Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Kwal. do IO: Mamy Igrzyska, w sierpniu walczymy w Pekinie!

Kwal. do IO: Mamy Igrzyska, w sierpniu walczymy w Pekinie!

Polska reprezentacja siatkarzy zagra na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Podopieczni Raula Lozano pokonali Portugalię 3:0 i zapewnili sobie, tak wyczekiwany, awans.

Ostatni mecz turnieju kwalifikacyjnego w portugalskim Espinho był spotkaniem o najwyższą stawkę. W grę wchodził awans na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Na przeciwko siebie stanęły reprezentacje Polski i Portugalii. Obydwie ekipy niesione dopingiem swoich kibiców dały z siebie wszystko, ale górą byli Polacy.

Już od początku meczu widać było, ze goście są bardzo zdeterminowani. Po skutecznym ataku Mariusza Wlazłego było 2:0 dla naszych siatkarzy. Portugalczycy doprowadzili do remisu 2:2, ale ponownie biało-czerwonym udało się odskoczyć na dwa punkty po autowym ataku Flavio Cruza (4:2). Po skutecznej akcji ze środka w wykonaniu Daniela Plińskiego Polacy schodzili na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:5. Po autowym ataku Hugo Gaspara trener Portugalii, Jorge Schmidt, postanowił wziąć czas. Ale ta przerwa nie wybiła Polaków z rytmu i zaraz po niej Łukasz Kadziewicz i Sebastian Świderski zablokowali Gaspara (11:7). Kolejne ataki w wykonaniu Świderskiego i Winiarskiego dały nam sześciopunktową przewagę (16:10). Tak ogromnej zaliczki nie można było zmarnować, ale pod koniec seta Portugalczycy zaczęli gonić rywala. Dodajmy do tego serię błędów i w pewnym momencie przewaga stopniała tylko do jednego punktu (20:21). Polacy, nie po raz ostatni zresztą w tym meczu, zachowali więcej zimnej krwi i ponownie odskoczyli rywalowi. Firmowa akcja Sebastiana Świderskiego z drugiej linii zakończyła tego seta wynikiem 25:21 dla Polaków.

Druga partia meczu zaczęła się podobnie jak pierwsza, czyli od wypracowania sobie przez polską reprezentacją kilkupunktowej przewagi. Po skutecznym bloku w wykonaniu Michała Winiarskiego i Łukasza Kadziewicza było już 4:1. Atak Sebastiana Świderskiego z przechodzącej piłki jeszcze powiększył dzielącą obie drużyny przepaść punktowa (8:4), a po atomowym serwisie Mariusza Wlazłego (12:6) Portugalczycy wydawali się lekko załamani, bo do końca seta nie udało im się zniwelować tak dużej różnicy. Z kolei nasi zawodnicy grali bardzo skutecznie w każdym elemencie popełniając bardzo mało błędów. Zepsuta zagrywka Andre Lopesa zakończyła drugi set wynikiem 25:19 dla biało-czerwonych.

W trzeciej odsłonie meczu początkowo wszystko wyglądało tak jak w poprzednich. Polacy wypracowali sobie solidną przewagę, po atakach Wlazłego i Świderskiego (którzy błyszczeli dziś w tym elemencie) było już 12:6 i wszystko zmierzało ku szczęśliwemu końcowi w postaci szybkiego 3:0. gdy przy prowadzeniu podopiecznych Raula Lozano 22:18 Joao Jose został ukarany żółtą kartką, polscy kibice wstali z miejsc i zaczęli świętować awans. Pod koniec seta jednak przewaga punktowa zaczęła niebezpiecznie topnieć, a kiedy Mariusz Wlazły został zablokowany i na tablicy wyników pojawił sie remis 24:24, wszyscy zgromadzeni na hali w Espinho Polacy wstrzymali oddech. Ponownie jednak polska drużyna zachowała więcej zimnej krwi. Andre Lopes zepsuł zagrywkę a chwilę później skuteczny atak Michała Winiarskiego dokończył dzieła. Polacy wygrali trzeciego seta 26:24 i tym samym wywalczyli sobie bilet do Pekinu.

Trudno opisać szaleństwo, jakie zapanowało w hali po ostatnim gwizdku sędziego. Cieszyli sie zawodnicy, kibice, trenerzy, działacze. Siatkarze odtańczyli taniec radości, potem poszli podziękować kibicom. A na koniec strzeliły korki od szampana, który skąpał szczęśliwych olimpijczyków. Miejmy nadzieję, że więcej tego typu obrazków zobaczymy w sierpniu w Pekinie.