Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Gdańszczanki 15. na świecie

Gdańszczanki 15. na świecie

W połowie stawki uplasowała się drużyna XVI Gimnazjum z Gdańska w Szkolnych Mistrzostwach Świata. Podopieczne Witolda Jagły, na co dzień trenujące w Energi Gedanii, debiutowały w turnieju. Trzy wygrane dały im w Cagliari 15. miejsce w końcowej klasyfikacji.

Na liście zgłoszeń do rozgrywek na włoskiej wyspie Sardynia było 31 zespołów. Dziewięciodniowy turniej rozpoczął się od rywalizacji w grupach. Gdańszczanki na inaugurację pokonały zespół z Łotwy 3:0, następnie uległy rywalkom z Turcji 0:3, a w spotkaniu decydującym o awansie do najlepszej „16” wygrały z Bułgarkami 3:0.

W drugiej fazie mistrzostwa toczyły się systemem pucharowym. W 1/8 finału nasza ekipa uległa Tajwanowi 0:3 i tym samym straciła szanse na walkę o medale. Jednak najbardziej żal było kolejnego spotkania. Gedanistki mogły zapewnić sobie prawo gry o miejsca 9-12, jeśli pokonałyby rywalki ze Słowenii. O wszystkim przy wyniku 2:2 decydował tie-break, który niestety zakończył się naszą przegraną.Również od przegranej, tym razem z siatkarkami ze Szwajcarii 1:3 rozpoczęły gdańszczanki rywalizacje o pozycje 13-16. Dopiero na zakończenie turnieju udało się wygrać z rówieśniczkami z Czech 3:0, co dało piętnastą lokatę.

Mistrzostwa na Sardynii były organizowane przez International School Sport Federation (ISF). Przede wszystkim była to dla naszych dziewcząt wspaniała przygoda, ale godnie również reprezentowaliśmy szkołę, Gdańsk i Polskę. Ponad tygodniowy pobyt na Sardynii w komfortowych warunkach zakwaterowania i wyżywienia w czterogwiazdkowym hotelu „Califfo”, kąpiele w Morzu Śródziemnym, zwiedzanie zabytków oraz poznawanie miejscowej kultury będą na pewno wspomnieniem na całe życie. Nawiązaliśmy kontakty z drużynami siatkarskimi z całego świata, pojawiły się przyjaźnie pomiędzy uczestnikami mistrzostw. Biorąc pod uwagę fakt, że graliśmy z drużynami starszymi od nas o rok (regulamin ISF Volleyball zakładał, że w turnieju mogą wziąć udział zawodniczki i zawodnicy z rocznika 1991, a nasz zespół składał się z dziewcząt z roczników 1994-1992) osiągnęliśmy dobry wynik sportowy – 15 miejsce na 31 startujących drużyn – podkreśla trener Jagła.

Najskuteczniejszą zawodniczką gdańskiej drużyny była Laura Tomsia, która zdobyła podczas turnieju 91 punktów. Dorobek pozostałych gedanistek przedstawia się następująco: Anna Łozowska 80, Patrycja Lewicka 40, Daria Makar 35, Natalia Całka 32, Zuzanna Łapin 32, Anna Makowska 5, Olga Znamierowska 3, Magdalena Starczewska 3, Sylwia Szczęsnowicz 2, Marta Podolska 1, Joanna Wojciechowska (libero).

Mistrzostwa dziewcząt wygrał Tajwan przed Brazylią i Turcją. W rozgrywkach chłopców również triumfował Tajwan przed Brazylią, a trzecie miejsce zajęła Hiszpania – Tego typu wyjazdy to najlepszy dowód na to, że warto trenować siatkówkę w Gedanii w sportowych klasach Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 12 w Gdańsku – podkreśla gdański szkoleniowiec.

Zdobyte w Cagliari doświadczenie powinno zaprocentować już od 12 do 15 czerwca w Elblągu, gdzie gdańszczanki będą bronić złotych medali sprzed roku w Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej. To właśnie wygrana w tej imprezie otworzyła przed podopiecznymi trenera Jagły drogę do Włoch.

źródło: energa-gedania.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Więcej artykułów z dnia :
2008-05-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved