Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. E: Dominikana pokonała 3:1 Tajlandię

WGP, gr. E: Dominikana pokonała 3:1 Tajlandię

Na zakończenie wrocławskiego turnieju World Grand Prix grupy E siatkarki Dominikany w meczu decydującym o drugim miejscu pokonały 3:1 reprezentację Tajlandii.

Dobrze w ataku rozpoczęły to spotkanie Dominikanki. Skutecznie atakowały De La Cruz i Cabral. Mimo to, gra była wyrównana i obie drużyny grały punkt za punkt. Dopiero przy pierwszej przerwie technicznej reprezentantki Dominikany prowadziły dwoma punktami 8:6. Po kiwce Onumy między drużynami był jeden punkt różnicy na korzyść reprezentacji Dominikany. Nieskuteczna gra w ataku i nieporozumienie w tajskiej ekipie sprawiło, że rywalki odskoczyły na czteropunktowe prowadzenie 12:8. Dodatkowo po przerwie, o którą poprosił szkoleniowiec Tajlandii, Rondon zaatakowała skutecznie z piłki przechodzącej i przewaga jej drużyny wzrosła do stanu 13:8. Z kolei jej dobra zagrywka pozwoliła wyprowadzić drużynie z Dominikany kontrę, którą skończyła Varagas. Podwyższyło to przewagę jej zespołu do sześciu oczek (15:9). Okazję do zniwelowania strat wykorzystała Onuma, po której kontrze z przewagi Dominikany pozostały jedynie trzy punkty (15:12). Na drugim czasie technicznym Dominikanki prowadziły ponownie czterema punktami. Dwa punkty niepotrzebnie stracone przez Tajki sprawiły, że Dominikana podwyższyła prowadzenie do stanu 19:14. Gdy przewaga Dominikanek wzrosła do sześciu punktów trener Tajek poprosił je do siebie. Przerwa nie pomogła od razu jego zawodniczkom, a dodatkowo po czasie tajski atak powędrował w aut i zwiększył straty drużyny do siedmiu oczek (15:22). Skuteczna postawa tajskich zawodniczek w obronie i chłodna głowa siatkarek grających w ataku sprawiła, że z przewagi Dominikany pozostały cztery punkty (22:18). Wystarczyły one jednak, by spokojnie doprowadzić partię do końca. Po bloku na Narumon Dominikanki miały pierwszą piłkę setową, przy stanie 24:19. Seta zakończyła Onuma atakując po taśmie w aut (25:19).

Drugą partię od prowadzenia 2:0 rozpoczęły Dominikanki. Po długiej akcji dobrze w ataku spisała się Onuma i jej drużyna przegrywała tylko jednym punktem 3:4. Gdy dobrze zafunkcjonował niewysoki blok Tajek, na tablicy wyników widniał remis 6:6, a po ataku z kontry Wilavan Tajlandia wyszła na prowadzenie 8:7. Potężne zagrywki Onumy pozwoliły zwiększyć Tajkom przewagę do trzech oczek (10:7). Gdy podwójną krótką zablokowała środkowa Tajlandii, jej drużyna prowadziła 13:9. Gra zawodniczek z Azji wyglądała dużo lepiej niż w partii poprzedniej. As serwisowy pozwolił im zejść na drugą przerwę techniczną przy prowadzeniu 16:11. Po przerwie, sprytne zagranie jednej z Tajek jeszcze bardziej przybliżyło ich zespół do wygranej w tej partii (17:11). Blok Dominikanek i kontra De La Cruz zmniejszyły ich straty do czterech punktów (15:19). Dodatkowo Wilavan zaatakowała w taśmę i ponownie z kontry zaatakowała De La Cruz. Z wysokiego prowadzenia tajskiej drużyny pozostały tylko dwa oczka (19:17). Ciężar gry wzięła na siebie De la Cruz. Dodatkowo Malika została zablokowana przez blok Dominikanek, którym do odrobienia pozostał jedynie punkt (19:20). Po kontrze De La Cruz zespół z Dominikany dopiął swego i wyrównał po 21, a chwilę później po kolejnej świetnej akcji tej zawodniczki prowadził 22:21. Świetne akcje ożywiły Dominikanki, które w kolejnej akcji zablokowały atak Onumy i wyszły na dwupunktowe prowadzenie 23:21. Tajki doprowadziły do wyrównania po 23. Jednak Rodriguez skończyła ważną kontrę i to Dominikanki miały pierwszą piłkę setową. Dość niespodziewanie po bloku na Cabral partię 26:24 wygrały Dominikanki.

Po autowym ataku ze środka Tajki, Dominikanki wyszły na początku trzeciej odsłony spotkania na prowadzenie 3:1. Skuteczna gra w ataku pozwoliła jednak Tajlandii wyjść niebawem na prowadzenie 6:5. Po autowym zagraniu Rosario, prowadzenie powróciło w ręce Dominikany (7:6). Kolejne zbicie tajskiej rozgrywającej zostało zablokowane i Dominikanki prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Następny błąd w ataku tajskiej siatkarki zwiększył przewagę reprezentacji Dominikany (9:6). De La Cruz rządziła na boisku, kontra tej zawodniczki dała jej ekipie kolejny punkt przewagi 10:6. Jednak po jej autowym ataku, Tajki zbliżyły się do rywalek na jeden punkt (9:10). W kolejnej akcji De La Cruz zbytnio eksploatowana przez swoją rozgrywającą trafiła w blok i Tajlandia doprowadziła do remisu 10:10. Rozprężenie w dominikańskiej drużynie wyprowadziło Azjatki na prowadzenie 11:10. Przez jakiś czas oba zespoły grały punkt za punkt i dopiero dwa skuteczne bloki Dominikanek wyprowadziły je na trzypunktowe prowadzenie 16:13. Po skutecznej kontrze Narumon przewaga Dominikany stopniała do jednego punktu, a po bloku na Vargas był już remis 16:16. Kolejne akcje to wyrównana gra obu drużyn. Przy stanie 20:18 szkoleniowiec tajskiej drużyny poprosił o czas dla swoich podopiecznych. Jednak po uderzeniu z lewego skrzydła De La Cruz, drużyna z Dominikany prowadziła już 22:19. Wtedy to dobrze zafunkcjonował ich blok, który zwiększył przewagę do 23:19. Podopieczne trenera Kwieka, mimo niewielkich problemów, doprowadziły seta do końca, ostatecznie wygrywając 25:21.

Początek czwartek to wyrównana gra zarówno Tajlandii, jak i Dominikany. Mimo, że podopieczne trenera Kwieka wyszły na prowadzenie 5:3, Tajki szybko straty odrobiły, a po zagrywce Wilevan prowadziły 6:5. Gdy Cabral nie zdołała przyjąć tajskiej zagrywki, zespoły zeszły na pierwszą przerwę techniczna przy prowadzeniu Azjatek 8:6. Dwa błędy Wilavan sprawiły, że na prowadzenie wyszły Dominikanki (11:10), podwyższając je po ataku Rondon (13:11). Zbicie Onumy szybko jednak wyrównało po 13. Błędy własne zespołu z Azji – podwójne odbicie i błąd ustawienia sprawiły, że na drugiej przerwie technicznej to drużyna z Dominikany prowadziła 16:14. Po bloku Cabral na Onumie było 17:15 dla podopiecznych trenera Kwieka. Po raz kolejny Tajki szybko doprowadziły do wyrównania po 17. Chwilę później trener Srisamuntak poprosił swoje zawodniczki do siebie, gdyż dominikańskie siatkarki ponownie odskoczyły na dwa oczka (19:17). W końcówce skutecznie zaatakowała De La Cruse, co dało trzeci punkt przewagi 21:18. W końcówce zbicie Maliki przybliżyło tajskie siatkarki do Dominikanek (22:23). Pojedynczy blok Cabral przyniósł Dominikanie zwycięstwo w secie czwartym, jak i w całym spotkaniu

Dominikana – Tajlandia 3:1

(25:19, 24:26, 25:21, 25:22)

Dominikana: Vargas (8), Del Rosario (2), Cabral de la Cruz (10), Rondon Martinez (15), Rivera (9), De La Cruz de Pena (22), Castillo (l) oraz Nunez (2), Caso Sierra, Echenique (3) i Rodriguez (2)

Tajlandia: Sanuanram (3), Thinkaow (11), Sittirak (15), Khanan (3), Tomkom, Kanthong (13), Buakaew (l) oraz Sooksen, Apinyapong (12), Hyapha (6) i Chaisri