Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MP młodziczek i młodzików: Złoto dla Tomaszowa i Resovii

MP młodziczek i młodzików: Złoto dla Tomaszowa i Resovii

W Mońkach odbył się finał mistrzostw Polski młodziczek. Złoty medal zdobył Dargfil Tomaszów Mazowiecki, srebro otrzymał Truso Elbląg, natomiast brąz wywalczyła Sparta Warszawa.

Czwartym zespołem w kraju zostały młode siatkarki Jokera Świecie. Na piątych miejscach natomiast uplasowały się Pałac i Chemik.

Podopieczne Andrzeja Nadolnego w grupie pokonały Pogoń Proszowice i gospodynie z Promienia 2:0, uległy Dargfilowi Tomaszów Mazowiecki, późniejszemu mistrzowi kraju 0:2. W półfinale nie sprostały z kolei Truso Elbląg 0:2, a w meczu o brąz Sparcie Warszawa 0:2. Złoty medal zdobył Dargfil pokonując Truso Elbląg 2:1.Joker Świecie wystąpił w składzie: Katarzyna Wenerska, Paulina Pauka, Dominika Grubecka, Marta Starszak, Maja Piątek, Maja Glama, Katarzyna Pawlikowska, Monika Winerowska, Michalina Penczewa-Ognewa, Magda Karczewska.


W grupie B Pałac z trenerem Henrykiem Borowskim wygrał z Piastem Szczecin 2:0, uległ Truso 1:2 i Sparcie 0:2. W meczach o miejsca 5-8 okazał się lepszy od Promienia Mońki 2:0 i Pogoni Proszowice 2:1.

Pałac wystąpił w składzie: Karolina Grzelak, Alicja Walczak, Anna Zbylut, Sandra Tomecka, Joanna Szostak, Katarzyna Szostak, Paula Mrówczyńska, Patrycja Janowska, Anna Janicka, Paulina Barszczyk, Klaudia Kopaczewska.

Tabela końcowa MP młodziczek

I miejsce - MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki
(trenerzy: Krzysztof Filipowicz i Krzysztof Psiurski)

II miejsce - MUKS Truso Elbląg
(trenerzy: Aleksandra Pietrulewicz i Kazimierz Stankiewicz)

III miejsce - MUKS Sparta Warszawa
(trener: Hanna Polak)

IV miejsce - MUKS Joker Świecie
(trenerzy: Andrzej Nadolny i Marek Nadolny)

V miejsce - KS Pałac Bydgoszcz
(trener: Henryk Borowski)

VI miejsce - UKS Pogoń Proszowice
(trener: Dariusz Pomykowski)

VII miejsce - LKS MSM Promień Mońki
(trenerzy: Dariusz Jaworowski i Katarzyna Gawędzka)

VIII miejsce - KS Piast Szczecin
(trenerki: Danuta Ciesińska i Małgorzata Wrońska)


Tak niewiele brakowało abyśmy byli w czwórce i walczyli o medale – żałował Rafał Lorenc, trener młodzików Chemika. – W grupowym meczu z Wkinigiem Tomaszów w tie braku prowadziliśmy 14:12 i niestety przegraliśmy 14:16. To zdecydowało, że przyszło nam grać o miejsca 5-8.

W Bielsku Białej bydgoszczanie w grupie przegrali z Wifamą Łódź 0:2, Wikingiem Tomaszów 1:2, wygrali z AZS UWM Olsztyn 2:1. W meczach o 5-8 pokonali gospodarzy z Włókniarza 2:1 i Dunajec Nowy Sącz 2:0.

Zrewanżowaliśmy się siatkarzom Dunajca za porażkę w turnieju półfinałowym – chwalił się Lorenc. – Ogromnie cieszymy się z tego wyniku, najlepszego w historii klubu w młodzikach. Przy okazji dziękujemy kierownictwu Delekty za stroje i pomoc w wyjeździe na turniej.

Najlepszymi zawodnikami bydgoskiego zespołu byli rozgrywający Piotr Sieńko junior oraz Maciej Weder i Jan Nowakowski.

Chemik wystąpił w składzie: Piotr Sieńko, Maciej Weder, Łukasz Wiese, Wiktor Frost, Marek Kamiński, Jan Nowakowski, Łukasz Detmer, Marcin Grzybek, Rafał Stasiński, Wojciech Szwemin, Kacper Jankowski, Adrian Jóźwiak, trenerzy Rafał Lorenc i Krzysztof Kowalczyk.

Mistrzem Polski została Resovia Rzeszów, która w finale pokonała Wifamę Łódź 2:0, a brąz przypadł Delic Polowi Częstochowa po wygranej z Wikingiem 2:0.

Podopieczni trenera Grzegorza Wisza przez finałowy turniej przeszli jak burza. Nie przegrali seta, a dodatkowo tylko w trzech partiach pozwolili przeciwnikom zdobyć 20 lub więcej punktów. – Chłopcy byli bardzo konsekwentni i przez cały turniej realizowali założenia, o których wcześniej sobie rozmawialiśmy. Do tego byli w bardzo dobrej dyspozycji sportowej i to wszystko zadecydowało o tym, że spokojnie mogliśmy kontrolować mecze – mówi trener złotej drużyny.

W rozgrywkach grupowych resoviacy pokonali kolejno miejscowy Włókniarz, Delic-Pol Norwid Częstochowa i Dunajec Nowy Sącz. W półfinale rzeszowianie ograli Wiking Tomaszów Mazowiecki, a w finale Wifamę Łódź. – To był najbardziej emocjonujący pojedynek, mimo że pierwszego seta wygraliśmy dość gładko. Wydawało się więc, że pójdzie nam łatwo, ale Wifama to naprawdę fajna drużyna – opowiada trener Wisz. – W drugim secie prowadziliśmy 22:18, ale rywale wyszli na prowadzenie 23:22 i wszystko mogło się odwrócić. Na szczęście w końcówce udało się jeszcze docisnąć i wygrać – dodaje.

Resoviacy zgarnęli też kilka nagród indywidualnych. Najlepszym rozgrywającym turnieju został Kamil Durski, najlepiej przyjmującym kapitan Resovii Piotr Świst, najlepiej broniącym libero Damian Baran, a MVP zespołu Jakub Kalandyk.

Droga do złotego medalu to jednak nie tylko finałowy turniej. Wcześniej młodzicy AKS-u Resovii wygrali rozgrywki na szczeblu wojewódzkim, nie tracąc w 16 meczach nawet seta. Podobnie było w ćwierćfinałowym turnieju w Andrychowie. Dopiero w trakcie półfinałów w Krotoszynie rzeszowianie stracili dwa sety. Turniej jednak wygrali z kompletem zwycięstw.

To duży sukces klubu i tych zawodników. Na pewno jakoś ich nagrodzimy, ale konkretów jeszcze nie ustaliliśmy. Tak samo nagrodzimy brązową drużynę kadetów [trzecie miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży jako reprezentacja województwa podkarpackiego – przyp. red.], a także trenerów – mówi Marek Karbarz, wiceprezes Asseco Resovii, dla której AKS Resovia jest zapleczem. – Te wyniki pokazują, że szkolenie młodzieży w AKS-ie Resovii idzie w dobrym kierunku, że mamy zdolnych trenerów i taką samą młodzież – dodaje.

Efekt ciężkiej pracy

Wszyscy zawodnicy, którzy w Bielsku-Białej stanęli na najwyższym stopniu podium, są uczniami drugiej klasy Gimnazjum Sportowego przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie. Mają po 15 lat, a siatkówkę trenują od pięciu lub sześciu lat. – Ten sukces to efekt długiej pracy trenerów i zawodników. Ukłony należą się tutaj trenerom szkolenia podstawowego, Tomaszowi Cmochowi i Piotrowi Szeteli, a także Arturowi Łozie, od którego w sierpniu ubiegłego roku przejąłem ten zespół – mówi Wisz. – Co trzeba zrobić, żeby osiągnąć taki wynik? Przede wszystkich dużo trenować i grać. My w tym sezonie występowaliśmy również w kadetach. Chodziło o ogranie ze starszymi drużynami. Większość meczów przegrywaliśmy, ale nie o wyniki nam chodziło – zdradza receptę na sukces trener Wisz.

Cel – pierwsza drużyna

Sukcesy w rozgrywkach młodzieżowych pozwalają mieć nadzieję, że za kilka lat w seniorskiej drużynie Asseco Resovii ujrzymy jakiegoś wychowanka. – Jeśli chodzi o tych 15-latków, to z pewnością trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Ale liczymy na to, że z drużyny kadetów za dwa, trzy lata ktoś pojawi się w pierwszym zespole – mówi Marek Karbarz.

Są u nas zawodnicy, którzy już mają ponad 190 cm wzrostu. I mówiąc po cichu, tak, żeby zawodnikom woda sodowa nie uderzyła do głowy, to naprawdę mogą przeżyć poważną przygodę na parkietach seniorskich, nawet tej najwyższej klasy – wybiega w przyszłość Wisz. – Na razie jednak czekają ich jeszcze cztery lata grania młodzieżowego – dodaje.

Tymczasem działacze Asseco Resovii chcą, by drużyna seniorów AKS-u Resovii grała w drugiej lidze. Tam najzdolniejsi młodzi siatkarze mogliby się ogrywać po ukończeniu wieku juniora. – Wysłaliśmy pismo do Polskiego Związku Piłki Siatkowej, że wyrażamy chęć gry w drugiej lidze w przypadku, gdyby ktoś zrezygnował z gry na tym poziomie – mówi Karbarz. Przypomnijmy, że wcześniej resoviacy przegrali finałową rywalizację o awans do drugiej ligi.

Tabela końcowa MP młodzików

I miejsce    - Resovia Rzeszów
II miejsce   - Wifama Łódź
III miejsce  - Delic-Pol Norwid Częstochowa
IV miejsce   - Wiking Tomaszów Mazowiecki
V miejsce    - Chemik Bydgoszcz
VI miejsce   - Dunajec Nowy Sącz
VII miejsce  - BBTS Włókniarz Bielsko-Biała
VIII miejsce - AZS Olsztyn

Wyróżnienia indywidualne:

Najlepszy atakujący: Piotr Orczyk (Wifama Łódź)

Najlepszy rozgrywający: Kamil Durski (Resovia Rzeszów)

Najlepszy obrońca: Damian Baran (Resovia Rzeszów)

Najlepszy zagrywający: Michał Kaczyński (Delic-Pol Częstochowa)

Najlepszy przyjmujący: Piotr Świst (Resovia Rzeszów)

Najlepsi w zespołach:

Resovia Rzeszów – Jakub Kalandyk

Wifama Łódź – Rafał Sierka

Delic-Pol Częstochowa – Kamil Maruszczyk

Wiking Tomaszów Mazowiecki – Krzysztof Pigłowski

Chemik Bydgoszcz – Piotr Sieńko

Dunajec Nowy Sącz – Ireneusz Jawor

BBTS Włókniarz B-B – Bartosz Bućko

AZS Olsztyn – Paweł Pućko

źródło: Gazeta Pomorska, Gazeta Wyborcza, sportowebeskidy.pl

nadesłał: , ,

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Więcej artykułów z dnia :
2008-05-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved