Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > El. IO: Porażka Polek na inaugurację

El. IO: Porażka Polek na inaugurację

W swoim pierwszym meczu podczas turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich, Polki uległy Japonii 1:3. Podopieczne trenera Marco Bonitty, już jutro zmierzą się z Kazachstanem.

Pierwszy set spotkania zdecydowanie nie rozpoczął się po myśli Polek. Gospodynie zmotywowane głośnym dopingiem ośmiotysięcznej publiczności szybko objęły prowadzenie 4:0. Podstawowym mankamentem w grze naszej drużyny, zarówno na początku spotkania jak i w kolejnych setach było złe przyjęcie. Z tego wynikały duże problemy z wyprowadzeniem skutecznego ataku. Japonki natomiast w ataku rzadko się myliły. Szczególnie skuteczne były Kurihara oraz Takahashi. Przy prowadzeniu Japonek 5:2 blokiem zagrały Polki i różnica punktowa zmniejszyła się do dwóch „oczek”. Odpowiedzią rywalek były dwa ataki i kiwka, w wyniku czego na tablicy pojawił się rezultat 8:4 dla gospodyń. Przewaga ta była w kolejnych minutach systematycznie powiększana. Przy stanie 12:6 dla Azjatek trzy punkty z rzędu zdobyły Polki (dwa bloki i atak Glinki po dobrej zagrywce Barańskiej) i wydawało się, że Polki w końcu dogonią rywalki. Po czasie wziętym przez trenera Japonek reprezentantki Polski popełniły jednak serię błędów i przegrywały 9:15. Po drugiej przerwie technicznej dzięki kiwce Skorupy (12:16) a chwilę później mocnemu atakowi Glinki (14:17) Polki znów zbliżyły się do Japonek. Skuteczny był również polski blok (17:18). Ten element bez większych zarzutów działał zresztą od początku spotkania. Jednak sam blok nie wystarczył, aby pokonać grające niezwykle szybko Japonki. W końcówce, Podolec która zmieniła na boisku słabo dysponowaną dzisiejszego dnia Skowrońską, dwa razy pomyliła się w ataku i set zakończył się wygraną rywalek 25:20.

W drugim secie nasze reprezentantki nie pozwoliły Japonkom na tak łatwe objęcie prowadzenia jak w pierwszej partii spotkania. Znakomicie tę partię rozpoczęła występująca na co dzień w Farmutilu Piła Bednarek, zdobywając trzy punkty z rzędu, w tym dwa z zagrywki (3:1). Japonki jednak dogoniły Polki (5:5) po ataku Araki. Od stanu 8:6 dla Polek nasze reprezentantki straciły pięć punktów z rzędu. Myliły się w ataku, zawodziła też komunikacja na boisku między zawodniczkami (8:11). W końcu złą passę przełamała Glinka zdobywając 9. punkt dla swojej drużyny. Od stanu 15:13 dla Japonii gra toczyła się punkt za punkt. Po ataku w aut Araki Japonki miały na swoim koncie zaledwie jedno „oczko” więcej od Polek (17:16), a po kiwce Skorupy Polki doprowadziły do remisu 17:17. Chwilę później ze środka zaatakowała Bednarek i ekipa Bonitty wyszła na prowadzenie 20:19. Końcówka drugiego seta była z pewnością najbardziej emocjonującym momentem całego spotkania. Po ataku z drugiej linii w wykonaniu Glinki Polki miały piłkę setową (24:22), jednak nie potrafiły jej skończyć. Podolec zaserwowała piłkę w aut, Japonki dwa razy ustawiły skuteczny blok i role się odwróciły (25:24 dla Azjatek). Polkom udało się wprawdzie obronić setballa po ataku Glinki, ale chwile później ta sama zawodniczka została zablokowana. Japonki zakończyły drugą partię skutecznym atakiem 27:25 i w całym meczu prowadziły 2:0.

Pierwszy punkt trzeciego seta zdobyła po ataku Sugiyama. Polki jednak dzięki swojej skutecznej grze nie dopuściły, aby rywalki zbytnio im odskoczyły. Szczególnie aktywna na boisku była Liktoras, zdobywając punkty zarówno z ataku (2:2, 4:4) jak i z zagrywki (6:4). Na pierwszą przerwę techniczną Polska schodziła z jednopunktowa przewagą, zdobytą po ataku Bednarek. Po przerwie sporą ilość błędów własnych popełniły rywalki, co pozwoliło Polkom na powiększenie swojego dorobku punktowego (10:8, 13:9, 15:11),a po punkcie zdobytym przez Bednarek przy drugiej przerwie technicznej prowadziły już pięcioma punktami. Tak dużą przewagę „Złotka” utrzymały do końca seta. Przyczyniła się do tego między innymi Barańska (20:16, 21:17) oraz Skowrońska , efektownie atakując z drugiej linii (22:17). Japonkom nie pomógł nawet czas wzięty przez trenera, gdyż chwilę po przerwie szczelny blok ustawiły Liktoras oraz Skorupa. Partia zakończyła się zwycięstwem Polek 25:19.

W czwartej i jak się okazało ostatniej partii spotkania od dwupunktowego prowadzenia rozpoczęły Japonki. Po punktach zdobytych przez Podolec (atak), Bednarek (as serwisowy) i Liktoras wraz z Barańską (blok) Polki odrobiły straty i doprowadziły do remisu 5:5. Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt, aż do stanu 9:8 dla Japonek, kiedy w aut zaserwowała Glinka. Japonki zaczęły zdobywać po dwa, trzy punkty z rzędu i coraz bardziej „uciekać” Polkom. Przy tanie 14:11 dla Azjatek dwa razy w siatkę zaatakowała Skowrońska (11:15, 12:16). Po błędzie w ataku Glinki (14:20) o czas poprosił trener Bonitta, jednak sześć punktów było stratą nie do nadrobienia. Po dwóch z rzędu atakach trudnej do zatrzymania Kimury było już 23:17 dla Japonek. Ostatni punkt gospodynie zdobyły blokując Barańską (25:17). W całym meczu Japonki zwyciężyły 3:1.

Polska – Japonia 1:3

(20:25, 25:27, 25:19, 17:25)

Polska: Skowrońska-Dolata, Glinka-Mogentale, Liktoras, Bednarek, Barańska, Sadurek, Zenik (l) oraz Skorupa, Podolec i Rosner

Japonia: Kurihara, Takeshita, Takahashi, Sugiyama, Araki, Kimura, Sano (l) oraz Omura, Sakurai, Tajimi i Kano