Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. do IO: Coraz mniej drużyn z szansami na awans

Kwal. do IO: Coraz mniej drużyn z szansami na awans

W pierwszym meczu czwartej kolejki turnieju kwalifikacyjnego w Tokio Argentyna pokonała 3:1 Iran, a Włosi 3:0 zespół Algierii. Australijczycy ulegli po długiej walce Koreańczykom 2:3, a Japonia planowo nie dała szans Tajlandii.

W pierwszym meczu dzisiejszego dnia zmagań o olimpijski awans zmierzyły się reprezentacje Argentyny i Iranu. Najbardziej zacięty były pierwszy i drugi set. Pierwszą partię lepiej rozpoczęli Argentyńczycy, od prowadzenia 8:6. Jednak dobra i skuteczna gra rywali doprowadził do remisu po 10. M.in. dzięki Mohammadowi Mohammadkazem Irańczycy wyszli na prowadzenie 14:11. Dopiero pod koniec seta zrobiło się bardziej nerwowo. Siatkarze z Ameryki Południowej mieli tylko dwa punkty straty (17:19). Przeciwnikom udało się jednak doprowadzić nawet do stanu 24:22, jednak nie wykorzystali od razu szansy na zwycięstwo. Dopiero blok Zariniego zakończył partię wynikiem 27:25.

Równie emocjonująco było w drugim secie. Świetnie rozpoczęli Irańczycy, szybko wychodząc na prowadzenie 6:3. Zespół irański świetnie kontrolował przebieg gry. Po bloku Mousaviego na Quirodze było 17:14. Mimo to Argentyńczycy doprowadzili do remisu po akcji Hernandeza. Tym razem zacięta końcówka zakończyła się sukcesem Argentyny, która wygrała 27:25.

Obraz gry zmienił się po tych dwóch setach. Na boisku zaczęli dominować Argentyńczycy. Z przewagi 8:5 szybko doprowadzili do stanu 15:8. Irańczycy robili co mogli, aby zmniejszyć straty. Ich rywale byli tym razem pewni siebie i nie zamierzali doprowadzić do nerwowej końcówki. Atak Hernandeza dał im prowadzanie 23:17. Chwile później było już 25:19. Czwartą partię można nazwać deklasacją. Argentyńczycy rozbili rywali. Od stanu 8:1 doprowadzili do 15:2. Irańczycy nie istnieli niemal na boisku. Ostatni punkt meczu zdobył Gustavo Porporatto.

Argentyna – Iran 3:1

(25:27, 27:25, 25:19, 25:9)

Argentyna: Stepanenko (3), Ocampo (3), Orduna, Porporatto (11), Concina (5), Quiroga (19), Meana (l) oraz Filardi (4), Peralta (8), De Cecco (6) i Hernandez (18)

Iran: Marouf (2), Mousavi (13), Zarini (10), Mohammadkazem (13), Nadi (3), Nazari (11), Attar (l) oraz Akbari, Andalib (4), Sadeghiany, Salafzoon i Moameri

Niezwykle zacięty był pojedynek Korei Południowej z zespołem Australii. Koreańczycy rozpoczęli od mocnego uderzenia, szybko wychodząc na prowadzenie 5:1, a następnie 8:5. Blok Lee Sun-Kyu na Danie Howardzie dał Korei II przerwę techniczną przy stanie 16:11. Koreańczycy grali rewelacyjnie. Po bloku na Carrollu ekipa koreańska miała w górze piłkę setową przy stanie 24:21. Mim to Australijczycy doprowadzili nie tylko do stanu po 24, ale także zwyciężyła 29:27.

Drugi set był zdecydowanie bardziej wyrównany. Podczas I przerwy technicznej Australijczycy prowadzili 8:6, jednak bardzo szybko rywale wyrównali i utrzymywali remisowy stan seta. Po ataku Howarda było po 14. Dopiero po ataku Shin Young-Soo Koreańczycy wyszli na prowadzenie 17:15. Ten sam zawodnik dał Koreańczykom piłkę setową na 24:20, a chwilę później Korea zwyciężyła 25:21. Podrażnieni porażką Australijczycy trzeciego seta rozpoczęli od prowadzenia 8:4. Kiedy Hardy zablokował Who zespół australijski prowadził już 12:5. Widać było, że Australijczycy są bardzo zmobilizowani, aby wyjść w tym meczu na prowadzenie. Po akcji Campbella prowadzili 22:16. Ostatecznie Australijczycy wygrali 25:21.

Jednak w czwartym secie znów dominowali siatkarze z Korei. Podczas I przerwy technicznej prowadzili 8:5. Jednak po asie serwisowym Aldermana Australia wyrównała na 8:8. Wyrównana walka trwała do stanu po 14. Potem dwa punkty zdobyli Koreańczycy i mogli zejść na II przerwę techniczną przy stanie 16:14. Po ataku Shin Young-Soo Korea prowadziła 23:19, a Ha zakończył seta wynikiem 25:20.

W tie-breaku wyrównana walka trwała do stanu 4:3 dla Korei. Potem zespół zaczął wychodzić na coraz wyższe prowadzenie. Blok Ha na Carrollu dał Korei prowadzenie 10:5. Jeszcze przy stanie 13:8 o czas poprosili Koreańczycy, a potem bardzo szybko zakończyli seta i cały mecz.

Korea Płd. – Australia 3:2

(27:29, 25:21, 21:25, 25:20, 15:10)

Korea Płd.: Chang Kwang-Kyun (4), Kwon Young-Min (1), Moon Sung-Min (11), Lee Sun-Kyu (11), Shin Young-Soo (11), Ha Kyoung-Min (15 )oraz Yeo Oh-Hyun (L), Choi Tae-Woong, Lee Kyung-Soo (11), Suk Jin-Wook (4), Shin Sun-Ho, Who In-Jung (21)

Australia: Howard (10), Roberts (20), Hardy (12), Campbell (11), Carroll (22), Alderman (5) oraz DeSalvo (L), Christensen, Ferguson, Yudin (4), Young

Reprezentacja Włoch nie miała dziś problemów z odniesieniem zwycięstwa. Rywale – zespół Algierii uległ ekipie włoskiej 0:3. Przewaga Włochów była najbardziej wyraźna w pierwszej partii. Siatkarze z Italii błyskawicznie wyszli na prowadzenie 11:5, a podczas II przerwy prowadzili już 16:9. Zwycięstwo w pierwszej partii zajęło im zaledwie 18 minut, a wygrali do 15.

W drugiej partii Włosi od początku dominowali, zdobywając szybko prowadzenie 8:3. Dopiero Ali Kerboua zmniejszył straty Algierczyków do trzech punktów, a po bloku Yassine Hakmiego było po 8. Przez dłuższy czas utrzymywał się remisowy stan seta. Atak Kerbouy wyprowadził Algierczyków na prowadzenie 16:15. Mimo to Włochom ponownie udało się odzyskać przewagę. Blok Cisolli na Mahdjoubi wyprowadził Włochów na prowadzenie 22:16. Chwilę później siatkarze z Italii zwyciężyli 25:21.

W trzecim secie bardzo długo trwała wyrównana walka. Wprawdzie na I przerwę techniczną zespoły zeszły przy stanie 8:5 dla Włochów, jednak ponownie szybko stan seta się wyrównał. Dopiero przed II przerwą techniczną Włosi ponownie wyszli na prowadzenie. I dopiero od stanu 16:13 włoscy siatkarze zaczęli znów grać swoją siatkówkę, a co za tym idzie zwyciężyli w trzecim secie 25:20.

Włochy – Algieria 3:0

(25:15, 25:21, 25:20)

Włochy: Gavotto (16), Meoni, Paparoni (7), Cisolla (14), Birarelli (6), Bovolenta (6) oraz Manià (L)

Algieria: Yassine (9), Mohamed (8), Ali (8), Mohamed Chikhi (11), Toufik M. (8), Toufik B. (3) oraz Adel (L), Rachid

Mecz zaczął się od wyrównanej walki. Tajlandia schodziła na pierwszą przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzeniem 7:8, pomimo świetnej gry na siatce Yoshihiko Matsumoto i Kota Yamamury. Japończycy szybko jednak poukładali swoją grę i po atomowym ataku Yu Koshikawy wyszli na prowadzenie 13:11. Co prawda na drugiej przerwie technicznej Japończycy prowadzili tylko jednym punktem (16:15), ale kilka akcji później wysunęli się na prowadzenie 21:18 i 23:20 a po bloku Koshikawy na Wanchai mieli już piłkę setową. Tajlandia poprosiła jeszcze o czas i udało jej się wybić przeciwników z rytmu na kilka punktów, ale mimo to przegrali pierwszego seta 25:23.

Drugiego seta Japończycy rozpoczęli od prowadzenia 5:1 głównie dzięki serwom Matsumoto. Później wcale nie było lepiej bo o pierwszy czas drużyna Tajlandii poprosiła przy stanie 11:6 po bloku Yamamoto na Urananie. Druga przerwa techniczna miała miejsce przy stanie 16:9 a gospodarze spokojnie kontrolowali wynik partii zwyciężając 25:14

Siatkarze Tajlandii podjęli jeszcze walkę na początku trzeciego seta. Na pierwszym czasie technicznym przegrywali tylko 8:6, ale w miarę upływu czasu ich dorobek punktowy coraz bardziej odstawał od wyniku Japończyków. Gospodarze prowadzili kolejno 16:12, 20:14 i 23:15. Set a tym samym i mecz zakończył się wynikiem 25:16 po błędzie w polu zagrywki siatkarza z Tajlandii. Był to czwarty mecz Tajlandii i czwarta z rzędu porażka tego zespołu.

Japonia – Tajlandia 3:0

(25:23, 25:14, 25:16)

Japonia: Yamamoto (14), Matsumoto (7), Yamamura (3), Ishijima (8), Koshikawa (11), Tomonaga, Tsumagari (l) oraz Shimizu

Tajlandia: Vaenpradab (3), Tabwises (10), Tivsuwan (3), Sriutthawong (7), Nimawan (3), Charoensuk, Toontupthai (l) oraz Raksakaew (3), Boudang (7), Hamkhomtun i Sripon