Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Mariusz Sordyl: Apeluję o cierpliwość

Mariusz Sordyl: Apeluję o cierpliwość

fot. archiwum

- W finale Ligi Światowej będą grały najlepsze drużyny. Pojedynki z takimi przeciwnikami to po pierwsze doskonały trening, a po drugie będzie to świetne przetarcie przed najważniejszym turniejem w Pekinie - uważa Mariusz Sordyl.

Jak Pan ocenia obecną formę reprezentacji Polski na miesiąc przed Igrzyskami Olimpijskimi?

 

Mariusz Sordyl : – Nie odkryję tutaj nic nowego, jeśli powiem, że to jest kolejny etap przygotowania do najważniejszej imprezy czyli Olimpiady. W dalszym ciągu jest duża rotacja w składzie. Oczywiście Liga Światowa jest bardzo istotnym elementem w tych przygotowaniach i na pewno reprezentacja chce zagrać w turnieju finałowym. Dziś obejrzeliśmy kolejny mecz, gdzie po dobrej grze w pierwszym secie, w następnej partii drużyna pokazała się ze słabszej strony. Może się wydawać, że na tym etapie wahnięcia formy są trudno wytłumaczalne, ale ja apeluję do wszystkich o cierpliwość. Polski zespół jest blisko awansu do finału Ligi Światowej. Myślę, że ten etap przygotowań pokaże, iż droga obrana przez sztab szkoleniowy jest słuszna i na Igrzyskach gra naszych zawodników będzie wyglądała tak jak wszyscy by tego pragnęli . 

Jakie korzyści może przynieść występ w finale w Brazylii?

 

Będą tam grały najlepsze drużyny. Pojedynki z takimi przeciwnikami to po pierwsze doskonały trening, a po drugie będzie to świetne przetarcie przed najważniejszym turniejem w Pekinie.

 

Co według Pana może być największym atutem naszej reprezentacji na Igrzyskach?

 

Myślę, że od czasu zdobycia wicemistrzostwa świata reprezentacja Polski jest postrzegana jako solidna drużyna, która ma wielką wartość i sporo atutów. Najważniejsze jest to, aby zawodnicy byli jedną drużyną, która ma wspólny cel i wspólnie konsekwentnie dąży do jego osiągnięcia. To powinno być największym atutem reprezentacji Polski – gra dwunastu ludzi, którzy mogą wnieść sporo do drużyny.

 

Polacy na Igrzyskach trafili do tzw. „grupy śmierci”, już od początku przyjdzie nam się zmierzyć z faworytami tego turnieju.

 

Oczywiście trafiliśmy na trudnych rywali, ale polska reprezentacja jedzie na Igrzyska po to, aby walczyć o najwyższe cele, o medale. Aby zrealizować ten cel będzie trzeba walczyć – i wygrywać – z najlepszymi. Chciałbym podkreślić, że w dalszym ciągu jesteśmy postrzegani jako jeden z najlepszych zespołów na świecie. Sądzę, że nasi rywale też raczej nie są do końca zadowoleni, że przyjdzie im się zmierzyć z naszą drużyną. Oczywiście wylosowaliśmy trudnych przeciwników, ale jak już powiedziałem, aby coś osiągnąć z każdym przeciwnikiem należy walczyć ze wszystkich sił i wygrywać.

 

Czy to, że trafiliśmy już w fazie grupowej na silne drużyny może pomóc nam w dalszych etapach?

 

Niewiele zespołów, które wywalczą awans do poważniejszych imprez, jest „słabeuszami”. Taka jest dzisiejsza siatkówka. A szczególnie na Olimpiadzie tych drużyn jest naprawdę bardzo niewiele. Każdy mecz będzie trudny, a zwłaszcza półfinał i ćwierćfinał. Jeśli wyjdziemy z grupy w ćwierćfinale będzie na nas czekał kolejny trudny przeciwnik i kolejny ciężki mecz. To nie jest tak, że wychodząc z grupy automatycznie będziemy mieć zapewnione miejsce w półfinale, bo nie trafimy na faworytów. W przekroju całego turnieju potrzebna będzie wysoka, równa dyspozycja całego zespołu. Jest klucz do sukcesu i głównie się teraz pracuje nad osiągnięciem tego założenia.

 

Plan maksimum to olimpijski medal, jaki natomiast można postawić przed reprezentacją Polski plan minimum jako przed drużyną wicemistrzów świata?

 

Uważam, ze nie należy stawiać takich planów. Ja jako trener w klubie nigdy tego nie robiłem. Uważam, ze to jest łatwe usprawiedliwienie. Polska reprezentacja jedzie do Pekinu, aby wywalczyć jak najwyższe miejsce. Tu żadnego minimum nie ma. Jest coś do osiągnięcia, coś do wygrania i każdy z zawodników na pewno da z siebie maksimum, będzie się starał grać w pełni swoich możliwości, aby ten cel osiągnąć.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2008-07-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved