Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Copa Panamericana kobiet: Wspaniały sukces Dominikany

Copa Panamericana kobiet: Wspaniały sukces Dominikany

Kto wie, jak zakończył by się tokijski, światowy turniej kwalifikacyjny do igrzysk w Pekinie, gdyby Dominikanki już wtedy osiągnęły taką formę, jaką prezentwały podczas zakończonego wczoraj turnieju Copa Panamericana. W finale pokonały w tie-breaku reprezentację Brazylii.

W sobotę, która była ostatnim dniem turnieju organizowanego w meksykańskim Mexicali, odbyły się cztery mecze o miejsca w końcowej klasyfikacji. Jako pierwsze zagrały siatkarki Peru i Kanady o miejsca 7-8. W tie-breaku lepsze okazały się Peruwianki. Patricia Soto była liderką ekipy peruwiańskiej (16 pkt). Spośród Kanadyjek, najlepiej spisywały się Dayna van Doorn i Tiffany Dodds (po 13 pkt). Peruwianki wygrały, bo miały bardziej wyrównany skład. Obok Soto, jeszcze cztery inne zawodniczki punktowały dla zwyciężczyń dorobkiem wyższym niż 10 punktów.

Także tie-break zadecydował o kolejności na miejscach 5-6. Amerykanki okazały się lepsze od reprezentantek Wenezueli. Alexis Crimes, Alexandra Klineman i Tracy Stalls zdobyły po 15 punktów dla drużyny USA. Cynthia Barboza zwiększyła ten dorobek o dalsze 14 punktów. Jeszcze lepsze osiągnięcia punktowe zanotowały dwie Wenezuelki – Jayce Andrade i Desiree Glod, które zdobyły po 25 punktów. Ale to okazało się zbyt mało na równiej grający team amerykański.O wspaniałym sukcesie mogą mówić młode reprezentantki Argentyny, prowadzone przez trenera Horacio Bastita. Jak wiadomo, w ostatnich kilku latach ta do niedawna „druga siła” w Ameryce Południowej, po Brazylii, przeżywa ogromny kryzys. W ostatnich ważnych imprezach na południowoamerykańskiej arenie, Argentynki przegrywały nie tylko z Brazylijkami, ale i z Peruwiankami i Wenezuelkami. Na rzecz tych ostatnich zaprzepaściły szansę gry w Pekinie. Tym większe uznanie należy się trenerowi Bastitowi, który postawił na przebudowany, młody skład i osiągnął sukces. Trzeba przyznać, że faworytkami w meczu o brąz były raczej bardziej doświadczone reprezentantki Portoryko. Jednak to Argentynki wygrały 3:1. Yamila Nizetich, Georgina Klug i Georgina Pinedo zdobyły dla Argentyny po 12 punktów. Niespotykanym na tym turnieju osiągnięciem popisała się inna Argentynka, Ileana Leyendeker, która ze zdobytych przez siebie 9 punktów, aż 5 zawdzięcza znakmitej grze w bloku. Dla ekipy Portoryko, Sarai Alvarez zdobyła 14 punktów, natomiast Shanon Torregrosa i Aury Cruz – po 11 punktów.

Jeszcze przed rozpoczęciem meksykańskiego turnieju, jednym tchem odpowiadano „Brazylia”, na pytanie o faworytki tegorocznego Copa Panamericana. Luizomar de Moura zabrał do Meksyku drugą reprezentację Brazylii, ale przecież od znanych nazwisk i brazylijskich nadziei siatkarskich, aż się w niej roi. Natalia Pereira, mimo swoich niespełna 20 lat, rozegrała już wiele spotkań w pierwszej kadrze. Natomiast Juliana Valongo okrzyknięta została po ostatnim sezonie Superligi, wschodzącą gwiazdą brazylijskiej siatkówki. Zespół szykowany był na zwycięstwo w Mexicali. Tymczasem… Miguel Beato Cruz spokojnie realizował swój plan przygotowań reprezentacji Dominikany do Copa Panamericana, a właściwie do turnieju kwalifikacyjnego w Tokio, ktory zakończył się właściwie na trzy dni przed startem Copa Panamericana. W tokio jeszcze nie wszystkie trybiki w zespole zazębiały się, choć drużyna należała do tej połówki lepszych teamów, i naprawdę, przy odrobinie szczęścia mogła jechać do Pekinu. Prawdziwa forma przyszła na turniej w Meksyku. Z meczu na mecz Dominikanki grały lepiej, dochodząc w efekcie do finału. Tutaj, choć mało kto tego oczekiwał, pokonały faworyzowany zespół Brazylii w tie-breaku. Bethania de la Cruz zdobyła dla ekipy Dominikany 24 punkty, zaś Cindy Rondon tylko o jeden mniej. Sidarka Nunez dołożyła do tego dorobku 19 „oczek”, Milagros Cabral – 11 a Annerys Vargas – 10. Najlepszą punktującą meczu, była jednak Brazylijka Regiane Bidias (25 pkt).

Okropnie mocno pragnęłyśmy tego medalu. Czułyśmy przed tym turniejem, że jesteśmy znakomicie przygotowane. Liczyłyśmy się z tym, że w finale przyjdzie nam zagrać z Brazylijkami. Tem mecz rozgrywałyśmy w głowach już od kilku dni – mówiła po meczu podekscytowana Cindy Rondon, najlepiej blokująca zawodniczka tego turnieju.

MVP turnieju została reprezentantka Dominikany Sidarka Nunez. Jej koleżankę Brendę Castillo wybrano natomiast „Wschodzącą Gwiazdą”.

Copa Panamericana kobiet, Mexicali, mecze ostatniego dnia

- mecz o miejsca 7-8:
Peru - Kanada 3:2
(26:24, 25:12, 23:25, 18:25, 15:6)

- mecz o miejsca 5-6:
USA - Wenezuela 3:2
(27:25, 28:26, 17:25, 22:25, 15:7)

- mecz o brązowy medal:
Argentyna - Portoryko 3:1
(26:24, 25:18, 16:25, 25:18)

- FINAŁ:
Brazylia - Dominikana 2:3
(24:26, 28:30, 25:22, 25:19, 11:15)

Końcowa klasyfikacja VII copa Panamericana 2008 kobiet

1.  Dominikana
2.  Brazylia
3.  Argentyna
4.  Portoryko
5.  Stany Zjednoczone
6.  Wenezuela
7.  Peru
8.  Kanada
9.  Kostaryka
10. Meksyk
11. Kuba
12. Trynidad i Tobago

* pogrubioną czcionką zaznaczono drużyny które wywalczyły
awans do World Grand Prix 2009

Nagrody indywidualne Copa Panamericana 2008

Najlepiej punktująca: Desiree Glod (VEN)

Najlepiej atakująca: Alexis Crimes (USA)

Najlepiej blokująca: Cindy Rondon (DOM)

Najlepiej zagrywająca: Patricia Soto (PER)

Najlepiej broniąca: Camila Brait (BRA)

Najlepsza rozgrywająca: Angela McGinnis (USA)

Najlepiej przyjmująca: Marianela Robinet (ARG)

Najlepsza libero: [b]Marianela Robinet (ARG)

"Wschodząca Gwiazda": Brenda Castillo (DOM)


MVP turnieju: Sidarka Nunez (DOM)

źródło: inf. własna, norceca.org

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Więcej artykułów z dnia :
2008-06-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved