Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Historyczne zwycięstwo w Luksemburgu

Historyczne zwycięstwo w Luksemburgu

Irlandia Północna wróciła z Luksemburga po historycznym zwycięstwie w kwalifikacjach do finałowej rundy Mistrzostw Europy małych krajów. W finale, dopiero w tie-breaku, pokonała gospodarzy.

To najlepszy wynik reprezentacji tego kraju od wielu lat. Rozpoczęli oni turniej od zwycięstwa z Wyspami Owczymi, które jednak zakończyło się dopiero wynikiem 15:13 w tie-breaku.

Następnego dnia podopieczni Tima Johnsona wygrali już w dużo bardziej przekonywającym stylu San Marino 3:0, tym samym gwarantując sobie kwalifikacje w najgorszym razie z drugiego miejsca. Jednocześnie wiadomo było, że ostatniego dnia zagrają oni z gospodarzami o zwycięstwo w turnieju.

W meczu finałowym Irlandczycy przegrali pierwszego seta 16:25, ale walczyli twardo w drugiej odsłonie i za sprawą dobrej gry w bloku środkowych Davida Hamiltona i Adama Bella połączonej z atakami z drugiej linii Toma Napier wygrali drugiego seta 27:25. Później wygrali także kolejną odsłonę i objęli prowadzenie w całym spotkaniu. Panowie z Belfastu nie potrafili wykorzystać dwóch piłek setowych w czwartej partii i to Luksemburg odniósł zwycięstwo w tym secie 30:28. W decydującym piątym secie goście szybko odskoczyli na 8:4 i w dobrych humorach zmieniali stronę boiska. Irlandzki rozgrywający Mark Fulton zachowywał dużo spokoju i często rozgrywał do swoich kolegów piłki na „czystą siatkę”. Ostatecznie seta zakończył wybrany później na MVP turnieju David Hamilton (15:7).

Nick Wright (kapitan Irlandii Północnej): – To jest moje największe osiągnięcie w siatkówce w mojej piętnastoletniej karierze. To wielki dzień dla siatkówki w Irlandii Północnej. To był prawdziwy zespołowy wysiłek z wszystkimi jedenastoma siatkarzami, którzy przyczynili się do dzisiejszego zwycięstwa.

Pochodzący z Kalifornii trener Tim Johnson dodał: – Zespół utrzymywał wielki spokój nawet kiedy rzeczy nie szły po naszej myśli. Łatwo jest zwiesić głowę po przegranym pierwszym secie, ale chłopaki twardo walczyli, wygrywając dwa kolejne sety. Koleżeństwo w tym zespole jest tak duże, że takiego jeszcze nigdy w życiu nie widziałem. Jestem bardzo dumny z tego, że mogę być częścią tego historycznego zwycięstwa.

źródło: CEV, inf. własna