Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME mężczyzn: Bułgarom brakuje 45 małych punktów

Kwal. do ME mężczyzn: Bułgarom brakuje 45 małych punktów

W kolejnym dniu kwalifikacji do ME cenne zwycięstwo nad Ukrainą odnieśli Czesi. Niemal pewni awansu są już Bułgarzy - w niedzielnym meczu z Portugalią muszą zdobyć zaledwie 45 małych punktów lub wygrać jednego seta. Pasjonująco zapowiada się spotkanie pomiędzy Belgią a Grecją.

Słowacy wygrali drugi mecz w turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Europy 2009. Po piątkowym zwycięstwie nad Czechami, w sobotę wieczorem w trzech setach pokonali reprezentację Rumunii. Po dwóch gładko wygranych setach, w trzecim rywale znad Morza Czarnego stawiali zacięty opór przegrywając na przewagi 25:27. W drugim spotkaniu turnieju w Popradzie Czesi, po wyrównanej walce, 3:1 pokonali Ukrainę. – Jestem ogromnie szczęśliwy, że udało się nam zwyciężyć Ukraińców – mówi czeski szkoleniowiec Zdeňek Haník. – Myślę, że o naszej wygranej zadecydowała końcówka pierwszego seta, kiedy to rywale przy stanie 22:24 mieli setbola, a mimo to potrafiliśmy szalę zwycięstwa przechylić na swoją stronę.

Nie było niespodzianek w drugim dniu rozgrywanego w Antwerpii turnieju grupy D. Belgowie pewnie pokonali Wielką Brytanię w trzech setach. Prowadzenie gospodarzy nie było w żadnym momencie zagrożone, a Brytyjczycy odebrali kolejną lekcję siatkówki. W drugim spotkaniu Grecy pokonali :0 Szwecję i podobnie jak Belgia mają komplet zwycięstw i stosunek setów 6:0. Pierwsze dwa sety to koncertowa gra w wykonaniu Greków, którzy kompletnie zaskoczyli swoim zaangażowanie drużynę szwedzką. Trzeci set skończył się jednak walką na przewagi. Szwedzi prowadzili już 14:10, ale pozwolili przeciwnikom doprowadzić do wyrównania. Mimo dwóch piłek setowych Szwedzi przegrali również trzecią partię. W niedzielę Grecy zagrają z gospodarzami o pierwsze miejsce w tabeli.

Niemal pewni awansu do finałów mistrzostw Europy są już Bułgarzy, którzy w sobotę rozgromili reprezentację Izraela. W ostatnim secie podopieczni Martina Stoewa pozwolili przeciwnikom na zdobycie zaledwie 10 punktów. – To bardzo dobry wynik, graliśmy o wiele lepiej niż wczoraj – podsumował Plamen Konstantinow. – Mamy już prawie pewny awans, więc jutro z najgroźniejszym przeciwnikiem w grupie będą mogli wystąpić młodsi gracze.

Portugalczycy bez problemów pokonali 3:0 Chorwację i najprawdopodobniej we wrześniu zmierzą się w barażach z druga drużyna z grupy B o awans do tureckich finałów. – Po raz kolejny mój zespół zagrał pod presją i sobie z nią poradził – zapewniał selekcjoner Portugalii, Jorge Schmidt. – Jutro gramy z faworytami, a ponieważ jesteśmy gospodarzami postaramy się o zwycięstwo z wyżej notowaną Bułgarią.