Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. B: Tajlandia nadal bez seta, zwycięstwo Brazylii

WGP, gr. B: Tajlandia nadal bez seta, zwycięstwo Brazylii

W drugiej kolejce World Grand Prix w grupie B Chiny szybko i łatwo pokonały Tajlandię 3:0. W drugim sobotnim meczu w Ningbo Brazylia wygrała 3:1 z Niemcami, chociaż pierwszego seta przegrała do 15.

Nieco ponad godzinę trwało spotkanie Chin z Tajlandią rozgrywane w Beilun Sports Centre w chińskim Ningbo. Podbudowane ubiegłotygodniowym zwycięstwem nad Niemkami 3:1, Chinki nie miały najmniejszych problemów, aby teraz pokonać Tajki. Od samego początku to gospodynie dominowały na boisku, kontrolując przebieg spotkania. Już od pierwszych minut Chinki pokazały, kto będzie rządził na boisku. Po bloku Yang Hao, która zastąpiła Li Juan, Tajki przegrywały już 0:4. W żadnym momencie wygrana Chin nie była zagrożona. Pierwszą partię gospodynie rozstrzygnęły na swoją korzyść w zaledwie 18 minut.

W drugim secie po wspaniałej grze blokiem (Zhao Ruirui oraz Xue Ming), Chiny schodziły na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:4. Przy bezpiecznej przewadze trener Chin zdecydował się na zmiany. Z boiska zeszła Zhao oraz Feng Kun. W ich miejsce pojawiły sie natomiast Ma Yunwen oraz Wei Qiuyue. Tę partię Chinki zakończyły wynikiem 25:16. W kolejnej pozwoliły Tajkom zdobyć trzy punkty więcej (25:19).

W drużynie chińskiej najlepszymi zawodniczkami w ataku były Yang Hao oraz Wang Yimei, zdobywając odpowiednio po dziewięć i siedem punktów. Po drugiej stronie siatki najskuteczniejsze były Onuma Sittirak (6 punktów) oraz Pleumjit Thinkaow (5 punktów). Gospodynie turnieju w Ningbo przede wszystkim dominowały w grze blokiem. Zdobyły z gry w tym elemencie 14 punktów, natomiast Tajki jedynie dwukrotnie skutecznie zablokowały chiński atak. Popełniając dużą ilość prostych błędów, reprezentacja Tajlandii oddała rywalkom aż 23 punkty. Największą bolączką tajskiego zespołu było jednak fatalne przyjęcie.

Chiny – Tajlandia 3:0

(25:11, 25:16, 25:19)

Chiny: Wang Yimei (10), Feng Kun (2), Yang Hao (12), Zhou Suhong (6), Zhao Ruirui (10), Xue Ming (9), Zhang Na (libero) oraz Liu Yanan, Wei Qiuyue (1), Xu Yunli (1), Li Juan, Ma Yunwen (1)

Tajlandia: Sanuanram Rattanaporn, Thinkaow Pleumjit (7), Sittirak Onuma (6), Apinyapong Wilavan (5), Tomkom Nootsara (2), Kanthong Malika (3), Buakaew Wanna (libero) oraz Paladsrichuay Saymai (3), Khanan Narumon, Hyapha Amporn (2), Chaisri Tapaphaipun

Spotkanie lepiej rozpoczęły Niemki, które na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:6. Po krótkiej chwili odpoczynku reprezentacja Niemiec powróciła na boisko jeszcze bardziej zmotywowana i powiększyła swoją przewagę 11:6. Przegrywając 13:20 Brazylijki poprosiły o czas. Nie pomogło to jednak siatkarkom z Ameryki Południowej, którym udało się ostatecznie w tym secie zdobyć jedynie 15 punktów. W drużynie Niemiec w pierwszej odsłonie spotkania wyróżniającymi się zawodniczkami były Cornelia Dumler oraz Christiane Furt.

Brazylijki, sześciokrotne triumfatorki Grand Prix, nie zamierzały jednak tak łatwo odpuścić. W drugim secie zdecydowanie poprawiły swój atak, dzięki czemu wyszły na prowadzenie 8:5, które wkrótce powiększyły do stanu 14:9. Konsekwentna gra Niemek zniwelowała różnicę punktową do zaledwie dwóch oczek. Ostatecznie niewiele lepsze okazały się Brazylijki, zwyciężając w tej partii 25:23.

W trzecim secie, w dużej mierze dzięki dobrej grze Dumler, Niemki objęły początkowo prowadzenie 8:6. Wkrótce jednak inicjatywę przejęła Brazylia, zdobywając sześć punktów z rzędu (12:8). W tej odsłonie spotkania Brazylijki grały skutecznie i pewnie, wygrywając 25:20.

Już sam wynik czwartego seta wskazuje, jak zacięta walka rozegrała się między zespołami w tej, jak się później okazało, ostatniej partii meczu. Mimo początkowego prowadzenia Brazylii (8:4), Niemki szybko odrobiły straty i walka toczyła się już punkt za punkt. Ostateczny wynik to 30:28 dla Brazylii i zwycięstwo w całym meczu 3:1.

Niemcy – Brazylia 1:3

(25:15, 23:25, 20:25, 28:30)

Niemcy: Brinker (6), Hanke (2), Dumler (10), Fürst (9), Kozuch (24), Ssuschke (11), Tzscherlich (l) oraz Hippe (3), Matthes (3) i Möllers (1)

Brazylia: Oliveira Walewska (9), Albuquerque (4), Pequeno (6), Claudino (14), Carvalho (10), Castro (17), Oliveira Fabiana (l) oraz Steinbrecher (7), Gonzaga, Silva i Menezes

Powiedzieli po meczu:

Giovanni Guidetti (trener Niemiec): Ten mecz to dla nas kolejny krok naprzód. Zagraliśmy lepiej niż wczoraj, ale popełniliśmy mimo to zbyt dużo błędów. Poza tym ciężko jest grać na tym samym poziomie, co Brazylia. Ogólnie rozegranie czterech setów jest dla nas dobrą rzeczą, więc jestem zadowolony.

Cornelia Dumler (kapitan Niemiec): Zagrałyśmy poprawnie. Przykro mi jedynie, że nie udało się wygrać.

Jose Roberto Guimaraes (trener Brazylii): Niemcy to mocna drużyna i stawiali naprawdę silny opór, szczególnie w pierwszym secie. Takie spotkania pokazują nam, co jeszcze powinniśmy polepszyć w naszej grze.

Albuquerque Carolina (kapitan Brazylii): Nie wyszedł nam początek spotkania. Za późno „weszłyśmy” w mecz. W następnym meczu zagramy lepiej.