Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ gr. D: Pierwsze zwycięstwo Polaków

LŚ gr. D: Pierwsze zwycięstwo Polaków

W drugim spotkaniu Ligi Światowej, Polacy po wczorajszej porażce w pięciu setach, pokonali reprezentację Egiptu 3:1 bez straty punktu. Podopieczni Raula Lozano nie prezentowali dziś rewelacyjnej gry.

Polacy świetnie, bo od prowadzenia 5:0, rozpoczęli drugie spotkanie z Egiptem. W grze biało-czerwonych nie brakowało, mocnej zagrywki i dobrej postawy w bloku. Na przewagę polskiej drużyny złożyły się m.in. dwa bloki naszych reprezentantów i zagrywka Woickiego. Zablokowana przez Nowakowskiego kiwka rozgrywającego Egiptu i silna punktująca zagrywka Wiki pozwoliły zejść podopiecznym Raula Lozano na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:2. Po zablokowanym ataku Kadziewicza, gospodarze zbliżyli się do Polaków na pięć punktów (5:10). Błąd w ataku Egipcjan i bardzo dobra zagrywka Gruszki podwyższyły prowadzenie naszej reprezentacji do 13:5. Na drugą przerwę Polacy zeszli po błędzie własnym gospodarzy i prowadzeniu 16:7. Przewaga jaką wypracowali sobie Polacy, do końca seta pozwoliła im spokojnie prowadzić grę. Jeszcze w końcówce, na boisku pojawił się Bartosz Kurek. Po jego błędzie w ataku gospodarze zbliżyli się do naszego zespołu na 17:22. Jednak jak przystało na doświadczony zespół, przewaga taka pozostała już do końca partii nie tknięta. Polska reprezentacja wygrała tę odsłonę po ataku Nowakowskiego 25:20.

Nie za dobrze rozpoczęli drugą partię tego spotkania Polacy. As serwisowy gospodarzy, blok na Gruszce i autowy atak Gierczyńskiego sprawiły, że miejscowi odskoczyli biało-czerwonym na trzy punkty przewagi (6:3). Z akcji na akcję gra polskiego zespołu wyglądała coraz gorzej. Przy pierwszej przerwie technicznej Egipcjanie prowadzili 8:4. Raul Lozano postanowił na boisko delegować Bąkiewicza w miejsce słabiej spisującego się Gierczyńskiego. Wejście przyjmującego mistrzów Polski nie poprawiło jednak obrazu gry naszej reprezentacji. Blok na Wice i autowy atak polskiego przyjmującego, podwyższyły prowadzenie gospodarzy do 14:7. Kontra ze środka Egipcjan pozwoliła im zejść na drugą przerwę techniczną przy prowadzeniu 16:7. Po przerwie skuteczną kontrą podwyższył prowadzenie swojej drużyny Salah . Polacy nie potrafili poradzić sobie z łatwymi nawet zagrywkami drużyny egipskiej. Można powiedzieć, że przyjęcie w naszej ekipie stało na poziomie zerowym. Po dwóch złych akcjach w przyjęciu Bąkiewicza, drużyna gospodarzy deklasowała podopiecznych Raula Lozano 23:11. Czarę goryczy przelał atak z przechodzącej Żygadło , który powędrował w aut. Ostatecznie Egipt wygrał tę partię 25:13.

Brak przyjęcia w polskiej ekipie dał o sobie znać również na początku seta trzeciego. Wtedy to gospodarze wyszli na prowadzenie 2:0. Polacy otrząsnęli się jednak i po atakach Gierczyńskiego i Grzyba wyszli na prowadzenie 6:3. Również trzy oczka przewagi nasi reprezentanci mieli na swoim koncie podczas pierwszej przerwy technicznej. Po czasie dodatkowo dobrze na siatce spisał się polski blok, co dało Polakom czwarty punkt przewagi. Skuteczna kontra Salaha zniwelowała jednak straty i z prowadzenia pozostały nam jedynie dwa punkty. Nasi reprezentanci w przeciwieństwie do gospodarzy, mozolnie zdobywali każdy punkt. Dwie dobre zagrywki Egipcjan odrobiły straty, gdyż w polskiej ekipie nadal szwankowało przyjęcie (10:10). Atak Gruszki w siatkę sprawił, że prowadzenie przeszło w ręce gospodarzy (12:11). Na posterunku jednak był Gierczyński , który kolejne dwie akcje zakończył na korzyść biało-czerwonych. Dało to Polakom dwa punkty przewagi 15:13. Ciężko przychodziło naszym reprezentantom zdobywanie punktów. Jednak, każda kolejna wygrana akcja zwiększała pewność siebie naszej drużyny. Blok Nowakowskiego oraz skuteczna kontra wyprowadzona po wybloku tego młodego zawodnika, a skończona przez Gruszkę dały polskim siatkarzom prowadzenie 19:15. Dodatkowo w ataku pomylił się Salah, a kolejną kontrę jak przystało na kapitana drużyny skończył Gruszka. Gra Polaków wyglądała już dużo lepiej, co dawało efekt w wyniku. Podopieczni trenera Lozano prowadzili 21:15. Aut w ataku ze środka Aliego dał kolejny punkt naszej reprezentacji. Dobra obrona Gierczyńskiego i skuteczny atak z kontry Wiki , dały Polakom pierwszą piłkę setową w tej partii. Atakiem w taśmę zakończyli seta Egipcjanie, a Polska wygrała w nim 25:17.

Świetnie rozpoczęli kolejnego seta nasi siatkarze. Po asie serwisowym Grzyba było 3:0. Gospodarze, po dwóch blokach na Nowakowskim, i nieskończonym ataku Polaków wyrównali przy stanie 5:5. Dwa ataki kapitana polskiej drużyny, Gruszki i zbicie Gierczyńskiego pozwoliło naszej ekipie zejść na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:6. Po czasie świetnie w polu zagrywki spisał się Nowakowski , posyłając piłkę wprost w pole przeciwnika. Dwa błędy w ataku gospodarzy podwyższyły jeszcze przewagę biało-czerwonych do pięciu punktów (12:7). Brak konsekwencji w grze naszej drużyny, błędy w ataku Polaków sprawiły, że drużyna gospodarzy szybko pięciopunktowe straty odrobiła i po skutecznej kontrze zeszła na drugą przerwę techniczną, przy przewadze nad naszymi siatkarzami 16:15. Zgubiona przewaga zdenerwowała naszych siatkarzy, którzy starali się od nowa zbudować prowadzenie. Punkty zdobywał nawet nasz libero – Gacek , po którego obronie piłka znalazła się na drugiej stronie i zaskoczyła rywali. Dodatkowo, nie pierwszy raz w tym spotkaniu, asa serwisowego w pole gry gospodarzy posłał Nowakowski . Dzięki temu polska reprezentacja wyszła na dwupunktowe prowadzenie 19:17, które to podwyższyła po kontrze Kurka , który wraz z Żygadło pojawił się na boisku w końcówce seta (22:18). Już do końca partii Polacy dowieźli przewagę bez uszczerbku punktowego. Kiwka Gierczyńskiego zakończyła spotkanie na korzyść polskiej reprezentacji.

Egipt – Polska 1:3

(20:25, 25:13, 17:25, 21:25)

Egipt : Ahmed Abdalla, Abd Elnaeim (16), Ahmed Abdel (8), Youssef (11), Badawy (5), Seif (2), Al Aydy (l) oraz Awad (5), Gabal (3), Abouel (1) i Abdel (3)

Polska : Nowakowski (10), Gruszka (16), Wika (12), Kadziewicz (3), Woicki (2), Gierczyński (9), Gacek (l) oraz Kurek (2), Grzyb (2), Żygadło, Bąkiewicz (1) i Bartman