Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. A: W końcu Serbowie wygrali tie-breaka

LŚ, gr. A: W końcu Serbowie wygrali tie-breaka

Po trzech przegranych tie-breakach w meczach z Brazylią tym razem górą byli Serbowie. Również po pięciu setach. Zacięte spotkania pomiędzy tymi zespołami z pewnością przejdą do historii rozgrywek Ligi Światowej.

Ostatnie spotkanie w tej kolejce grupy A rozpoczęło się od wyrównanej walki (4:4). Po ataku Andre to Brazylijczycy schodzili na pierwszą przerwę techniczną z minimalną przewagą. To właśnie ten siatkarz sprawiał dużo problemów serbskim blokującym, którzy przez długi czas nie potrafili znaleźć na niego sposobu. Przy stanie 11:7 dla Brazylii trener Kolakovic poprosił o czas dla swoich zawodników. Po nim Serbia wyraźnie wzmocniła zagrywkę, dzięki czemu odrobiła straty (10:11). Jednocześnie jednak w grę gospodarzy wkradło się zbyt wiele błędów własnych i na drugiej przerwie technicznej, po ataku Dantego znów lepsza była Brazylia. W końcówce seta w drużynie Serbów zawiodło przyjęcie i tego seta wygrała lepiej zorganizowana i czujniej grająca w obronie Brazylia 25:20.

Na początku drugiego seta gospodarze zagrali skuteczniej w kontrataku. Dobrze spisywał się Miljkovic , ale natychmiast na jego zbicia odpowiadał nie mniej skuteczny Dante . Przy stanie 14:14 dwa punkty z rzędu zdobyli Brazylijczycy i to oni schodzili w lepszych nastrojach na przerwę. Ponownie głównym mankamentem w grze Serbów był brak dobrego przyjęcia zagrywki i słaba gra w obronie. Ani trener ani zawodnicy nie potrafili w tej partii znaleźć na to lekarstwa i przegrali wysoko 18:25.

Do trzeciego seta Serbowie wyszli zdekoncentrowani i łatwo pozwolili przeciwnikowi objąć prowadzenie 6:3. Trener Kolakovic zdecydował się na wprowadzenie na boisko młodych zawodników, których zadaniem było zmienienie obrazu gry drużyny. Zabieg poskutkował i wkrótce Serbowie cieszyli się remisem do 11. Od tego momentu na boisku kibice mogli podziwiać mistrzowską wymianę ciosów po obu stronach siatki. W drużynie Serbów punktowali między innymi Podrascanin , Starovic , Nikic , w ekipie Brazylii natomiast Samuel czy Dante . W końcówce błędy drużyny Resende dały gospodarzom pierwszą piłkę setową. Partię wynikiem 25:23 zakończył Starovic atakiem w blok-out.

W czwartym secie Serbowie przypomnieli przeciwnikowi jak silną bronią jest ich blok. W dużej mierze dzięki temu elementowi objęli czteropunktowe prowadzenie (10:6). Reakcją trener Resende były zmiany (Anderson i Bruno ), ale także ci nowi zawodnicy nie potrafili sobie poradzić z serbska ścianą. Przewaga gospodarzy zwiększyła się do stanu 12:7, natomiast po asie Starovica było już 15:8. Brazylia nie zamierzała jednak tak szybko się poddać. Udało jej się zdobyć trzy punkty z rzędu, asa zagrał Bruno , dobrze atakował również Samuel . Przewaga Serbów była jednak zbyt duża i goście nadal przegrywali 18:22. W końcówce celnie zaatakował Nikic , asem popisał się Podrascanin i Serbia miał w górze pierwszą piłkę setową. Partia zakończyła się wynikiem 25:20 dla gospodarzy po błędzie zagrywki w wykonaniu Edera .

Początek tie-breaka to popis gry Nikica . W dużej mierze dzięki atakom oraz grze blokiem tego siatkarza Serbia objęła prowadzenie 4:2. Po kilku błędach gospodarzy Brazylijczykom udało się jednak odrobić straty i wyrównać 5:5. Chwilę później przypomniał o sobie Starovic , którego ataków Brazylia nie była już w stanie podbić (10:7). Po asie Janicy trener Resende wprowadził do gry Murilo , co poprawiło nieco grę Brazylii. Jednak po ataku Starovic i bloku Podrascanina oraz Nikica to Serbia miała pierwszą piłkę meczową. Spotkanie zakończył atak niezawodnego Starovica .

Serbia – Brazylia 3:2

(20:25, 18:25, 25:23, 25:20, 15:11)

Serbia : Janic (16), Grbic (2), Nikic (17), Geric (5), Milijkovic (6), Podrascanin (13), Samardzic (l) oraz Kovacevic, Bojovic, Bjelica (1), Petkovic i Starovic (14)

Brazylia : Marcelo (2), Carbonera (7), Samuel Fuchs (20), André Nascimento (18), Gustavo (11), Dante (14), Sérgio (l) oraz Bruno Rezende (1), Murilo (1) i Anderson(4)