Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME: Siatkarki rozpoczęły rywalizację

Kwal. do ME: Siatkarki rozpoczęły rywalizację

Siatkarki w czterech grupach kwalifikacyjnych rozpoczęły w piątek rywalizację o dziewięć wolnych miejsc na finały mistrzostw Europy, które w przyszłym roku zostaną rozegrane w Polsce. W najciekawszym meczu w rumuńskim Buzau reprezentacja Hiszpanii pokonała 3:1 Azerbejdżan.

W grupie A rywalizacja o finały ME siatkarek rozpoczęła się turniejem w Czerkasach. Pewne zwycięstwa odnieśli faworyci, czyli reprezentacje Ukrainy i Słowacji. Różnica pomiędzy tymi zespołami a Bośnią i Hercegowiną oraz Portugalią jest tak duża, że sety kończyły się do 11, 12 lub 13. Emocje w tej grupie przynieść mogą jedynie spotkania pomiędzy Białorusią, która będzie gospodarzem drugiego turnieju, a Słowacją.

W rumuńskim Bazau miała miejsce największa niespodzianka pierwszego dnia kwalifikacji. Hiszpania pokonała 3:1 faworyzowany Azerbejdżan. Pierwszy set skończył się łatwym zwycięstwem Azerek do 16. Kolejne trzy partie bez problemu wygrały już Hiszpanki, które niemiłosiernie punktowały młody zespół rywalek. Azerbejdżan jest w trakcie budowy nowej drużyny, a młode, niedoświadczone zawodniczki muszą się jeszcze wiele uczyć od Natalii Mammadowej i Walerii Korotenko. W zespole Hiszpanii wyróżniały się Silvia Fernandez i Ana Ramirez. W drugim spotkaniu gospodynie pewnie pokonały 3:0 Macedonię. Po dobrym starcie w pierwszym secie, w którym siatkarki Macedonii prowadziły już 5:2, do głosy doszły gospodynie. Dzięki świetnej grze Iuliany Nucu oraz Nneka Onyejekwe były nie do zatrzymania.

W grupie D w Mogilewie gospodynie pokonały 3:0 reprezentację Austrii. Zaskakująco łatwo Białorusinki wygrały trzeciego seta, w którym pozwoliły sobie na stratę zaledwie dziewięciu punktów. W drugim spotkaniu reprezentantki Francji nie miały żadnych problemów z pokonaniem Węgier.

Pierwsze mecze w Zagrzebiu nie przyniosły oczekiwanych emocji. Pewne zwycięstwa odniosły reprezentacje Chorwacji i Bułgarii. Mecz Bułgarii z Finlandią oglądało zaledwie 50 widzów, którzy byli świadkami doskonałej gry Evy Janewej. W drugim spotkaniu gospodynie wysoko pokonały Estonię i objęły prowadzenie w tabeli grupy E