Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. G: Łatwe zwycięstwo Niemek, ważne Kubanek

WGP, gr. G: Łatwe zwycięstwo Niemek, ważne Kubanek

W pierwszym sobotnim meczu grupy G Grand Prix w Bangkoku gospodynie przegrały w trzech szybkich setach z reprezentacją Niemiec. W drugim spotkaniu Kuba pokonała Kazachstan i jest o krok od turnieju finałowego.

Dziś spotkały się dwie drużyny, które wczoraj schodziły z boiska pokonane. Szybciej po porażce podniosły się Niemki, które już w pierwszym secie dominowały na boisku. Corina Ssuschke i Margareta Kozuch bez problemu przedzierały się przez niski blok Tajek, a nie do zatrzymania na środku siatki była Christiane Fürst. Dzięki temu pierwsza partia bez większego wysiłku padła łupem Niemek, które zwyciężyły 25:18.

Początek kolejnego seta był znacznie bardziej zacięty. Gospodynie turnieju poprawiły grę w ataku, a niezwykle trudnymi zagrywkami popisywały się Onuma Sittirak i Pleumjit Thinkaow. Niemki odpowiedziały na to jednak skutecznym atakiem i bardzo dobrą grą w bloku. Dzięki temu na tablicy widniał wynik 9:9. Od tego momentu na boisku istniała już jedna drużyna. Niemki, wykorzystują swoją przewagę wzrostu, znakomicie spisywały się w bloku, a ataki nad tajskim murem pewne wchodziły w pole gry. Pozwoliło to na powiększenie przewagi do 13:10, a następnie 17:11. Rozbite Tajki nie potrafiły poradzić sobie z atakami Niemek, które jeszcze pewniej zwyciężyły w tej partii, 25:15.

Porażki w dwóch seta zupełnie podłamały Azjatki, które w trzecim secie nie potrafiły przeciwstawić się znakomitej grze Europejek. Niemki pokazały znakomitą grę zespołową, a także świetną postawę w ataku. Zdeterminowane podopieczne trenera Guidettiego wykorzystały swoją szansę i bez najmniejszych problemów zwyciężyły w trzecim secie 25:16, odnosząc tym samym trzecią wygraną w tegorocznej edycji World Grand Prix.

Powiedzieli po spotkaniu:

Nataphon Srisamutnak (trener Tajlandii): Na początku chciałbym pogratulować zespołowi Niemiec sukcesu. Nasz atak w dniu dzisiejszym znacznie odbiegał od ideału. Rywalki gnębiły nas silnym serwisem, zostawiając mało szans, na wyprowadzanie kontr. Ich blok był również doskonały. Dodatkowo słabo radziliśmy sobie z pierwszym przyjęciem. Przy złym dograniu do rozgrywającej, nasz atak nie funkcjonował tak jak powinien. Myślę, że Niemki dobrze odrobiły zadanie domowe, rozpracowując mój zespół. Następne spotkanie rozegramy z Kubą, jedną z najlepszych drużyn na świecie. Ciężko gra się przeciwko nim. Liczę, że moje zawodniczki zaprezentują się w tym meczu z jak najlepszej strony.

Wilavan Apinyapong (kapitan Tajlandii): Popełniłyśmy zbyt dużo błędów. Sprawiałyśmy wrażenie zespołu, który nie jest w stanie przeciwstawić się atakom Niemek. Myślę, że zaprezentowałyśmy się dzisiaj poniżej naszego normalnego poziomu.

Giovanni Gudetti (trener Niemiec): Jestem dumny z moich dziewczyn. Myślę, że to było łatwe zwycięstwo, pomimo że mecz stał na dobrym poziomie. Od mojego zespołu oczekuję przynajmniej czterech zwycięstw w tej edycji Grand Prix. Po dzisiejszym dniu brakuje nam już tylko jednego zwycięstwa, aby wykonać ten plan i liczę na to, że odniesiemy je jutro nad Kazachstanem.

Maren Brinker (w zastępstwie kapitan Niemiec, Cornelii Dumler): Jestem zadowolona, że udało nam się pokonać Tajlandię. Nasza obrona i serwis funkcjonowały dziś bardzo dobrze. Cieszę się, że poziom naszej gry spełnił oczekiwania trenera.

Niemcy – Tajlandia 3:0

(25:18, 25:15, 25:16)

Niemcy: Brinker (10), Hanke (2), Dumler (7), Furst (9), Kozuch (16), Ssuschke (4), Tzscherlich (l) oraz Kauffeldt (1), Hippe (6), Matthes i Mollers

Tajlandia: Thinkaow (6), Sittirak (5), Khanan (2), Hyapha (3), Tomkom (1), Kanthong (6), Buakaew (l) oraz Sanuanram (2), Paladsrichuay (8), Apinyapong (5) i Chaisri

Spotkanie Kuby z Kazachstanem rozpoczęło się od dominacji zespołu Wiktora Żurawlewa, który po akcjach Julii Kuczko i Olgi Gruszko objął prowadzenie 20:17. Serwisy Kuczko i bloki ze strony Iriny Zajcewej pozwoliły zdobyć Kazaszkom pierwszą piłkę setową przy stanie 24:22. Rachel Sanchez Perez zdołała obronić pierwszego setbola, jednak po kolejnej akcji sędzia odgwizdał koniec partii – 25:22 dla Kazachstanu.

Po porażce w pierwszym secie Kubanki przystąpiły do ofensywy. Rosir Calderon Diaz i Nancy Carillo de la Paz „rozmontowały” swoimi akcjami kazaską obronę. Podopieczne Antonio Perdomo Estrelli zwyciężyły w drugiej i trzeciej odsłonie, kolejno 25:19 oraz 25:21.

W czwartym secie oba zespoły pokazały olbrzymią wolę walki, kibice oglądali piękne akcje w ataku oraz bloku. Mimo wszystko Kubanki były w lepszej formie. Zbicia Calderon „po skosie” pozwoliły jej drużynie odskoczyć na kilka punktów. Mimo starań, Kazaszkom nie udało się już odrobić strat. Ostatecznie siatkarki z Karaibów bez większego wysiłku zwyciężyły w partii trzeciej 25:16 i w całym meczu 3:1. Najwięcej punktów w ekipie Kazachstanu zdobyła Olga Karpowa, (14 „oczek”), wśród Kubanek bardzo dobrze zaprezentowała się Rosir Calderon – 27 punktów.

Wiktor Żurawlew (trener Kazachstanu): Bardzo ciężko jest pokonać Kubę, podobnie jak Brazylia, jest to bardzo silna drużyna. To powód naszej porażki. Trener Kuby to bardzo inteligentny człowiek. Ma dobry warsztat i zawsze w porę decyduje się wziąć czas, aby pomóc swym podopiecznym. Rywalki zasłużyły na pochwalę za doskonałą strategię. My musimy poprawić jeszcze wiele elementów naszej gry przed Igrzyskami w Pekinie.

Olga Gruszko (kapitan Kazachstanu): Myślę, że nasza forma nie była tak zła. Kubanki to świetny zespół, ale uważam że jesteśmy w stanie stawić im czoła. Według mnie zagraliśmy dzisiaj dobrze. Pomimo tego, musimy jeszcze dużo pracować przed wyjazdem do Pekinu[/q].

Antonio Perdomo Estrella (trener Kuby): Kazachstan prezentuje inny styl siatkówki niż pozostałe zespoły, dlatego musieliśmy dzisiaj ciężko pracować. Jutrzejszy mecz z Tajlandią zadecyduje o tym, czy znajdziemy się wśród najlepszych sześciu drużyn, które awansują do wielkiego finału GP w Japonii[/q].

Yumika Ruiz Luaces (kapitan Kuby): Kazachstan zagrał dobre spotkanie, zaprezentował się z lepszej strony niż w poprzednich meczach[/q].

Kazachstan – Kuba 1:3

(25:22, 19:25, 21:25, 16:25)

Kazachstan: Żukowa (9), Karpowa (14), Kuczko (13), Nassedkina (10), Iszmicewa (6), Gruszko (7), Jaworskaja (l) i Zajcewa (6)

Kuba: Ruiz (13), Santos (6), Carrillo de la Paz (18), Ramirez (9), Sanchez (14), Calderon (27), Mesa (l)