Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Wisła zaproponowała kupno miejsca w PlusLidze Kobiet

Wisła zaproponowała kupno miejsca w PlusLidze Kobiet

Kiedy wczoraj Wisła Kraków zapytała AZS AWF Poznań, czy poznański klub chciałby może odsprzedać miejsce w ekstraklasie, ten odmówił rzucając astronomiczną kwotę. Teraz jednak zastanawia się, czy nie będzie to konieczne.

Krakowskim zawodniczkom nie udało się awansować na parkiecie (odpadły w barażu z AZS-em Białystok), więc działacze próbowali wejść do LSK kuchennymi drzwiami. Pytali władze AZS-u AWF-u Poznań o możliwość przejęcia miejsca w najwyższej lidze, ale podyktowana cena miejsca – około 1,5 mln zł – jest nie do zaakceptowania.

To tajemnica handlowa, ile AZS od nas zażądał. Była to kwota na poziomie budżetu porządnego klubu LSK. By zagrać, musielibyśmy mieć więcej pieniędzy niż najlepsze zespoły. To kosmiczne pieniądze – uważa Szymon Łątka, kierownik sekcji siatkówki.W Poznaniu przyznają jednak, że kwota została podana bez zastanowienia, i mogą rozważyć następną ofertę. Na razie budują zespół na kolejny sezon, ale brakuje im sponsorów. Mimo że drużyna z Poznania jest na krawędzi, za darmo miejsca nie chce oddać. – Wystawimy nawet bardzo słaby zespół – mówią działacze.

Tymczasem przy Reymonta zrezygnowano z pomysłu, a działacze nie przedłużyli umowy z trenerem Krzysztofem Mazurkiem, który pracował przez ostatni sezon. Nie osiągnął jednak celu w postaci awansu do Ligi Siatkówki Kobiet, a w kuluarach klubu mówiło się o konflikcie z niektórymi zawodniczkami. – Zabrakło współpracy na linii zawodniczki-szkoleniowiec. Mieliśmy drużynę, ale nie zespół – przyznaje Łątka. – Rozmowy z potencjalnym następcą trwają, podobnie jak z Magdaleną Śliwą. Konkretów na razie brak.

Rozgrywająca, a zarazem drugi trener, wciąż nie jest pewna swojej przyszłości w Krakowie. – Jestem cierpliwa. Nie ukrywam, że mam kilka ofert z LSK. Przychodziłam do Wisły, żeby ją wydźwignąć. Na razie się nie udało, więc próbujemy dalej – twierdzi siatkarka.

Reszta składu czeka na posunięcia zarządu, ale raczej obędzie się bez transferowej karuzeli. Sekcja siatkówki chce brać wzór z koszykarskiej spółki, która utrzymuje się sama. Tymczasem w ubiegłym sezonie sponsor nie pokrył nawet połowy nakładów na drużynę. Resztę dopłacał klub. – Chcemy zbudować sprawnie funkcjonującą spółkę. LSK? Nic na siłę – kończy kierownik sekcji.

Przypomnijmy, że sytuacje, gdy jeden klub kupował od drugiego miejsce w ekstraklasie, już się zdarzały – na takiej zasadzie gra w LSK choćby AZS Białystok. Suma 1,5 mln zł za wykup miejsca jest jednak, rzecz jasna, rzucona jako zaporowa. Nikt tyle nie zapłaci, bo za taką sumę można mieć budżet zespołu co najmniej środka tabeli. Wisła Kraków mocno nastawiała się na awans do ekstraklasy, w której niegdyś grywała regularnie. Nie udało się, w tabeli zaplecza ekstraklasy wyprzedziła ją drużyna Gwardii Wrocław. Wiślaczki przegrały także baraż z AZS Białystok. Teraz mają problem z utrzymaniem swoich sponsorów, stąd zainteresowanie przeżywającym wielkie problemy finansowe klubem z Poznania. AZS AWF zadeklarował bowiem, że choć ledwo wiąże koniec z końcem, nie wycofa się z rozgrywek LSK. – To nie jest kwestia tego, czy zespół wystartuje, tylko w jakim składzie. W ostateczności wystawimy juniorki – mówi Marek Bykowski, a ta wypowiedź definitywnie odbiera Wiśle nadzieję, że mogłaby znaleźć się w ekstraklasie za darmo, gdyby zabrakło w niej Poznania. Pozostało kupno miejsca.

Rzuciliśmy taką sumę, bo nie chcemy sprzedawać miejsca w ekstraklasie. Nie chcemy, by Poznań je stracił – mówi Bykowski. – Po rozmowie z Krakowem jednakże zaczęliśmy się zastanawiać, czy nie należałoby takich propozycji na spokojnie przemyśleć. Jeśli znajdziemy się pod ścianą i do 15 czerwca nie znajdziemy sponsorów, wówczas pieniądze za sprzedaż miejsca w LSK mogłyby nam posłużyć na zbudowanie drużyny w I lidze.

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet, Tauron Liga

Więcej artykułów z dnia :
2008-06-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved