Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ gr. D: Przegrany tie-break na początek

LŚ gr. D: Przegrany tie-break na początek

Polscy siatkarze rozpoczęli rozgrywki Ligi Światowej od porażki z Egiptem w Aleksandrii. Podopieczni trenera Raula Lozano, grając rezerwowym składem, ulegli gospodarzom w tie-breaku.

Tegoroczne rozgrywki Ligi Światowej Polacy rozpoczęli od spotkania z Egiptem. Podróż do Aleksandrii była długa i męcząca. – Gdy po 12 godzinach podróży wysiadamy w innej strefie czasowej jesteśmy tak zmasakrowani, że nie wiemy czy jest dzień czy noc – mówił przed wylotem Łukasz Kadziewicz . Rzeczywiście, nasi reprezentanci wyglądali w pierwszym secie na lekko zdezorientowanych. Po niespodziewanie wyrównanym początku (walka punkt za punkt do stanu po 14) od drugiej przerwy technicznej Egipcjanie zaczęli systematycznie budować przewagę. Moneim pognębił zagrywką naszych przyjmujących i przeciwnicy odskoczyli na cztery punkty. Atak Salaha w antenkę dał Polsce 15 punkt, ale już po chwili krótką za plecy popisał się egipski rozgrywający – Ashraf . Przy trudnych zagrywkach Salaha ponownie Polacy stracili trzy punkty z rzędu i przegrywali już 16:22. Nie pomogła podwójna zmiana w polskiej drużynie, udało się biało-czerwonym wybronić jeszcze dwie piłki setowe, ale przy trzeciej w aut zaserwował Michał Bąkiewicz i zakończył tego seta wynikiem 25:19 dla reprezentacji Egiptu.

Druga partia rozpoczęła się zdecydowanie lepiej dla biało-czerwonych. Szczęśliwy as Marcina Wiki dał im prowadzenie 2:1, a po udanej kontrze Wiki i autowym ataku Salaha, Polacy prowadzili 5:2. Po czasie o który poprosił trener Zakaria , Egipcjanie odrobili dwa punkty, ale to polski zespół kontrolował przebieg gry i stopniowo powiększał przewagę. Przy zagrywce Piotra Gruszki trzykrotnie akcji nie skończył S.Fathy , pojedynczym blokiem na Egipcjaninie popisał się Paweł Woicki (9:4). Po tej akcji rywale wydawali się obawiać polskiego bloku, bo raz po raz popełniali błędy próbując go ominąć. W połowie seta oglądaliśmy festiwal zepsutych zagrywek, a tempo widowiska znacznie spadło. Za Piotra Nowakowskiego pojawił się na środku siatki Wojciech Grzyb , który pozostał w szóstce już do końca spotkania. Skuteczna kontra Krzysztofa Gierczyńskiego z drugiej linii, zwiększyła przewagę Polaków do ośmiu punktów (19:11). Egipcjanie nie potrafili znaleźć sposobu na dobrze grających przeciwników. Bardzo dobra zagrywka Łukasza Kadziewicza przyniosła dwie kolejne skuteczne kontry Wiki i Gierczyńskiego, a po asie polskiego środkowego, Polacy prowadzili już 23:12. Wynik seta na 25:14 ustalił zepsutym serwisem Moneim.

W kolejnej odsłonie na boisko od początku wyszli Łukasz Żygadło i Wojciech Grzyb. Już w pierwszej akcji doszło do nieporozumienia między polskim rozgrywającym i przyjmującym, które dało pierwszy punkt rywalom. Po bloku na Grzybie Egipcjanie prowadzili 3:1, skutecznymi atakami popisał się jednak Piotr Gruszka i doprowadził do wyrównania po 3. Kadziewicz skutecznym kontratakiem dał Polakom pierwsze prowadzenie w tym secie 6:5. Do stanu po 12 walka toczyła się punkt za punkt, przy zagrywce Moneima biało-czerwoni stracili dwa oczka. Najpierw ataku nie skończył Wika, co wykorzystał Moneim, a po chwili na blok Egipcjan nadział się Gruszka. Czas dla trenera Raula Lozano przyniósł jednak efekt – po przerwie skutecznie zaatakował Grzyb, a Wika znakomicie serwował, dzięki czemu Polacy odrobili trzy punkty i ponownie wyszli na prowadzenie 15:14. W końcówce seta wreszcie zafunkcjonował polski blok, który dwukrotnie zatrzymał Salaha (19:16). Biało-czerwoni spokojnie prowadzili grę i po ataku Gierczyńskiego mogli się cieszyć z prowadzenia w meczu 2:1 (25:22).

Od pierwszych piłek czwartego seta ponownie oglądaliśmy walkę punkt za punkt. Obie strony na potęgę psuły zagrywki, nielicznym wyjątkiem był as Kadziewicza na 5:5. Blok Egipcjan na Wice dał im prowadzenie 9:7, natomiast w drużynie polskiej przyniósł zmianę – za Wikę na boisku pojawił się debiutant – Zbigniew Bartman . Gdy Salah wstrzelił się serwisem, a po chwili Moneim skończył kontrę, mimo polskiego trójbloku, gospodarze prowadzili już 13:9. Po chwili jednak Kadziewicz najpierw zaatakował ze środka, by za moment zdobyć dwa punkty bezpośrednio z zagrywki (13:14). Gdy autowy atak Moneima dał Polakom 15 punkt i wyrównanie, wydawało się, że rozpoczną oni zwycięski marsz. Przeciwnicy nie dawali jednak za wygraną. Po długiej akcji, w której Gruszka kilka razy próbował skończyć piłki rzucane mu przez Żygadłę, aż w końcu nadział się na egipski blok, Egipcjanie ponownie prowadzili dwoma punktami (17:15). Blok na Grzybie dał miejscowym 18 punkt, a na boisku za Łukasza Żygadło pojawił się Woicki. Udało się gościom zmniejszyć stratę, gdy kontrę z drugiej linii skończył Bartman, jednak po bloku na Gierczyńskim (19:21) o czas poprosił trener Lozano. Kolejny raz Polacy doszli rywala na jeden punkt (kontratak Bartosza Kurka na 22:23), ale kolejne dwa oczka oddali rywalom i o wyniku meczu miał zadecydować tie break.

Decydującego seta Polacy rozpoczęli z Woickim, Kurkiem, Bartmanem i Grzybem. Od początku oglądaliśmy wymianę ciosów z obu stron. Znowu nie do zatrzymania był Salah, w polskiej drużynie skutecznie atakowali Bartman, Gierczyński i Kadziewicz. As Gierczyńskiego dał Polakom punkt przewagi (5:4), ale po dyskusyjnym ataku Salaha to Egipjcanie prowadzili przy zmianie stron 8:7. Dwa punkty zdobyte przez Bartosza Kurka (atak i zagrywka na 11:10) spowodowały, że trener Egipcjan poprosił o przerwę. Gdy chwilę później Egipcjanie wyrównali, czas wziął Raul Lozano. Nieporozumienie sprawiło, że po przerwie polski zespół został bez rozgrywającego, co przyniosło stratę punktu, gdy z nienajlepszej wystawy zablokowany został Gruszka. Po chwili piłkę od Żygadły w aut posłał Kadziewicz i rywale prowadzili już 13:11. Gierczyński zdobywając 12 punkt dał jeszcze nadzieję Polakom na zwycięstwo, jednak po chwili zepsuł zagrywkę, a zawodnicy Egiptu wykorzystali pierwszą piłkę meczową i mogli się cieszyć z pierwszego, historycznego zwycięstwa w rozgrywkach Ligi Światowej.

Przyjechał tutaj młody skład, mamy się ogrywać. Lepiej się jednak ogrywać, gdy się wygrywa – mówił po meczu Paweł Woicki i trudno mu odmówić racji. – Będziemy teraz analizować to spotkanie, chcemy wyciągnąć wnioski i jutro zagrać lepiej i zwyciężyć – podsumował popularny „Wujek”.

Nam pozostaje liczyć na to, że Polacy rzeczywiście będą chcieli w kolejnym meczu pokazać, że są drużyną lepszą i że mimo szkoleniowego charakteru tych spotkań, potrafią się zmobilizować i zrewanżować za dzisiejszą porażkę.

Egipt – Polska 3:2

(25:19, 14:25, 22:25, 25:22, 15:12)

Egipt : Abd Elnaeim (24), Ahmed (12), Abouel (3), Youssef (7), Badawy (16), Seif (6), Al Aydy (l) oraz Awad (5), Ahmed Abdalla (2), Gabal (1), Abdel Fattah i Abdelkader (2)

Polska : Nowakowski (2), Gruszka (13), Wika (7), Kadziewicz (10), Woicki (2), Gierczyński (20), Gacek (l) oraz Kurek (7), Grzyb (5), Żygadło (1), Bąkiewicz (1) i Bartman (3)