Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP, gr. C: Porażka Polek na inaugurację

WGP, gr. C: Porażka Polek na inaugurację

W pierwszym meczu w tegorocznym cyklu Grand Prix Polki uległy Kubankom 1:3. Najbardziej zacięty był set drugi, w którym siatkarki w sumie zdobyły 60 punktów.

To nie był łatwy mecz. Choć już od samego początku rywalki naszej drużyny wyszły na prowadzenie i podczas pierwszej i drugiej przerwy technicznej to właśnie Kubanki prowadziły. Zawodniczki z Ameryki Południowej dość skutecznie wywierały presję na zawodniczkach Marco Bonitty. W pierwszej części pierwszej partii ważną rolę odegrała gra w bloku Kubanki Sanchez. Polki nie potrafiły odnaleźć odpowiedniego rytmu gry. To Kubanki narzuciły naszym reprezentantkom swój styl grania i przeważały w całym secie. Przy stanie 22:13 polskie zawodniczki zaczęły powracać do dobrej dyspozycji i odrobiły kilka punktów straty. Przewaga Kubanek była jednak zbyt wysoka, by myśleć o wygranej w tej partii. Ostatecznie podopieczne trenera Perdomo wygrały ją 25:20.

Pomimo, że dużo lepiej polskie siatkarki rozpoczęły seta drugiego, to Kubanki lekko przeważały. Na drugiej przerwie technicznej prowadziły 16:14. Polki nie poddały się jednak łatwo. Do końca seta walczyły zaciekle. Końcówka partii to wymiany punkt za punkt. Liczne piłki setowe raz po raz były w innych rękach. Ostatecznie to podopieczne Marco Bonitty rozstrzygnęły tę odsłonę spotkania na własną korzyść, wygrywając 31:29.

W trzecim secie od początku Kubanki grały ze skutecznością jaką prezentowały w secie otwarcia. Polki nie potrafiły zatrzymać ataków zawodniczek z Ameryki Południowej. Wynikiem tego było prowadzenie Kuby podczas drugiej przerwy technicznej 16:11. Przeciwniczki Polek spokojnie kontrolowały grę na boisku. Trochę lepsza gra polskich siatkarek w obronie sprawiła, że nawiązały one ponownie walkę. Jednak świetnie dysponowane dziś Kubanki nie pozwoliły Polkom rozwinąć skrzydeł i dzięki atakom Ruiz wygrały w trzeciej partii 25:21.

Dobrze grające Kubanki również na początku seta czwartego przeważały. Polki jednak zaczęły grać dużo lepiej niż wcześniej, co spowodowało zaciętą walkę punkt za punkt. Nasze reprezentantki grały dobrą siatkówkę, jednak to Kubankom łatwiej przychodziło zdobywanie punktów. Na drugiej przerwie technicznej prowadziły one 16:14. Wypracowane trzy punkty przewagi pozwoliły zawodniczkom kubańskim kontrolować grę. Przy stanie 23:21 wydawało się, że jest już po meczu. Polki jednak postraszyły rywalki i wyrównały do stanu po 23. Więcej zimnej krwi zachowały reprezentantki Kuby, które wygrały jednak w secie 26:24 i w całym spotkaniu 3:1

Powiedzieli po meczu:

Marco Bonitta (trener reprezentacji Polski): Jesteśmy tutaj po to, by nabrać doświadczenia. W meczu przeciwko reprezentacji Kuby mieliśmy dobre i złe momenty w grze. Mecz był wyrównany, ale naszym zespole nie najlepiej wyglądało przyjęcie. Może drużyna Kuby nie jest w najwyższej formie, ale ja jestem zadowolony z naszej gry.

Perdomo (trener reprezentacji Kuby): Popełniliśmy w tym spotkaniu dużą ilość błędów. Mam nadzieję, że w kolejnych meczach to się już nie powtórzy. Wygraliśmy i jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Szczególnie dobrze prezentowaliśmy się w bloku oraz w obronie.

Kuba – Polska 3:1

(25:20, 29:31, 25:21, 26:24)

Kuba: Ruiz (12), Santos (16), Carrillo de la Paz (13), Ramirez (13), Sanchez (6), Carcaces (15), Mesa (l) oraz Barros (1)

Polska: Dziękiewicz (8), Gajgał (8), Ciaszkiewicz (12), Woźniakowska (5), Sadurek-Mikołajczyk (1), Kaczor (19), Sawicka (l) oraz Frąckowiak (3) i Barańska