Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > GP: Polki zakończyły weekend porażką z Amerykankami

GP: Polki zakończyły weekend porażką z Amerykankami

Reprezentacja Polski musiała uznać wyższość siatkarek z USA w ostatnim meczu drugiego weekendu Grand Prix. Polki swój ostatni pojedynek we Wrocławiu przegrały 0:3.

Mecz z reprezentacją Stanów Zjednoczonych był ostatnią szansą dla Polek na zrehabilitowanie się przed własną publicznością. Jednak już przed meczem trener Bonitta wyrażał wątpliwości, czy jego zespół w tym składzie jest w stanie wygrać z dobrze dysponowanymi Amerykankami. Początek spotkania układał się po myśli naszej drużyny. Zagrywki Mileny Rosner sprawiły problemy rywalkom, co skrzętnie wykorzystały Katarzyna Skorupa i Katarzyna Gajgał blokując odpowiednio Logan Tom i Heather Bown, a po udanej kontrze Anny Barańskiej Polki wyszły na prowadzenie 6:3. Po przerwie technicznej (8:5) Amerykanki powoli odrabiały straty, głównie dzięki bardzo dobrym serwom Kimberly Glass, z którymi nie radziły sobie nasze przyjmujące. Po kolejnym złym przyjęciu to zawodniczki USA prowadziły 12:11. Do stanu po 14 nasze reprezentantki nie pozwalały odskoczyć przeciwniczkom, zaczęły jednak popełniać błędy własne. Po nieporozumieniu w obronie między Joanną Kaczor a Mileną Rosner, Amerykanki odskoczyły na trzy punkty (17:14). Gdy przy wyniku 18:15 w polu zagrywki pojawiła się Tom, polskie zawodniczki stanęły w miejscu. Po błędach w ataku i przyjęciu straciły kolejne trzy punkty, w końcówce partii nie potrafiły zakończyć skutecznie akcji, co wykorzystały Amerykanki, których blok na Rosner zakończył tego seta.

Druga odsłona rozpoczęła się zgoła przeciwnie od poprzedniej. Kimberly Glass pogoniła nasze przyjmujące zagrywką, dwie kontry skończyła Logan Tom, a na blok Amerykanek nadziała się Agnieszka Bednarek. Gdy Polki wpadły w siatkę po nieudanym ataku Kaczor, na tablicy widniał wynik 5:1. Nasze zawodniczki próbowały jeszcze gonić rywalki, blok na Tom oraz błąd techniczny Lindsay Berg pozwoliły Polkom zbliżyć się do Amerykanek na jeden punkt (4:5). Po przerwie (8:5) w pole zagrywki udała się Rosner. Jej serwy na tyle utrudniły grę przeciwniczkom, że te popełniły trzy błędy w ataku, co dało nam remis 8:8. Zawodniczki USA szybko jednak wróciły do wypracowanej wcześniej przewagi. Dobrymi zagrywkami popisały się Bown i Berg, sprawiając ogromne problemy naszym przyjmującym. Po kolejnym złym przyjęciu Rosner (9:11), na boisku w jej miejsce pojawiła się Karolina Ciaszkiewicz, ale ta zmiana nie była szczególnym wzmocnieniem. Amerykanki bezlitośnie wykorzystywały wszelkie nadarzające się okazje do zdobycia punktu, a Polki gubiły się tak w ataku, jak i w obronie. Nie pomagały pojedyncze udane akcje Bednarek, Gajgał czy Kaczor. Na każdy punkt naszego zespołu przeciwniczki odpowiadały dwoma lub trzema oczkami (9:13, 10:15, 12:18). Skuteczna kontra Glass dała naszym rywalkom piłkę setową (24:16), a ostatni punkt podarowała Amerykankom Kaczor atakiem w siatkę.

Polki rozpoczęły udanie trzeciego i jak się okazało ostatniego seta. Rywalki ponownie miały problemy z zagrywką Rosner, co pozwoliło naszym zawodniczkom wyjść na prowadzenie 5:2. Jednak już do przerwy technicznej Amerykankom udało się zniwelować tę przewagę, były skuteczniejsze przy sytuacyjnych piłkach, a blok na Barańskiej dał im pierwsze w tym secie prowadzenie 8:7. Po przerwie za Barańską pojawiła się na boisku Joanna Frąckowiak, ale podobnie jak wcześniej Ciaszkiewicz, nie wniosła nic do gry naszego zespołu. Kolejna trudna zagrywka Glass wyprowadziła zawodniczki USA na prowadzenie 12:9 i tej przewagi Amerykanki już nie traciły. Przy stanie 16:13 najpierw błąd popełniła Frąckowiak, a po chwili ta sama zawodniczka nadziała się na blok rywalek (18:13). Gdy Bednarek z przechodzącej piłki zaatakowała w aut, zmieniła ja debiutująca w WGP Berenika Tomsia. Polki nie potrafiły jednak znaleźć argumentów na skuteczną grę Amerykanek. W końcówce seta po obu stronach oglądaliśmy festiwal zepsutych zagrywek, co nie poprawiło atrakcyjności widowiska. Przy zagrywce Rosner ponownie udało się odrobić punkt, ale to było zdecydowanie za mało. Logan Tom skończyła piłkę sytuacyjną na 23:19, a po chwili wykorzystała pierwszą piłkę meczową i skuteczną kontrą ustaliła wynik tego seta na 25:20, a meczu na 3:0 dla zespołu USA.

Polska – USA 0:3

(17:25, 16:25, 20:25)

Polska: Gajgał (10), Bednarek (1), Barańska (3), Rosner (2), Kaczor (17), Skorupa (2), Sawicka (l) oraz Frąckowiak, Ciaszkiewicz i Tomsia

USA: Scott-Arruda (10), Haneef-Park (10), Berg (2), Bown (10), Glass (11), Tom (16), Davis (l) oraz Barboza