Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > El. ME: Druga wygrana Estończyków

El. ME: Druga wygrana Estończyków

W pierwszym meczu ostatniego dnia Memoriału Huberta Wagnera drużyna narodowa Estonii pokonała 3:1 zespół Czarnogóry. Jest to drugie zwycięstwo Estończyków w olsztyńskim turnieju.

Mecz rozpoczęli atakami ze środka Milan Jurisic oraz Milan Markovic (2:0). W pierwszych akcjach Estończycy mieli problem z przyjęciem zagrywki i nie mogli wyprowadzić skutecznych akcji. Jednak dzięki zablokowaniu Hamza Zatrica przez Janusa Nommsalu, który w następnej akcji wykonał asa serwisowego, na tablicy pojawił się remis (3:3). Wtedy to Czarnogórzanie niedokładnie przyjmowali zagrywkę, przez co Estończycy zeszli na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktową przewagą. Gdy przewaga ta zwiększyła się do czterech punktów (12:8), trener Veselin Vukovic poprosił o czas, po którym libero Esna Sten nie przyjął zagrywki Raimo Pajusalu (13:8). Na drugiej przerwie technicznej, po zablokowaniu Milana Markowica, Estończycy prowadzili już pięcioma punktami (16:11). Błędy Czarnogórzan (także w zagrywce) oraz niekończenie akcji ułatwiało Estończykom zdobywanie punktów i powiększanie przewagi. Dwa błędy w ataku Kristjana Sikaste w końcówce (23:19) nie pomogły jednak Czarnogórzanom, którzy przegrali tego seta do 20.

Pierwszą akcję w drugim secie skończył Janus Nommsalu. Początkowo punkty w miarę równomiernie rozkładały się na tablicy wyników. Jednak po asie serwisowym Raimo Pajusalu to Estończycy mieli na pierwszej przerwie technicznej przewagę punktową (8:5). W tym momencie seta kibice zobaczyli kilka ładnych akcji po obu stronach siatki (m.in. ataki Estończyków ze środka z drugiej linii). Po asie serwisowym Janusa Nommsalu trener Veselin Vukovic poprosił o czas, bo przeciwnicy podobnie jak w pierwszym secie zaczęli się coraz bardziej oddalać (12:7). Po zablokowaniu Milosa Culafica było 14:9. Ten zawodnik był bohaterem dwóch kolejnych akcji, które jednak nie zmniejszyły przewagi przeciwnika (16:11). Po przerwie technicznej Milan Jurisic zablokował Kristjana Sikaste. Kolejny blok, tym razem potrójny, zatrzymał Hamza Zatrica. Czarnogórzanie zdołali trochę zmniejszyć przewagę rywali; po zablokowaniu Veiko Lembera było już tylko 19:18. W końcówce lepsi okazali się jednak Estończycy, wygrali tego seta 25:20.

Trzeciego seta obie drużyny rozpoczęły bardzo skoncentrowane, większość punktów była zdobywana po pierwszych atakach. Atak w aut Raimo Pajusalu dał pierwszą dwupunktową przewagę (dla Czarnogóry) w tym secie. Do remisu (7:7) doprowadził Argo Meresaara, zdobywając punkt po dłuższej akcji. Remis jednak nie trwał długo. Po zaciętej walce, efektownych obronach siatkarzy z Czarnogóry (które wzbudziły głośne oklaski kibiców) przewaga tych zawodników rosła. Po zablokowaniu Keitha Poparta, trener Avo Keel poprosił o czas (11:8). Zaraz po przerwie Keith Popart zrehabilitował się i zdobył punkt. Atak Janusa Nommsalu doprowadził do kolejnego w tym secie remisu (14:14). Jednak Czarnogórzanie ponownie osiągnęli przewagę, a gdy wynosiła ona już cztery punkty, trener Avo Keel poprosił o drugą przerwę dla swojego zespołu. Kolejne błędy jego podopiecznych tylko przybliżały ich przegraną w tym secie.

Czwartego seta Estończycy rozpoczęli bardzo dobrze (3:0). Taką trzypunktową przewagę utrzymywali do pierwszej przerwy technicznej. Dwa kolejne bloki na Milosie Culaficiu dały stan 12:8, co zaniepokoiło trenera Veselina Vukovicia. Czas dla jego zespołu niewiele zmienił w grze; wręcz przeciwnie: na drugiej przerwie technicznej Estończycy mieli już pięć oczek więcej od Czarnogórzan (16:11). Wprawdzie Janus Nommsalu został zablokowany, ale dobra zagrywka Veiko Lemberg zatarła ten błąd. W końcówce siatkarze z Czarnogóry odrobili dwa punkty, ale to było za mało. Estończycy wygrali tego seta 25:21 po autowym ataku Hamza Zatrica.

Estonia – Czarnogóra 3:1

(25:20, 25:20, 16:25, 25:21)

Czarnogóra: Hamza Zatric, Aleksandar Milivojevic, Milan Jurisic, Milan Markovic, Simo Dabovic, Milos Culafic, Ivan Rasovic (libero)

Estonia: Raimo Pajusalu, Keith Pupart, Kristjan Sikaste, Janis Sirelpuu, Veiko Lember, Janus Nommsalu, Esna Sten (libero) oraz Argo Meresaar, Aivar Silm, Martti Rosenblatt, Kert Toobal