Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ gr. D: Japonia pokonała Chiny po tie-breaku

LŚ gr. D: Japonia pokonała Chiny po tie-breaku

W drugiej parze, która zmierzyła się w gr. D podczas pierwszego weekendu LŚ 2008, znalazły się zespoły Chin i Japonii. W azjatyckich derbach górą byli Japończycy, którzy zwyciężyli 3:2.

Chińscy siatkarze rozpoczęli spotkanie od silnych ataków, mocnego serwisu oraz bardzo dobrej gry w bloku. Na pierwszą przerwę techniczną chińska drużyna schodziła jednak, tylko z jednym punktem przewagi 8:7. Dwa błędy własne Chińczyków sprawiły, że od razu po przerwie, Japonia wyszła na prowadzenie 9:8. Dobra gra podopiecznych trenera Jiana spowodowała, że przy drugiej przerwie technicznej odzyskali oni prowadzenie (16:14). Świetne zbicie Fukuzawy pozwoliło reprezentacji Japonii dogonić przeciwników i na tablicy wyników widniał remis 18:18. Końcówkę partii obie drużyny grały punkt za punkt. Żadna z nich, nie chciała oddać inicjatywy. Przy prowadzeniu 24:22 Chińczycy nie wykorzystali dwóch piłek setowych. Obie ekipy ponownie prowadziły niezwykle wyrównaną walkę. Ostatecznie seta 31:29 wygrała reprezentacja Chin.

Na początku partii drugiej dwupunktową przewagę wypracowali zawodnicy japońscy. Głównie dzięki silnym atakom, które raz po raz przełamywały blok gospodarzy. Na pierwszą przerwę techniczną drużyny zeszły po ataku Tomonaga i prowadzeniu Japonii 8:7. W drugiej części seta drużyna miejscowych grała niezwykle nerwowo i popełniała wiele błędów własnych. W wyniku tego podopieczni trenera Uety przy drugiej przerwie technicznej prowadzili 16:13. Dobra gra gości i pewna nerwowość i napicie w drużynie gospodarzy sprawiły, że Japonia z łatwością dociągnęła przewagę do końca i wygrała tę odsłonę spotkania 25:22.

Trzecią partię Chińczycy rozpoczęli od błędu własnego. Cały początek tego seta to w większości nieskuteczne zagrywki obu drużyn. Widać było, że gra gospodarzy nadal się nie klei. Jednak, kilka lepszych akcji w ataku miejscowej drużyny sprawiły, że Chińczycy dogonili japoński zespół przy stanie 5:5. Dzięki dobrej grze w ataku Japończycy podczas pierwszej przerwy technicznej prowadzili 8:7. Dobra postawa gospodarzy w bloku, dała Chińczykom wyrównujący punkt (10:10). Świetne zbicia Fukuzawy wyprowadziły reprezentację gości na dwupunktowe prowadzenie 16:14. Przy prowadzeniu Japonii 18:15, trener ekipy chińskiej poprosił o czas dla swojego zespołu. Niestety, nie wpłynęło to dobrze na jego podopiecznych. Japończycy podwyższyli jeszcze prowadzenie i wygrali trzecią odsłonę spotkania 25:20.

Dobra gra drużyny z Japonii przeniosła się również na partię czwartą. Goście na początku seta wyszli na prowadzenie 3:0. Na pierwszą przerwę techniczną zeszli natomiast, przy przewadze 8:6. Bardzo dobrą dyspozycję w ataku potwierdził Fukuzawa, który raz po raz punktował rywali. Chiński blok nie był dla niego znaczną zaporą. Przede wszystkim dzięki jego zbiciom, Japonia utrzymywała przewagę. Doping zgromadzonych w hali chińskich kibiców sprawiał jednak, że ich reprezentacja z akcji na akcję grała coraz lepiej. Drużyna gospodarzy doszła Japończyków po bloku dającym punkt wyrównujący przy stanie 24:24. Dalsza część seta to już niezwykle wyrównana gra obu drużyn. Chińczycy po niezbyt udanym secie, w jego końcówce zwietrzyli możliwość wygranej i wykorzystali ją. Zwyciężając w partii czwartej 31:29 i doprowadzając w spotkaniu do seta decydującego.

W piątym secie Chińczycy podbudowani wygraną w partii wcześniejszej, rozpoczęli od skutecznego bloku. To było jednak wszystko na co było stać gospodarzy. Mimo, że obie drużyny bardzo dobrze spisywały się w ataku, to w drużynie japońskiej ten element był bardziej ustabilizowany. Dodatkowo swoją moc na siatce, Japończycy pokazali dwukrotnie blokując ataki gospodarzy i wychodząc tym samym na prowadzenie 12:6. Wysoka przewaga pozwoliła w spokoju doprowadzić do zakończenia meczu na korzyść gości, którzy seta decydującego wygrali 15:9.

Chiny – Japonia 2:3

(31:29, 22:25, 20:25, 31:29, 9:15)

Chiny: Bian Hongmin (17), Yuan Zhi (13), Guo Peng (7), Cui Jianjun (9), Jiao Shuai (3), Shen Qiong (10) oraz Ren Qi (L), Yu Dawei (3), Jiang Fudong (2), Sui Shengsheng (9) i Fang Yingchao (8)

Japonia: Kitajima (17), Tomimatsu (12), Matsumoto (8), Shimizu (26), Fukuzawa (23), Tomonaga oraz Sakai (L), Aizawa , Sakamoto, Shibata (1) i Tanimura