Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Ryszard Felisiak: Zawsze byłem ełkaesiakiem

Ryszard Felisiak: Zawsze byłem ełkaesiakiem

- Moją pracę w ŁKS uważam za wspaniałą przygodę - mówi Ryszard Felisiak, twórca sekcji siatkówki kobiet w Łódzkim Klubie Sportowym. - Życzę mojemu klubowi wielkich sukcesów w kolejnym stuleciu.

Dziś w hali przy al. Unii odbędą się obchody 50-lecia sekcji siatkówki kobiet ŁKS. O godz. 16.30 rozegrany zostanie mecz pokoleń, po którym najbardziej zasłużonym wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia.

Główną postacią uroczystości będzie legendarny trener Ryszard Felisiak, który pół wieku temu założył sekcję w ŁKS i doprowadził ją na szczyty. Sam Andrzej Niemczyk korzystał z doświadczeń Ryszarda Felisiaka, a Hubert Wagner miał być w ŁKS jego następcą. Czy ktoś zna słynniejsze nazwiska polskiej siatkówki?W 1958 roku, kiedy piłkarze sięgali po mistrzostwo Polski, uznałem, że w klubie musi być też sekcja siatkarek – wspomina Ryszard Felisiak. – Miałem wtedy 25 lat i zyskałem akceptację swojego pomysłu. W klubie w mieście włókniarek nie mogło nie być żeńskiej siatkówki. Prezesi przekonali się możliwością zawierania klubowych małżeństw siatkarek z piłkarzami. Historia zna takie przypadki.

Tak powstał pierwszy zespół, który zaczynał grać od klasy B. Niepowtarzalne sukcesy siatkarki ŁKS odniosły w 1969 roku – awans do pierwszej ligi, mistrzostwo Polski juniorek, złoty medal na spartakiadzie, puchary zaprzyjaźnionych miast, złoty medal w mistrzostwach szkół dla XXVIII LO. Pod wodzą trenera Felisiaka reprezentacja Polski juniorek zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy. Trzon naszej kadry stanowiły ełkaesianki.

Otrzymałem liczne propozycje z Włoch, Niemiec i silnych polskich klubów – opowiada Ryszard Felisiak. – Dla mnie najważniejszy był jednak ŁKS i moje miasto Łódź. Zawsze byłem ełkaesiakiem, z pierwszą drużyną pracowałem 22 lata, co do dziś jest rekordem. ŁKS pozostał dla mnie najwspanialszym klubem.

Założona przez Ryszarda Felisiaka sekcja siatkówki zdobyła mistrzostwo Polski seniorek, siedem razy mistrzostwo Polski juniorek, pięć razy wicemistrzostwo, seniorki dwukrotnie wywalczyły Puchar Polski. Do reprezentacji Polski seniorek powołane były 23 zawodniczki ŁKS, do kadry juniorek ponad 30. Wszystkie siatkarki brały lekcje u trenera Felisiaka.

Nic dziwnego, że dziś legendarny trener odbierze medal Polskiego Związku Siatkówki za szczególne osiągnięcia. To najwyższe wyróżnienie przyznano również wieloletniemu prezesowi i kierownikowi sekcji i drużyny Markowi Perlińskiemu oraz pośmiertnie Marioli Jesionowskiej-Perlińskiej, która grała w ŁKS siedemnaście lat.

źródło: Dziennik Łódzki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2008-05-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved