Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE: Słowacy w Final Four

LE: Słowacy w Final Four

Po zaciętym tie-breaku między Słowacją a Portugalią, lepsi okazali się ci pierwsi awansując tym samym do Final Four Ligi Europejskiej. W grupie B Austriacy przegrali z Niemcami, a Białorusini musieli uznać wyższość Turków.

Wygrana w meczu z Portugalczykami dawała Słowakom awans do Final Four Ligi Europejskiej. Nie było to jednak takie proste. Każda z pięciu partii był niezwykle zacięta i do ostatnich piłek nie było wiadomo, która z drużyn w danym secie będzie górą.

Lepiej to spotkanie rozpoczęli Portugalczycy. Siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego stopniowo wychodzili na prowadzenie, jednak dopiero w końcowej fazie Portugalczycy mogli spokojnie doprowadzić do zwycięstwa 25:21. Role odwróciły się w kolejnej partii, w której końcówka należała wyraźnie do siatkarzy ze Słowacji. Idąc za ciosem Słowacy zwyciężyli także w trzecim secie, a w czwartym mieli okazję, aby zakończyć spotkanie. Do końcowych piłek obie drużyny walczyły punkt za punkt, jednak ostatecznie Portugalczycy wykazali się niezłomnością i wygrali 25:22.

Tie-break był jeszcze bardziej emocjonujący niż pozostałe sety. Obie ekipy pokazały świetną siatkówkę, stojącą na wysokim poziomie. Walka toczyła się punkt za punkt i obfitowała w dynamiczne, efektowne ataki. Ponownie o wyniku seta musiała zadecydować nerwowa końcówka. Słowacy, mając przed sobą cel w postaci awansu do Final Four, zmobilizowali się i świetnie rozegrali dwie ostatnie akcje.

Słowacja – Portugalia 3:2

(21:25, 25:21, 25:23, 22:25, 15:13)

Siatkarze z Wielkiej Brytanii powoli nabywają doświadczenie na europejskich parkietach. Jednak mecz z reprezentacją Holandii pokazał, że jeszcze długa i kręta droga przed podopiecznymi Harry`ego Brokkinga. Jedynie w pierwszym secie widzowie mogli podziwiać wyrównaną i pełną emocji grę do ostatniej piłki. Brytyjczycy walczyli z poświęceniem o każdą piłkę, jednak w końcówce zabrakło im chłodnej głowy i doświadczenia. Holendrzy wygrali 25:23. Kolejne dwa sety trwały krótko i wyglądały nieco jak deklasacja Brytyjczyków. Zespół holenderski w obu partiach od pierwszych minut prowadził kilkoma punktami. Ich przewaga powiększała się z akcji na akcję. Holendrzy wygrali kolejno do 13 i 11.

Holandia – Wielka Brytania 3:0

(25:23, 25:13, 25:11)

Siatkarze z Białorusi podczas tegorocznych rozgrywek Ligi Europejskiej udowadniają, że krok po kroku udoskonalają swoją grę. W pierwszym meczu tego weekendu przegrali wprawdzie z Niemcami, a dziś ulegli 2:3 Turcji, jednak w ich grze nie brakowało świetnych momentów. Pokazali to już w pierwszym secie dzisiejszego meczu, w którym dosyć szybko udało im się wyjść na kilkupunktowe prowadzenie. Zimną krew zachowali także w końcowej fazie, dzięki czemu wygrali pewnie 25:19. Później jednak inicjatywę przejęli rywale z Turcji. Przez pierwsze minuty gra obu zespołów była wyrównana, jednak zarówno w drugiej, jak i trzeciej partii, Turcy świetnie rozgrywali końcowe piłki i wygrali kolejno do 21 i 20.

Bardzo zacięty był czwarty set, w którym długo przeważali Białorusini. Mimo to zespół turecki odrobił pięć punktów straty pod rząd i wyrównał do stanu po 19. O zwycięstwie zadecydowała końcówka, w której lepsi okazali się Białorusini. O wyniku meczu miał zadecydować tie-break, którego przebieg był bardzo emocjonujący ze względu na wyrównaną grę. Praktycznie oba zespoły do końca grały punkt za punkt. W końcowych minutach o wygranej Turków zadecydowało doświadczenie i mocna psychika. Reprezentacja Turcji wygrała w piątym secie 17:15, a cały mecz 3:2.

Turcja – Białoruś 3:2

(19:25, 25:21, 25:20, 23:25, 17:15)

Łatwiejszą przeprawę w dzisiejszym dniu mieli siatkarze reprezentacji Niemiec, którzy pokonali zespół Austrii 3:0, choć rywale zawiesili poprzeczkę dość wysoko. Już w pierwszym secie Austriacy pokazali, że wczorajsza wygrana nie jest przypadkowa. Wprawdzie liczyli się z porażką z ekipą niemiecką, to grali z rywalami jak równy z równym. Stąd też wynik – 26:24 dla Niemców. W drugim secie siatkarze niemieccy wyszli na parkiet wyraźnie zmotywowani, a doświadczenie i ogranie pozwoliło im na odskoczenie na kilka punktów przewagi już przed II przerwą techniczną. Dzięki temu zwyciężyli 25:18.

W trzeciej partii ponownie doszło do zaciętej i wyrównanej walki. Austriacy świetnie rozpracowali grę niemieckiego zespołu i do końca walczyli o utrzymanie się w meczu. Ponownie o zwycięzcy seta musiała zadecydować gra na przewagi i ponownie wygrali ją Niemcy. Dzięki zwycięstwu 27:25 nasi zachodni sąsiedzi triumfowali w całym meczu 3:0.

Niemcy – Austria 3:0

(26:24, 25:18, 27:25)