Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Polskie siatkarki jadą na Igrzyska Olimpijskie

Polskie siatkarki jadą na Igrzyska Olimpijskie

Po długim i bardzo emocjonującym meczu, reprezentacja Polski kobiet pokonała dziś w pięciu setach zespół Serbii. Tym samym Polki po 40 latach awansowały na Igrzyska Olimpijskie.

Świetna postawa Skowrońskiej i Dziękiewicz we wczorajszym spotkaniu sprawiła, że do dzisiejszego pojedynku obie te zawodniczki przystąpiły w pierwszej szóstce. Polska drużyna po ataku z obejścia Bednarek objęła na początku spotkania prowadzenie 2:1. Serbki szybko po dwóch kontrach dogoniły naszą drużynę i wyszły na prowadzenie 3:2. Długo go jednak nie utrzymały. Świetna gra Skowrońskiej (dwie kontry i wspólny z Bednarek blok na Serbce) pozwoliła zejść polskiej ekipie na pierwszą przerwę techniczną przy prowadzeniu 8:4. Przeciwniczki zdołały odrobić dwa punkty i po asie serwisowym Brakocević Polki prowadziły 8:6. Jednak po kontrze Glinki czteropunktowe prowadzenie biało-czerwonych powróciło (10:6). Świetne zagrywki Glinki i błąd Brakocević w ataku sprawiły, że polska reprezentacja odskoczyła na siedem oczek przewagi (14:7). Potężny atak z drugiej linii Skowrońskiej i blok na środku Bednarek pozwoliły zejść drużynie Bonitty na drugą przerwę techniczną z prowadzeniem 16:8. Kontra Podolec, atak Bednarek ze środka i błąd Serbek w ataku podwyższyły prowadzenie Polski do jedenastu punktów (20:9). Wydawałoby się, że Polki szybko i bez większych kłopotów powinny skończyć tę partię. Serbska drużyna walczyła jednak do końca. Najpierw nasze przeciwniczki odrobiły trzy punkty straty, chwilę później dzięki skutecznej grze Nesović na zagrywce Serbki na swoim koncie zapisały kolejne trzy oczka i zbliżyły się do polskiej drużyny do stanu 23:17. Ostatnie dwa punkty w secie można powiedzieć, że zdobyła Skowrońska, najpierw atakując z prawego skrzydła, a chwilę później posyłając silną zagrywkę zmuszającą Serbki do błędu. Po autowym ataku Serbii Polki wygrały pierwszą partię 25:18.

Od pojedynczego bloku Dziękiewicz rozpoczęły kolejnego seta polskie zawodniczki i od początku partii Polki zaczęły budować przewagę. Atak z obejścia Bednarek, zbicie z drugiej linii Rosner oraz blok Podolec i Bednarek dały polskiej drużynie czteropunktowe prowadzenie 6:2. Serbski trener poprosił o czas dla swojej drużyny, jednak Polki były tak nakręcone dobrą grą, że przerwa nie pomogła jego drużynie. Długa wymiana, ze świetną postawą Polski w obronie i bloku, zakończona zbiciem Skowrońskiej dała naszej drużynie ósmy punkt i przerwę techniczną przy prowadzeniu pięcioma oczkami. Po ataku Tomasević Serbki miały trzy punkty straty do naszego zespołu. Jednak świetny okres gry Polek sprawił, że w krótkim czasie z tych trzech oczek przewagi zrobiło się ich aż jedenaście! Polki niemiłosiernie wykorzystywały niemoc w ataku Serbek, raz po raz punktując z kontry. Pojedynczy blok Bednarek podwyższył prowadzenie podopiecznych trenera Bonitty do dwunastu punktów (21:9). Jeszcze Brakocević starała się odrobić straty w polu zagrywki, jednak jej jeden as serwisowy wiele nie pomógł serbskiej ekipie. Polki po ataku Dziękiewicz miały pierwszą piłkę setową i jedenaście punktów przewagi. Seta fantastycznym atakiem zakończyła podobnie jak partię pierwszą Skowrońska.

Bardzo źle rozpoczęły nasze zawodniczki trzecią odsłonę spotkania. Niemoc jaka dotknęła nasze siatkarki sprawiła, że na otwarcie seta Serbia wyszła na prowadzenie 5:0. Pierwszy punkt dla Polek zdobyła dopiero Dziękiewicz, a dzięki jej dobrej zagrywce i nieporozumieniu Serbek w rozegraniu, przewaga naszych przeciwniczek stopniała do trzech punktów (6:3). Autowy atak Dziękiewicz, dał serbskiej drużynie ósmy punkt, a Polki na pierwszej przerwie technicznej przegrywały czterema oczkami. Po autowym ataku polskiej środkowej, serbskie zawodniczki zaczęły budować po raz kolejny w tej partii przewagę. Blok na Skowrońskiej, kontra Brakocević, błędy w przyjęciu Polek sprawiły, że nasza reprezentacja przegrywała siedmioma punktami (7:14). Na drugą przerwę techniczną Serbki zeszły po bloku na Dziękiewicz i przy prowadzeniu 16:8. Atak w siatkę polskiej środkowej podwyższył jeszcze przewagę serbskiej ekipy do stanu 17:8. Na boisko powróciła Podolec i już chwilę po tym, jak się pojawiła odrobiła dwa punkty straty. Jeszcze jedno oczko dołożyła blokiem Bednarek i Polki przegrywały już jedynie 17:11. Kolejny atak Podolec i podwójny blok SkowrońskaPodolec, dały kolejne punkty naszej drużynie. Trener serbskiej drużyny poprosił o przerwę dla swojego zespołu. Po czasie skutecznie zaatakowała jeszcze Bednarek i z wysokiej przewagi Serbek pozostały tylko cztery punkty (18:14). Podopieczne trenera Terlica utrzymały taką przewagę w końcówce. Dodatkowo Podolec zaatakowała w siatkę, a Serbki lepiej spisały się na siatce, co dało im piłkę setową przy stanie 24:18. Partię zakończył blok na Skowrońskiej.

Dużo lepiej – od prowadzenia 3:0 zaczęły czwartego seta Polki. As serwisowy Sadurek podwyższył przewagę podopiecznych trenera Bonitty do czterech punktów i pozwolił na zejście naszym siatkarkom na pierwszą przerwę techniczną. Dużo lepsza gra Serbek, kontra Brakocević i błąd w przyjęciu biało-czerwonych sprawiły, że Polkom pozostał jedynie jeden punkt przewagi (9:8). Po ataku Rosner i bloku Podolec ponownie przewaga naszej ekipy wzrosła do trzech oczek (11:8). Kolejne dwa zbicia Podolec, podwyższyły jeszcze przewagę do czterech punktów (13:9). Punktująca zagrywka Vesović i błąd w przyjęciu Rosner ponownie zniwelowały straty serbskiej drużyny do jednego punktu. Przy stanie 15:13 na boisku w miejsce Rosner pojawiła się Barańska i po jej ataku zespoły zeszły na drugą przerwę techniczną, przy prowadzeniu Polski 16:14. Po przerwie as serwisowy Brakocević doprowadził do remisu po 16, a serbski blok na Barańskiej wyprowadził nasze przeciwniczki na prowadzenie 18:17. Gra Polek nie wyglądała już tak dobrze, jak w dwóch pierwszych setach. Dodatkowo po nieskończonym ataku Podolec, skuteczną kontrę wyprowadziła Brakocević i tym samym Serbki wyszły na dwupunktowe prowadzenie 22:20. W samej końcówce złe zagranie Barańskiej, dało piłkę setową drużynie serbskiej, a Brakocević zakończyła całą partię.

Bardzo wyrównaną grą obu drużyn rozpoczął się set decydujący. Od punktującej zagrywki rozpoczęły go Serbki, jednak dwa skuteczne zbicia Podolec wyprowadziły Polki na prowadzenie 2:1. Po blokach Sadurek i Skowrońskiej polska reprezentacja prowadziła 5:3. Potężne zbicie z prawego skrzydła Skowrońskiej dało Polsce ósmy punkt, a drużyny przy trzypunktowym prowadzeniu Polek, zmieniły się stronami boiska. Przy stanie 9:6 trener Bonitta postanowił dokonać zmian i na boisku pojawiły się Skorupa i Ciaszkiewicz. Po autowym ataku Serbek przewaga polskiej ekipy wzrosła do czterech punktów (11:7). Po ataku Podolec Polki przy stanie 14:9 miały pierwszą piłkę setową, a zarazem meczową i pięć prób w zapasie, by zakończyć to spotkanie na własną korzyść.

Wygraną, jak i awans na Igrzyska Olimpijskie dała polskiej drużynie Brakocević, atakując w aut. Polki wygrały w tie-breaku 15:10 i po czterdziestu latach przerwy pojadą na igrzyska. Nasze siatkarki są pierwszą drużyną wśród gier zespołowych, która awansowała do Pekinu.

Polska – Serbia 3:2

(25:18, 25:14, 18:25, 22:25, 15:10)

Polska: Skowronska-Dolata (24), Dziekiewicz (11), Podolec (15), Glinka-Mogentale (3), Bednarek (14), Sadurek-Mikolajczyk (1), Zenik (l) oraz Ciaszkiewicz (1), Baranska (1), Rosner (6) i Skorupa

Serbia: Brakocevic (18), Krsmanovic (6), Tomasevic (17), Vesovic (13), Simanic (4), Veljkovic (10), Cebic (l) oraz Ognjenovic i Nesovic (4)