Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. C: Bułgarzy coraz bliżej Final Six

LŚ, gr. C: Bułgarzy coraz bliżej Final Six

Siatkarze Bułgarii pokonali w Tampere Finlandię 3:0 i są bliscy awansu do turnieju finałowego. Wynik jednak nie odzwierciedla oporu, jaki stawiali Finowie. Po zaciętym spotkaniu Amerykanie pokonali w Madrycie 3:2 Hiszpanię.

Bułgarzy wytrzymali nerwowe końcówki dwóch pierwszych setów a także świetnie bronili. Todor Aleksiew był najskuteczniejszym zawodnikiem na boisku, zdobywając 13 punktów. Kolejne 11 dołożył Krasimir Gajdarski . Finlandia przegrała sześć pierwszych spotkań, dwa z Hiszpanami oraz cztery z USA.

Gospodarze rozpoczęli spotkanie od dobrego bloku i zagrywki, schodząc na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:7. Bułgarzy odpowiedzieli jeszcze skuteczniejszą grą na siatce obejmując prowadzenie 16:14. Mimo trzypunktowego prowadzenia gości w końcówce, Finowie zdołali doprowadzić do remisu, ale Bułgarzy po czterech piłkach setowych zakończyli partię wynikiem 28:26.

Spotkanie mogło się jednak podobać. W drugim secie podobnie to gospodarze schodzili na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:7, i ponownie Bułgarzy wyszli na prowadzenie 16:14. Gospodarze zagrywali ryzykownie, co z kolei przysparzało wielu problemów Bułgarom. Finowie prowadzili nawet 24:23, a później 26:25, ale skuteczna zagrywka Bułgarów ponownie przechyliła szalę zwycięstwa na korzyść podopiecznych Martina Stoewa .

Finowie rzucili się do walki prowadząc w trzecim secie 8:5, ale chwilę później to Bułgarzy przejęli kontrolę nad setem. Gospodarze zaczęli popełniać wiele błędów własnych, a skuteczna gra w obronie gości pozwoliła im zakończyć seta wynikiem 25:19 i 3:0.

Finlandia – Bułgaria 0:3

(26:28, 28:30, 19:25)

Finlandia : Esko (7), Hietanen (1), Oivanen Mikko (14), Shumov (4), Oivanen Matti (8), Sivula (1), Hyvärinen (l) oraz Ojansivu (1), Siltala (7), Tuomi (3) i Kunnari (8)

Bułgaria : Cwetanow (9), Żekow (5), Gajdarski (11), Miluszew (9), Stojkow (5), Aleksjew (13), Salparow (l) oraz Jordanow (2), Ananiew (5) i Penew

Amerykanie świętowali Dzień Niepodległości pokonując w Madrycie Hiszpanię 3:2. 5000 kibiców zgromadzonych w Telefonica Arena zobaczyło świetne widowisko siatkarskie, stojące na bardzo wysokim poziomie. Amerykanie zaczęli od mocnego uderzenia, pewnie wygrywając dwie pierwsze partie. Brylowali zwłaszcza w bloku, skutecznie uniemożliwiając ataki miejscowym. Jednak wtedy gdy zwycięstwo USA wydawało się tylko kwestią kilku minut, Hiszpanie w niespodziewanym stylu wrócili do gry.

Mecz rozstrzygnął się w tie-breaku. Również on od początku był zacięty. Obydwa zespoły miały po kilka piłek meczowych, ostatecznie zwyciężyli Amerykanie 18:16 i 3:2 w całym meczu. Juan Carlos Barcala , który w drugim secie zastąpił Ibana Pereza zdobył 17 punktów. Kolejne 15 dołożył Manuel Sevillano . Najlepiej punktującymi w ekipie gości byli Clayton Stanley (23 pkt) oraz Ryan Millar (15).

Hiszpania – USA 2:3

(23:25, 22:25, 31:29, 25:20, 16:18)

Hiszpania : Pérez (8), Sevillano (15), Falasca (3), Moltó (8), García-Torres (15), Rodríguez I., Valido (l) oraz Rodríguez F., Barcala (17) i De La Fuente (12)

USA : Ball (5), Lee (13), Priddy (13), Millar (15), Salmon (10), Stanley (23), Lambourne (l) oraz Rooney (6), Eatherton (1), Hansen, Gardner i Touzinsky