszy set w całości przebiegał pod dyktando tych drugich. Siatkarze z Piły prowadzili od początku. Można powiedzieć, że rządzili na boisku, bowiem Piła wygrała partię 25:13. W drugim secie zawodnicy Gimnazjum nr 5 w Pile również prowadzili od początku do końca, jednak już nie tak wyraźnie jak w poprzedniej odsłonie spotkania. W połowie seta mieli nawet 5-6 punktów przewagi, jednak w końcówce krakowianie zniwelowali trochę strat i zbliżyli się do rywali na trzy punkty (18:21). Od tego momentu Piła powróciła już do swojego odpowiedniego rytmu gry i wygrała tę odsłonę spotkania 25:20.

Drugi sobotni pojedynek od prowadzenie 6:0 rozpoczęli kędzierzynianie. Wysoka przewaga graczy z województwa opolskiego utrzymywała się do stanu 17:11, wtedy rozprężenie w ich szeregach a także dobra gra olsztynian sprawiły, że na tablicy wyników widniał remis 18:18. Końcówka należała do kędzierzynian, którzy wygrali seta 25:21. Druga partia to wyrównana gra obu drużyn z lekkim wskazaniem na zespół z Olsztyna, który potrafił zbudować dwupunktowe prowadzenie. Utrzymać je olsztynianie zdołali jednak do stanu 17:15, wtedy bardzo dobrze zagrała ekipa z Kędzierzyna – Koźla, w wyniku czego to oni wyszli na prowadzenie 21:18. Mądra gra pozwoliła kędzierzynianom wygrać również tego seta 25:21.

Zwycięzcą wśród drużyn chłopięcych zostało Gimnazjum nr 5 w Pile. W finale pokonali oni faworyzowanych krakowian. Początek pierwszej partii należał do pilan. Po kiwce kapitana drużyny prowadzili 6:3, później prowadzenie wzrosło do stanu 9:5. Krakowianie szybko jednak dogonili rywali i już niedługo potem po dwóch skutecznych akcjach w bloku prowadzili 14:12. Podopieczni Jarosława Kubiaka szybko zwarli szeregi i grając koncertowo dogonili przeciwników na 16:16, później przejmując prowadzenie (17:16). Podwyższając je w końcówce do stanu 23:20. Zawodnicy z Krakowa nie oddali seta łatwo i na sam koniec postraszyli pilan. Jednak tylko postraszyli, gdyż przewaga wypracowana przez gimnazjalistów z Piły wystarczyła im by wygrać seta 25:23.

Podbudowani wygraną w partii pierwszej pilanie rozpoczęli kolejną od prowadzenia 2:0. Jednak trener Mirosław Janawa zmobilizował drużynę i krakowianie doprowadzili do remisu. Przez większą część seta obie drużyny grały niezwykle wyrównane widowisko. W momentach, gdy dwa oczka do przodu byli pilscy siatkarze, zawodnicy z Krakowa doganiali ich i gra toczyła się punkt za punkt. Dopiero od momentu, gdy Piła wyszła na trzy punkty przewagi gra układała się pod dyktando tegoż zespołu. Ostatecznie partię pilanie wygrali 25:21 i to oni udadzą się wspólnie z polskimi siatkarkami na zgrupowanie do Szczyrku.