Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kw. do IO: Polki zakończyły turniej zwycięstwem nad Portoryko

Kw. do IO: Polki zakończyły turniej zwycięstwem nad Portoryko

Polskie zawodniczki zakończyły turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich 2008, zwycięstwem 3:0 z zespołem narodowym Portoryko, wygrywając do 22 wszystkie z rozegranych setów.

Przez pierwszą część seta Polki mimo, że skutecznie grały w ataku to jednak nie mogły odskoczyć Portorykankom na więcej niż dwa oczka (5:3 po ataku Skowrońskiej, 6:4 po zbiciu Dziękiewicz). Reprezentantki Portoryko zdołały jednak wyrównać do stanu 7:7. Dopiero ataki Skowrońskiej i Bednarek oraz błąd w ataku ze środka naszych przeciwniczek dały nam trzypunktową przewagę 12:9. Po ataku z przechodzącej Cruz, portorykańska drużyna zdołała zniwelować straty i na tablicy wyników widniał remis 12:12. Po drugiej przerwie technicznej, na którą Polki zeszły prowadząc 16:14, nasza reprezentacja zaczęła budować przewagę. Kiwka Skorupy, dwa błędy w ataku Portoryko oraz blok Ciaszkiewicz dały podopiecznym Marco Bonitty przewagę 20:13. Chwila przestoju w Polskiej ekipie sprawiła, że z siedmiu punktów przewagi, Polkom pozostały jedynie dwa (20:18 po kiwce rozgrywającej Portoryko). Trener naszej reprezentacji poprosił o przerwę, która przyniosła wymierny skutek i po niej Skowrońska najpierw skutecznie zagrała z kontry, a w kolejnej akcji wspólnie z Bednarek ustawiła skuteczny blok. Przewaga polskiej drużyny wzrosła do pięciu punktów (23:18). W końcówce Portorykanki zablokowały atak Ciaszkiewicz (23:20), a Barańska, już przy piłce setowej dla Polski zaatakowała w aut. Portorykanki dołożyły do tego skuteczne zagranie z kontry (24:22). Nie wpłynęło to jednak znacząco na wynik w tym secie i atakiem ze środka seta na korzyść polskiej reprezentacji zakończyła Bednarek.

Na dwupunktowe prowadzenie Polek na początku partii drugiej (4:2) złożyły się dwa błędy Portorykanek (atak w aut i taśmę). Prowadzenie nasze reprezentantki utrzymały do pierwszej przerwy technicznej, na którą zeszły po ataku Dziękiewicz (8:6). Po przerwie zawodniczki z Portoryko ustawiły skuteczny blok i zatrzymały atak ze środka Dziękiewicz, co dało im wyrównanie po 8. Dwa skuteczne ataki Polek i błąd w tym elemencie A. Cruz zwiększyły szybko przewagę do trzech punktów (11:8). Portorykanki zdołały jeszcze dogonić nasze reprezentantki na jeden punkt straty (12:11 dla Polek, po kontrze Portoryko). Blok Bednarek i Skorupy podwyższył prowadzenie biało-czerwonych do dwóch oczek (13:11) i taka przewaga utrzymywała się do czasu, gdy Alvarez posłała piłkę w aut. Dodatkowo Polki wyprowadziły trzy skuteczne akcje z kontry i prowadzenie naszej drużyny wzrosło do pięciu punktów (20:15). Po raz kolejny jednak Portorykanki dogoniły polskie zawodniczki, a wszystko to przez trzy skuteczne bloki (dwa na Skowrońskiej, jeden Ciaszkiewicz). Polkom pozostał jedynie jeden punkt przewagi – 20:19. Trzy skuteczne akcje w ataku Bednarek i potrójny blok naszych zawodniczek dały polskiej reprezentacji piłkę setową, przy stanie 24:20. Jak to bywało wcześniej portorykańskie zawodniczki grały do końca i zdołały jeszcze odrobić dwa punkty (22:24). Ostatnie słowo należało do Polek, a zwłaszcza do Barańskiej, która mimo nieskończonego ataku, poprawiła się w bloku i tym sposobem zakończyła tę partię.

Wyrównana gra toczyła się na początku odsłony trzeciej, a drużyna prowadząca zmieniała się co chwilę. Po kontrataku A. Cruz przeważały Portorykanki (3:2), natomiast po bloku Dziękiewicz i Skowrońskiej, to Polki prowadziły 4:3. Na pierwszą przerwę techniczną drużyny zeszły przy prowadzeniu naszej drużyny 8:7. W dalszym ciągu żaden z zespołów nie był w stanie wyjść na więcej niż jednopunktowe prowadzenie. Dopiero przy drugiej przerwie technicznej, podopieczne trenera Bonitty odskoczyły na dwa oczka (16:14). Jednak po autowej kiwce Skorupy, Portorykanki znowu doszły naszą drużynę i remisowały 16:16. Dwa skuteczne zbicia Barańskiej i Ciaszkiewicz oraz autowy atak Terragrosy sprawiły, że w ważnej części seta, Polki wyszły na prowadzenie 19:16. Portorykańskie zawodniczki w dalszym ciągu starały się dogonić nasze siatkarki. Po kiwce rozgrywającej oraz kontrze Alvarez przegrywały jedynie dwoma punktami 20:22. Ostatnie słowo należało jednak do naszej reprezentacji, a w szczególności do Skowrońskiej, do której nasza rozgrywająca posyłała wszystkie piłki w końcówce. Trzeci atak popularnego „Skowronka” zakończył seta i całe spotkanie.

Polska – Portoryko 3:0

(25:22, 25:22, 25:22)

Skład:

Polska: Skorupa (1), Barańska (9), Ciaszkiewicz (10), Skowrońska (16), Dziękiewicz (6), Bednarek (12) oraz Zenik (L),

Portoryko: Mojica Vilmarie (3), Alvarez Sarai (9), Cruz Eva (10), Cruz Aurea (10), Ocasio Karina (13), Torregrosa Shanon (7) oraz Seilhamer Debora (L), Colon Xaimara, Ruiz Ania, Ocasio Sheila