Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. D: Tie-break dla Japończyków

LŚ, gr. D: Tie-break dla Japończyków

W Komaki w meczu grupy D Ligi Światowej siatkarze Japonii pokonali 3:2 Egipt. Najwięcej punktów w tym spotkaniu zdobyli Yamamoto (24) oraz Koshikawa i Abd Elnaeim (20).

Egipt prowadził na pierwszej przerwie technicznej 8:6 po dobrej grze na siatce Mohammeda Ali i Adela Latifa oraz zablokowaniu Takahiro Yamamoto przez Ahmeda Salaha . Jednak ataki Yamamoto z prawego skrzydła i punkt zdobyty przez Yamamuro zmusiły Egipcjan do przerwania gry. Japończycy wiedzieli, że muszą powstrzymać doświadczonego Salaha , zanim ten zacznie grać na bardzo wysokim poziomie, dlatego usilnie próbowali go zablokować. Po zatrzymaniu Mohameda Moneima przez Yoshihiko Matsumoto Azjaci mieli na drugiej przerwie technicznej czteropunktową przewagę (16:12). Moneim został zastąpiony przez kapitana Hamdy Elsafia , ale Japończycy pewnie zmierzali do wygrania seta. Rozgrywający Ahmed Abdalla utrudnił im to kilkoma silnymi zagrywkami, ale i tak gospodarze prowadzili 19:15, potem 22:17. Egipcjanie zdobyli jeszcze dwa punkty, ale plas Koshikawy przypieczętował wysokie zwycięstwo Japończyków 25:19.

W drugim secie dobrymi atakami popisali się Mahmoud Raouf i Moneim . Japończycy dogonili przeciwników, ale po plasie Abdalla Egipcjanie prowadzili 9:8. Po kolejnym ataku Salaha , gdy gospodarze nie mogli go zatrzymać blokiem, poprosili o czas. Z kolei dobrze ustawiany blok Egipcjan zmuszał Japończyków do popełniania błędów. Jednak w odpowiedzi Koshikawa zdobył kilka punktów i to jego drużyna po kontrze Yamamoto wyszła na prowadzenie (16:13). Po przerwie Ali próbował poderwać swoich kolegów ponownie do gry, a Moneim i Mohamed zmniejszyli przewagę gospodarzy. Gdy Egipcjanie opadali z sił po kolejnym błędzie zagrywki (20:18) trener Ahmed Zakaria wezwał do siebie swoich zawodników. Jeszcze Saleh Fathy próbował odwrócić wynik tego seta, jednak Yamamoto skończył tę partię 25:22.

Egipcjanie w pierwszym i drugim secie popełnili 18 błędów własnych, przy 7 błędach Japończyków.

W trzecim secie na pierwszą przerwę techniczną po ataku Matsumoto Japończycy schodzili w jednopunktową przewagą. Mocne atak Saleha Fathy’ego szybko odwróciły wynik, a Salah zdobywał kolejne punkty, także zagrywką. Japończycy po błędzie w ataku Ishijima poprosili o czas (10:12). Egipcjanie potrójnym blokiem zatrzymali atak Yamamoto i na drugiej przerwie technicznej prowadzili już 16:13. Przy swojej słabej zagrywce Japończycy nie byli w stanie odrobić strat. Saleh Fathy był w dobrej formie. Jednak gdy przewaga gości zmalała do dwóch punktów (22:20), trener Zakaria poprosił o czas. Egipcjanie własnymi błędami roztrwonili swoją przewagę, przy remisie po 22 ponownie przerwali grę. Japończycy jednak przegrali dwie piłki meczowe, goście wygrali tego seta 29:27 dzięki zablokowaniu Fukuzawy.

Egipcjanie byli wyraźnie zadowoleni z siebie i grali, jakby nie mieli nic do stracenia. Prowadzili na pierwszej przerwie technicznej 8:7 i cały czas skutecznie atakowali. Gdy Saleh Fathy zdobywał kolejne punkty (13:11), Japończycy poprosili o czas. Po nim Salah zdobył punkt zagrywką, a kapitan Masaji Ogino zastąpił Koshikawę. Kolejny błąd zagrywki Japończyków spowodował, że na drugą przerwę techniczną schodzili z trzema punktami straty. Następnie Yamamoto pokazał swoje doświadczenie i doprowadził do remisu (18:18). Egipcjanie poprosili o czas po błędzie w ataku Hossama. Ten zawodnik został zastąpiony przez Abdela Latifa , ale to Saleh Fathy doprowadził gości do zwycięstwa w tym secie. Błąd w ataku Gabala (20:22) zmusił jego drużynę do drugiej przerwy, po której taż zdobyła dwa punkty i doprowadziła do remisu (22:22). Zagrywka Fathy’ego dała 23 punkt. Po straceniu trzech punktów Japończycy poprosili o czas. Sabal obronił plas, a Salah zakończył seta 26:24

Fathy zablokował Yamamoto na początku tie-breaka, co dało Egipcjanom psychologiczną przewagę. Koshikawa i Salah atakowali na zmianę. Walka toczyła się punk za punkt. Atak i zagrywka Koshikawy wyprowadziły jego zespół na dwupunktową przewagę (9:7). Egipcjanie poprosili o czas – to wybiło z uderzenia Koshikawę, który zaserwował w siatkę. Ishijima był wytrzymały w zatrzymywaniu egipskiej defensywy. Przy stanie 11:8 goście ponownie przerwali grę. Kolejny punkt zdobył jednak Ishijima . Koshikawa zdobył piłkę meczową, a zablokowanie Abdalla zakończyło mecz.

Japonia – Egipt 3:2

(25:19, 25:22, 27:29, 24:26, 15:10)

Japonia : Usami (2), Yamamoto (24), Matsumoto (6), Yamamura (5), Ishijima (18), Koshikawa (20), Tsumagari (l) oraz Ogino, Tomimatsu (2) i Fukuzawa

Egipt : Ahmed Abdalla (3), Abd Elnaeim (20), Ahmed Abdel (7), Badawy (12), Seif (8), Abdelkader (4), Al Aydy (l) oraz Awad, Gabal (6), Abouel (2), Youssef (18) i Shaarawy