Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Startuje 19. edycja Ligi Światowej

Startuje 19. edycja Ligi Światowej

fot. archiwum

Zaledwie tydzień pozostał do rozpoczęcia 19. edycji Ligi Światowej. Już w pierwszy weekend rozgrywek kibiców czekają duże emocje. Brazylia, najlepsza drużyna siatkarska na świecie podejmować będzie u siebie groźnych Serbów.

Ciekawy przebieg może też mieć mecz Kuby z Włochami, Bułgarii z Hiszpanią czy Finlandii z USA. W pozostałych spotkaniach zmierzą się jeszcze Wenezuela z Francją, Korea podejmie Rosję, a Polacy na wyjeździe grać będą z Egiptem. Interesująco zapowiada się też pojedynek dwóch azjatyckich drużyn, Chin i Japonii, który został przeniesiony z Chengdu do Hangzhou.

 

W tegorocznej edycji Ligi Światowej wystąpi 16 drużyn, które rozegrają 96 meczów. Impreza będzie się odbywała przez kolejnych 6 weekendów, w 41 miastach na całym świecie. Na triumfatorów Ligi czeka nagroda pieniężna w wysokości ponad 20 milionów dolarów. 

Rundy interkontynentalne zaczynają się w dniach 13-15 czerwca, kończą natomiast 18-20 lipca. Drużyny są przydzielone do czterech koszyków. Z każdym z rywali z grupy dany zespół rozegra w sumie cztery spotkania, dwa u siebie, dwa na wyjeździe.

 

Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w Rio de Janeiro w dniach 23-27 lipca. Wystąpi w nim Brazylia jako gospodarz, najlepszy zespół z danej grupy oraz jedna z drużyn z miejsca drugiego po rundzie interkontynentalnej, która otrzyma od FIVB „dziką kartą”. Jeśli Brazylia okaże się najlepsza w swojej grupie zespół, który w tej grupie zajmie drugą lokatę, również awansuje do Final Four.

 

W zeszłorocznym finale Ligi Światowej, który organizował Polska, triumfowała Brazylia. Canarinios również w tym roku liczą na zwycięstwo – szóste z rzędu. Jak do tej pory najwięcej zwycięstw ma na swoim koncie reprezentacja Włoch – osiem. Polacy w tym roku po raz 11. wystąpią w rozgrywkach Ligi Światowej. Największym sukcesem biało-czerwonych jak dotychczas było zajęcie czwartego miejsca. Udało się to dwukrotnie w 2005 i 2007 roku.

 

Rozgrywki Ligi Światowej, które po raz pierwszy zorganizowano w 1990 roku, są przede wszystkim wielkim przedsięwzięciem medialnym. Obecna edycja, rozgrywana w roku olimpijskim, może być mniej atrakcyjna pod względem sportowej rywalizacji. Wielu trenerów, w tym Raul Lozano , zdecydowało się na niewystawianie podstawowych graczy.

 

Nie mniej jednak rozgrywki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród fanów siatkówki na całym świecie. Tak będzie pewnie i w tym roku. Zeszłoroczny finał w Katowicach transmitowany przez 31 stacji telewizyjnych obejrzało 1.1 biliona telewidzów.

źródło: fivb.org, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2008-06-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved