Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Kwalifikacje do IO: Portoryko lesze od Indonezji

Kwalifikacje do IO: Portoryko lesze od Indonezji

W ostatnim dniu turnieju kwalifikacyjnego do IO w Espinho, zespół Portoryko pokonał bez straty seta Indonezję. W ostatnim meczu, między Polską, a Portugalią rozstrzygnie się sprawa awansu.

Trener Portorykańczyków, Carlos Cardona, rozpoczął mecz znacznie zmienionym składem, w porównaniu z poprzednimi spotkaniami w turniej. Na ławce zasiadł m.in. Hector Soto oraz Enrique Escalante, który na boisku pojawił się dopiero w ostatnim secie. Jak się jednak okazało, zmiennicy wykazali się wielką motywacją, pomimo iż ich drużyna straciła już szanse na kwalifikację olimpijską. Z kolei Indonezyjczycy po raz pierwszy i ostatni w tym turnieju wystąpili z libero w składzie.

Początek seta to walka punkt za punkt. Indonezyjczycy nie wytrzymali jednak tego tępa gry i od stanu 5:5 Portoryko zaczęło powoli „odjeżdżać” przeciwnikom. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły przy dwupunktowym prowadzeniu podopiecznych trenera Cardona. Po powrocie na boisko Portoryko zaczęło powiększać przewagę, a to dzięki wysokiej skuteczności na skrzydłach Ivana Pereza i Victora Rivery. Na drugą przerwę techniczną zespoły schodziły już przy pięciopunktowej przewadze Portoryko. Gdy na tablicy widniał wynik 23:16, wydawało się, że set zakończy się wysoką wygraną podopiecznych trenera Cardona. Tymczasem Indonezyjczycy nie poddali się i powoli zaczęli odrabiać straty. Ciężar gry na swoje barki wziął Didi Erwadi, ale w pojedynkę nie był w stanie przeciwstawić się bardzo dobrze spisującej się dziś reprezentacji Portoryko. Ostatecznie set zakończył się wynikiem 25:21.

Początek drugiej partii także należał do zawodników Portoryko, którzy po atakach Victora Rivery oraz Victora Birda uzyskali dwupunktowe prowadzenie (8:6).Bardzo dobry okres gry miał Adam Adam, który nie pozwalał drużynie z Portoryko na powiększenie przewagi (12:10).Nie miał jednak wsparcia w kolegach z drużyny, którzy dodatkowo zaczęli słabiej przyjmować zagrywkę. Szybko odbiło sie to na wyniku i na druga przerwę techniczną zespoły schodziły z przy czteropunktowym prowadzeniu Portoryko. Podopieczni trenera Cardona ciągle nękali przeciwników trudnymi zagrywkami, na przemian silnymi serwisami (Perez) i technicznymi (Rene Esteves,) co pozwoliło im na powiększenie przewagi do sześciu punktów (20:14). Ponownie jednak Indonezyjczycy nie złożyli broni i rozpoczęli odrabianie strat, doprowadzając do wyniku 21:19. Podobnie jak w poprzedniej partii, także i tym razem zabrakło sił i czasu do wygrania seta, który ponownie zakończył się wynikiem 25:21.

Trzecią i jak się później okazało, ostatnią partię, drużyna Portoryko rozpoczęła z nowym rozgrywającym Fernando Moralesem. Początek seta tym razem należał do zawodników Indonezji, którzy po ataku Priyo Wicaksono schodzili na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:6. Portorykańczycy starali się odrobić straty poprzez szybka grę w ataku i dokładniejszą obronę, jednak przeciwnicy ciągle kontrolowali przebieg gry. Na drugą przerwę techniczną zespoły schodziły przy trzypunktowym prowadzeniu Indonezji i zanosiło się, że Azjaci zdobędą pierwszego w tym turnieju seta. Po przerwie zawodnicy Portoryko wrócili na boisko jednak znacznie bardziej skoncentrowani i powoli zaczęli odrabiać straty, doprowadzając do pierwszego w tej partii remisu (20:20). W nerwowej końcówce górowali swoim doświadczeniem nad młodym zespołem z Indonezji i po bloku Estevesa cieszyli się z wygranej w partii 25:22, a tym samym w całym meczu.

Portoryko – Indonezja 3:0

(25:21, 25:21, 25:22)

Składy drużyn:

Portoryko: Rivera Victor (5), Bird Victor (16), Perez Angel (2), Esteves Rene (8), Rodriguez Luis (6), Perez Ivan (13), Berrios Gregorry (libero) oraz Escalante Enrique (4), Morales Fernando

Indonezja: Sugiyatno Joni (10), Wicaksono Affan Priyo (8), Erwadi Didi, Murdianto Joko (9), Rizal Ayip (7), Adam Adam (10), Ardiyanto Bagus Wahyu (libero) oraz Rusni Erwin