Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Prokurator w Gedanii

Prokurator w Gedanii

fot. archiwum

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz złożył zawiadomienie do prokuratury na klub sportowy Gedania S.A. Powód - podejrzenie wyprowadzenia majątku i narażenie Skarbu Państwa na stratę ponad dwóch milionów zł.

W maju 2005 Gedania (jednosekcyjny klub siatkówki kobiet, wtedy zarejestrowany jeszcze jako stowarzyszenie) otrzymał od miasta w wieczyste użytkowanie teren przy ul. Kościuszki we Wrzeszczu. Grunt o pow. 2,7 ha razem z dwoma boiskami i halą sportową wart był wówczas 4,2 mln zł. Gedania otrzymała teren za jeden procent wartości pod warunkiem, że wykorzysta działkę na cele sportowe i wychowawcze. Tymczasem w marcu 2007 klub przekształcił się w spółkę akcyjną z kapitałem zakładowym 2,2 mln zł. Wszystkie akcje zostały objęte wkładem niepieniężnym, czyli prawem wieczystym gruntu oraz nieruchomościami otrzymanymi do gminy. Dodatkowo zarząd klubu złożył do miasta wniosek o zmianę warunków zabudowy terenu, by umożliwić tam budowę mieszkań.

 

Przekształcenie się w spółkę i przeniesienie majątku na poszczególnych akcjonariuszy [działaczy klubu – red.], to nic innego, jak wyprowadzenie majątku – ocenia Antoni Pawlak , rzecznik prezydenta Pawła Adamowicza . – Nie bez znaczenia jest fakt, że nasze obawy podzieliła Najwyższa Izba Kontroli, która również podała klub do prokuratury. 

Szef Prokuratury Rejonowej Gdańsk Wrzeszcz Witold Niesiołowski zapowiada, że śledztwo zajmie od dwóch do czterech miesięcy. – Po analizie dowodów zdecydujemy o ewentualnym postawieniu zarzutów lub umorzeniu sprawy – zapowiada. – Za niegospodarność grozi do pięciu lat więzienia.

 

Tymczasem Prokuratoria Generalna (urząd państwowy powołany do zapewnienia ochrony prawnej interesów Skarbu Państwa), na prośbę prezydenta Adamowicza złożyła wniosek do sądu o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego między miastem a Gedanią S.A. Co na to wszystko władze klubu? – Dobrze, że do gry wchodzi prokuratura, bo to może w końcu zakończy spór – komentuje Bogdan Obszański, szef rady nadzorczej klubu. – Przekształcenie stowarzyszenia w spółkę akcyjną wymusiła na nas ustawa o sporcie kwalifikowanym. Inaczej nie moglibyśmy brać udziału w rozgrywkach pierwszoligowych. A mieszkania chcieliśmy wybudować, żeby zarobić na nową halę i boisko, bo gmina nam przecież nie pomoże.

 


 

Oświadczenie Rady Nadzorczej Gedania SA

 

1. Działalność w Stowarzyszeniu K.K.S. Gedania rozpoczęliśmy w roku 2001 jako wybrany Zarząd Stowarzyszenia, przejmując klub w skrajnie złej sytuacji finansowej i organizacyjno-sportowej, na granicy bankructwa.

 

2. W okresie 7 lat, nadludzkim wysiłkiem utrzymano statutową działalność w klubie sukcesywnie spłacano zadłużenia, uporządkowano struktury organizacyjne na zasadzie samofinansujących się sekcji sportowych.

 

3. Stan techniczny obiektów i bazy treningowej wymaga ogromnych nakładów finansowych, podobnie z utrzymaniem grup zawodniczych i trenerskich, koszty zawodów sportowych, wyjazdów, obozów, odnowy biologicznej itp. Wielokrotnie zwracaliśmy się o pomoc do wszelkich możliwych instytucji państwowych i samorządowych. Zawsze z negatywnymi odpowiedziami, bo śladowe kwoty z grantów miejskich nijak nie można traktować nawet w minimalny sposób jako pomoc.

 

4. W roku 2004 zwracamy się do Prezydenta Miasta Gdańska z prośbą o komunalizację obiektów Gedania, chcąc skupić się tylko na sportowym aspekcie działalności. W tym przypadku także otrzymaliśmy odpowiedź odmowną z sugestią rozwinięcia działalności gospodarczej nakierowanej na działalność sportową.

 

5. W roku 2005 zaczyna obowiązywać ustawa o sporcie kwalifikowany z dn. 29 lipca 2005 r. Liga Siatkówki Kobiet zostaje uzawodowiona. Nakłada to na nas obowiązek przekształcenia Stowarzyszenia K.K.S Gedania w spółkę akcyjną . Tak też się stało w roku 2005. Prawo do udziałów w spółce mieli wszyscy członkowie Stowarzyszenia K.K.S Gedania. Podobne przekształcenie musi przejść np. Lechia po awansie do najwyższej klasy rozgrywkowej w piłce nożnej.

 

6. Podpisane umowy sponsorskie zakładają tylko i wyłącznie finansowanie drużyny sportowej. Klub dysponując obiektami i terenem pokrywa wszelkie inne koszty. Także wszystkich sportowych grup młodzieżowych i trenerskich. Stan techniczny obiektów wymaga natychmiastowego działania. Hala sportowa z lat 70 ubiegłego wieku, gdzie rozgrywane są mecze ekstraklasy Polskiej Ligi Siatkówki posiada jednoroczne warunkowe dopuszczenia do rozgrywek ligowych i organizacji imprez sportowych. W chwili obecnej nie ma możliwości rozegrania kolejnego sezonu ligowego. Rozgrywki muszą być przeniesione do innego obiektu, których to w Gdańsku brakuje.

 

7. Postępująca degradacja obiektów, determinuje nas do podjęcia działań, dodatkową mobilizację do zapewnienia właściwych warunków rozwoju klubu dostarczają nam zawodniczki i trenerzy . Mimo trudnych warunków Gedania po raz kolejny zostaje uznana za najlepszy klub sportowy w kraju w pracy z młodzieżą. W ogólnopolskiej punktacji dostarczamy miastu Gdańsk splendoru i największej liczby punktów do klasyfikacji. Nasze grupy młodzieżowe od lat zajmują najwyższe miejsca w współzawodnictwie dzieci i młodzieży, stając się wzorem do naśladowania przez inne kluby w Polsce. Sezon 2007/08 – złoto na mistrzostwach Polski juniorek, srebro mistrzostw Polski kadetek, piąte miejsce reprezentacji Pomorza na Olimpiadzie Młodzieży ( na 12 zawodniczek aż 11 pochodzi z Gedanii ) m.in. dzięki tym wynikom Gedania po raz trzeci z rzędu zwycięża w klasyfikacji na najlepszy polski klub we współzawodnictwie dzieci i młodzieży. Te sukcesy świadczą o znakomitej pracy z młodzieżą, jaka od lat prowadzona jest w Gedanii. Warto dodać, że aż dziewięć wychowanek gdańskiego klubu reprezentowało w minionym sezonie barwy reprezentacji Polski.

 

8. W roku 2007 chcąc przeciwdziałać takiemu stanowi rzeczy rozpoczynamy działając przy otwartej kurtynie, konsultacje społeczne na temat przyszłego funkcjonowania klubu. Powstają wariantowe koncepcje, które są modyfikowane w zależności od oczekiwań tak społecznych jak i władz miasta. Jedną z nich jest także wykorzystanie części terenu pod budownictwo mieszkaniowe, które mogło by sfinansować budowę nowej hali sportowej i pozostałych obiektów. W wyniku konsultacji ustalono, że priorytetem pozostaje także boisko do piłki nożnej, które w pełni aprobujemy.

 

9. Siedziba Gedanii oraz tereny będące w dyspozycji do chwili obecne nie są objęte planem zagospodarowania miejscowego!!! W tej sytuacji, aby móc wypracować rozsądną koncepcje, wystąpiliśmy o warunki zabudowy. To zmobilizowało władze miasta do wypracowania Miejscowego Planu Zagospodarowania. Z planu, który jest na etapie uchwalenia jednoznacznie wynika zakaz budownictwa mieszkaniowego oraz potrzeba utrzymania boiska piłkarskiego. Jednoznacznie podkreślamy, że respektujemy w pełni te zalecenia. Nasze plany zmodyfikujemy do planów miejscowego zagospodarowania.

 

Reasumując udowodniliśmy, że działalność sportowa w Gedania S.A jest prowadzona w sposób wzorcowy i z sukcesami. Wszelkie podejmowane inicjatywy mają na celu wypracowanie modelu funkcjonowania, który pozwoli na uniezależnienie się w sposób maksymalny od sponsorów. Informujemy także, że za swoją pracę i czas poświęcany klubowi tak Rada Nadzorcza jak i Zarząd nie pobiera żadnych wynagrodzeń. Nie rozpoczęliśmy żadnych działań inwestycyjnych ani innych, które są niezgodne z umową o dzierżawie zawartej z miastem Gdańsk. Dziwnie zapomina się w całej sprawie o siatkówce żeńskiej, która stanowi w chwili obecnej główny problem w dalszym funkcjonowaniu Gedanii, w tej sekcji w sposób zorganizowany opieką objętych jest ponad 300 dziewcząt.

 

Uważamy, że tak postępowanie prokuratorskie jak i sądowe pozwoli w pełni wyjaśnić zaistniałą sytuację z pożytkiem dla tradycji sportowych nierozerwalnie związanych z Gedanią.

 

Rada Nadzorcza Gedania S.A.

źródło: energa-gedania.pl, gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2008-06-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved